Top 10 piłkarzy z Mazowsza. Nr 10: Władysław Stachurski

Miał atomowe uderzenie. Grał ostro, na granicy faulu. Jako jeden z pierwszych na polskich boiskach bocznych obrońców, chętnie włączał się w akcje ofensywne. Z Legią wywalczył dwa tytuły mistrza Polski i zagrał w półfinale Pucharu Europy. Władysław Stachurski - nr 10 w Top 10 piłkarzy z Mazowsza według Warszawa.sport.pl.
Wybieramy Top 10 piłkarzy z Mazowsza - o co chodzi?

Poza dwuletnim epizodem w SHL Kielce grał wyłącznie w warszawskich klubach - Skrze, Sarmacie, Warszawiance i w latach 1964-73 w Legii. Karierę zaczynał jako napastnik, ale szybko został przesunięty przez legendarnego trenera Jaroslava Vejvodę na prawą obronę. Wybitnym piłkarzem nie był, ale świetnie wpasował się do gwiazdorskiego zespołu z Deyną, Gadochą, czy Brychczym. Dwukrotnie zdobył mistrzostwo Polski i dwukrotnie Puchar Polski. Z Legią grał w półfinale i ćwierćfinale Pucharu Europy. Osiem razy zagrał w reprezentacji Polski.

Nie był wielkim technikiem, ale jako jeden z pierwszych na polskich boiskach bocznych obrońców, chętnie włączał się w akcje ofensywne. Strzelał też gole - dla Legii trafił 21 razy. Miał atomowe uderzenie. Grał ostro, na granicy faulu. Zresztą po jednym z takich starć z rywalem w 1973 r. odniósł poważną kontuzję kolana i w wieku 28 lat musiał zakończyć karierę.

Koniec gry w piłkę był początkiem wyjątkowej kariery trenerskiej. Stachurski skończył AWF, uczył się zawodu w Legii, potem w młodzieżowych reprezentacjach Polski. Z pierwszym klubem, który prowadził samodzielnie - Zawiszą Bydgoszcz - awansował do ekstraklasy. Gdy po dwóch latach ściągnęła go Legia, awansował z nią po raz drugi w karierze - tym razem jako szkoleniowiec, do półfinału Pucharu Europy. To u niego debiutował 19-letni Wojciech Kowalczyk. W czterech meczach prowadził też reprezentację Polski.

Zmarł niedawno, w marcu. Wybrał się do PZPN-u po bilety na mecz z Ukrainą. W drodze znów miał zawał serca. Do 68. urodziny brakowało mu dwóch tygodni.

Władysław Stachurski

Urodzony: 27 marca 1945 roku w Piotrkowicach. Zmarły: 13 marca 2013 roku w Warszawie.

Kluby: Skra (1957-59), SHL Kielce (1959-61), Sarmata (1961-64), Warszawianka (1964), Legia (1964-73).

Sukcesy: dwukrotny mistrz Polski (1969, 1970), dwukrotny zdobywca Pucharu Polski (1966, 1973), uczestnik półfinału Pucharu Europy (sezon 1969/70) oraz ćwierćfinału tych rozgrywek (1970/71).

W reprezentacji: osiem spotkań - jeden gol.