Wybieramy top 10 polskich piłkarzy wywodzących się z Mazowsza

Kolejny krok Roberta Lewandowskiego do wielkości skłonił nas do zastanowienia się, czy napastnik Borussii nie jest przypadkiem najlepszym piłkarzem, jaki wywodzi się z Warszawy i okolic. W redakcyjnej burzy mózgów wybraliśmy ostatecznie top 10 piłkarzy z Mazowsza.
Rusz się. Zaplanuj aktywny weekend w Warszawie

Nie było łatwo, uwierzcie. Dyskutowaliśmy nad kryteriami, każdy z nas wyżej cenił coś innego - statystyki, tytuły, siłę klubów, wreszcie talent. Każdy z nas do wyłonionego top 10 ma jakieś uwagi i go kwestionuje.

Założyliśmy, że za piłkarza z Warszawy i okolic uznajemy tego, kto urodził się na dość szeroko pojętym Mazowszu (z Płockiem, ale też Siedlcami) i tutaj uczył się grać w piłkę nożną. Kryteria znów są oczywiście dyskusyjne, bo stosując się do nich, nie braliśmy pod uwagę np. Lucjana Brychczego, legendy Legii, który urodził się w Nowym Bytomiu i do 20. roku życia uczył się grać w piłkę w klubach z Gliwic.

Pominęliśmy też m.in. Jacka Zielińskiego, który pochodzi spod Radomia, ale zanim stał się wybitnym legionistą, do 25. roku życia grał poza Warszawą. Ale braliśmy pod uwagę Artura Boruca, który pochodzi z Siedlec, ale już w wieku 18 lat odbył pierwsze testy w Legii, a zanim zagrał przy Łazienkowskiej, występował w Ząbkach.

Wybierając najlepszych, braliśmy pod uwagę występy i sukcesy w reprezentacji Polski, osiągnięcia w europejskich pucharach i ligach krajowych, klasę klubów, w których występowali piłkarze. Wybory, powtarzamy, były bardzo trudne, bo nie sposób porównać piłkarskie epoki i realia. Gwiazdy lat 50., 60., 70. nie mogły wyjeżdżać do lig zagranicznych, świetni piłkarze przełomu wieków nie osiągali takich sukcesów z reprezentacją jak ich poprzednicy itp.

Ostatecznie siedmiu dziennikarzy warszawa.sport.pl wytypowało swoje dziesiątki i na ich podstawie wyłoniliśmy redakcyjne top 10. W najbliższych dniach sukcesywnie będziemy opisywali wyróżnionych, począwszy od 10., a na pierwszym skończywszy.

Nr 10: Władysław Stachurski

Nr 9: Dariusz Wdowczyk

Nr 8: Maciej Szczęsny

Nr 7: Władysław Szczepaniak

Nr 6: Artur Boruc

Nr 5: Dariusz Dziekanowski

Nr 4: Wojciech Kowalczyk

Nr 3: Michał Żewłakow

Nr 2: Roman Kosecki

Nr 1: Robert Lewandowski

Kolejne miejsca - niebawem na warszawa.sport.pl. Zachęcamy do dyskusji i własnych wyborów.