13 arcymistrzów i sześć arcymistrzyń. Wystartowały mistrzostwa Polski w szachach

Dziesięć pań i dwudziestu dwóch panów walczy o tytuł mistrzyni i mistrza Polski w szachach. Najważniejsze krajowe rozgrywki rozpoczęły się we wtorek w hotelu Novotel Warszawa Centrum.


Mistrzostwa Polski w szachach to najważniejszy turniej krajowy, który ma na celu nie tylko wyłonienie najlepszych szachistów i szachistek w Polsce, ale także reprezentacji kraju na mistrzostwa Europy kobiet, które odbędą się w lipcu w Bułgarii, oraz na Olimpiadę Szachową rozgrywaną w sierpniu w Norwegii.

W ramach mistrzostw zostaną rozegrane dwa turnieje - Budimex Mistrzostwa Polski Kobiet w Szachach oraz LOTTO Mistrzostwa Polski w Szachach.

Oba turnieje będą się toczyć na dystansie dziewięciu rund - każdego dnia w Novotelu (ul. Marszałkowska 94/98) odbywać się będzie jedna runda. Kibice mogą odwiedzić salę gry oraz specjalnie przygotowaną strefę kibica. Na dużym ekranie będzie można śledzić ruchy arcymistrzów i arcymistrzyń oraz posłuchać komentarza prowadzonego na żywo przez uznanych szachistów. Wstęp jest wolny. Przebieg partii będzie też można obserwować w internecie na stronie zawodów mp2014.pzszach.pl. Wszystkie partie będą transmitowane i komentowane online.

W gronie faworytek w turnieju pań są polskie arcymistrzynie, które w ubiegłym roku wywalczyły brąz na Drużynowych Mistrzostwach Europy, m.in. Monika Soćko, Iweta Rajlich, Karina Szczepkowska-Horowska oraz Jolanta Zawadzka. Aspiracje medalowe ma z pewnością więcej zawodniczek, m.in. Joanna Worek, która tytuł arcymistrzyni zdobyła w ubiegłym roku, czy notowana na ósmym miejscu krajowej listy rankingowej arcymistrzyni Marta Bartel.

W turnieju męskim listę startową otwiera lider polskich szachów - arcymistrz Radosław Wojtaszek. W czołówce są też arcymistrzowie Mateusz Bartel, Bartosz Soćko oraz Michał Krasenkow. Do gry o medale mogą włączyć się też sklasyfikowani dalej młodzi i utalentowani zawodnicy, m.in. Jan Krzysztof Duda, najmłodszy polski arcymistrz, czy Kacper Piorun, który w 2011 r. zdobył tytuł mistrza świata w solvingu, czyli rozwiązywaniu zadań szachowych.

Tytułów bronić będzie szachowe małżeństwo Soćków - Bartosz i Monika, która w poniedziałek miała urodziny. - To był ostatni dzień, w którym mogłam sobie pozwolić na relaks. A przy tym mąż jeszcze mnie rozpieszczał. M.in. zaprosił na zakupy do galerii, więc skorzystałam i wzbogaciłam się o piękną torebkę. Zabrał mnie także do kina na amerykańską komedię romantyczną "Ten niezręczny moment" - mówiła 36-letnia szachistka.

Kto będzie dla niej najgroźniejszą rywalką? - Patrząc na rankingi, to zaraz za mną są Iweta Rajlich, Karina Szczepkowska-Horowska i Jolanta Zawadzka. Jednak doświadczyłam już w karierze porażek z niżej notowanymi rywalkami. Jeden niewłaściwy ruch na szachownicy, jeden błąd i tak jak w sporcie bywa, zwycięstwo przechodzi na stronę przeciwnika.

Bartosz Soćko na pytanie o rywali odpowiedział, że on sam dla siebie będzie najgroźniejszym rywalem. - Początek sezonu nie był dla mnie udany. Źle wypadłem w lutowym turnieju w Moskwie, a potem w mistrzostwach Europy. Mam nadzieję, że teraz będzie lepiej. Do trzech razy sztuka. A faworytem jest Radosław Wojtaszek - stwierdził obrońca tytułu.

Można się spodziewać, że poziom gry w tym roku będzie szczególnie wysoki. W ścisłej czołówce mistrzostw znalazło się 13 arcymistrzów i sześć arcymistrzyń.

Program mistrzostw:

25 marca (wtorek), godz. 15 - I runda

26 marca (środa), godz. 15 - II runda

27 marca (czwartek), godz. 15 - III runda

28 marca (piątek), godz. 15 - IV runda

29 marca (sobota),godz. 15 - V runda

30 marca (niedziela), godz. 15 - VI runda

31 marca (poniedziałek), godz. 15 - VII runda

1 kwietnia (wtorek), godz. 15 - VIII runda

2 kwietnia (środa), godz. 9 - IX runda

Warszawa.sport.pl na Facebooku. Dołącz do nas!

Więcej o: