Sport.pl

Stadion Narodowy oficjalnym kandydatem na Euro 2020

kd, eurosport.onet.pl
09.09.2013 , aktualizacja: 09.09.2013 18:23
A A A
Stadion Narodowy

Stadion Narodowy (Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta)

Warszawski Stadion Narodowy i chorzowski Stadion ¦l±ski to dwie areny oficjalnie zaproponowane UEFA jako gospodarze meczów Euro 2020 - informuje Eurosport.Onet.pl. Turniej zostanie rozegrany w 13 krajach. W jakich, UEFA zdecyduje w przyszłym roku.


O zaproponowaniu Warszawy i Chorzowa prezes PZPN Zbigniew Boniek wspominał już w kwietniu. - To krótka deklaracja, które miasta proponujemy, jako potencjalnych organizatorów Euro 2020. Wysłali¶my j± w ubiegłym tygodniu, proponuj±c Warszawę i Chorzów. Bardziej zaawansowane aplikacje trzeba złożyć do 25 kwietnia przyszłego roku - wyja¶nia w rozmowie z Eurosport.Onet.pl sekretarz generalny zwi±zku Maciej Sawicki.

Z kim rywalizuj± polskie miasta? Do tej pory kandydatury oficjalnie potwierdziły Monachium (Alianz Arena, 71 tys.) i Bazylea (St. Jakob Park, 39 tys.). Zainteresowanie, poza Polsk±, wyraziło jeszcze 27 innych państw ze stadionami o różnej pojemno¶ci - od 25-tysięcznego Ullevaal w Oslo po 90-tysięczne Wembley i moskiewskie Łużniki, które maj± być rozbudowane do podobnej wielko¶ci.

Według zasad UEFA w 12 europejskich miastach zostan± rozegrane po cztery mecze - trzy grupowe i jeden w 1/8 finału lub ćwierćfinałowy. Trzynaste miasto będzie go¶ciło półfinały i finał. Z każdego kraju zostanie wybrane tylko jedno miasto. Dla półfinałów UEFA wymaga stadionu minimum 70-tysięcznego, dla ćwierćfinałów - 60-tysięcznego, a dla meczów grupowych minimum 50-tysięcznego (przewidziane s± dwa wyj±tki). Stadion Narodowy może pomie¶cić 55 tys. kibiców. Co ciekawe, jednym z wymogów dla miasta gospodarza jest posiadanie dwóch lotnisk lub dwóch oddzielnych terminali na jednym lotnisku, które umożliwi± oddzielenie kibiców obu drużyn.

Do 12 wrze¶nia krajowe federacje maj± czas na formalne potwierdzenie kandydatur, 20 wrze¶nia przedstawi je Komitet Wykonawczy UEFA. Do kwietnia kandydaci maj± czas na złożenie pełnej dokumentacji. UEFA miasta organizatorów ogłosi we wrze¶niu przyszłego roku.

Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX