Top 10 piłkarzy z Mazowsza. Nr 7: Władysław Szczepaniak

To postać dla warszawskiej piłki nożnej niemal legendarna. Najwybitniejszy piłkarz w historii najstarszego stołecznego klubu. Władysław Szczepaniak - nr 7 w Top 10 piłkarzy z Mazowsza według Warszawa.sport.pl.
Wybieramy Top 10 piłkarzy z Mazowsza - o co chodzi?

Warszawiak z urodzenia, przez całą karierę związany z jednym klubem - Polonią. Występował w niej przez 15 sezonów, byłoby ich więcej, gdyby nie wybuch drugiej wojny światowej. W czasach okupacji grał jednak z kolegami z Polonii w rozgrywkach podziemnych. W 1946 roku sięgnął z "Czarnymi Koszulami" po mistrzostwo Polski na gruzach, to chyba najbardziej romantyczny tytuł w historii polskiego futbolu.

Piękną kartę zapisał w reprezentacji Polski. Był w kadrze olimpijskiej na igrzyska w Berlinie w 1936 roku, grał w słynnym meczu mistrzostw świata z 1938 roku przeciw Brazylii, był wtedy kapitanem.

- Pamiętam występy przedwojenne Szczepaniaka jak przez mgłę - wspomina piłkarza Polonii jej wielki kibic i autor książek o Powstaniu Warszawskim Juliusz Kulesza. - Widziałem na pewno mecz reprezentacji z Węgrami na Stadionie Wojska Polskiego w ostatnią niedzielę przed wybuchem II wojny światowej. Wtedy Szczepaniak był wystawiony chyba jeden jedyny raz na lewą obronę, bo to był niezwykle wszechstronny piłkarz, grał w ataku, na lewym i prawym skrzydle, kończył jako obrońca.

- Czasami się zastanawiam, co by było, gdyby naprzeciw siebie stanęła kadra przedwojenna i powojenna ze współczesnych czasów. Uważam, że piłkarze z dawnych czasów byli lepsi technicznie, ale nie wytrzymaliby kondycyjnie, bo trenowali dwa razy w tygodniu, a nie dwa razy dziennie - mówi Kulesza.

Po zakończeniu kariery Szczepaniak był trenerem, również w Polonii. Jego synowie grali w piłkę przez pewien czas także w drużynie "Czarnych Koszul". Od kilku lat kibice Polonii domagają się zmiany nazwy ulicy Międzyparkowej położonej przy klubowym stadionie na imienia Szczepaniaka.

Władysław Szczepaniak

Urodzony: 19 maja 1910 w Warszawie. Zmarły: 6 maja 1979 roku w Warszawie.

Kluby: Polonia (1928-48).

Sukcesy: mistrz Polski (1946), czwarte miejsce na igrzyskach w Berlinie (1936), występ na mistrzostwach świata (1938).

W reprezentacji: 34 mecze.