27 arcymistrzów i arcymistrzyń weźmie udział w wielkim święcie szachów w Warszawie

W dniach 10-18 lipca w stolicy odbędzie się festiwal szachowy. Będzie to jedna z największych tego typu imprez w Europie. Na listach startowych jest już ponad 420 zawodników, a pula nagród wynosi 30 tys. euro.


MetLife Warsaw Najdorf Chess Festival - kontynuacja dotychczasowego Międzynarodowego Festiwalu Szachowego im. Mieczysława Najdorfa - odbędzie się po raz 15. Na listach startowych jest już ponad 420 zawodników z 21 krajów Europy, Azji i Ameryki Północnej.

Udział zapowiedziało 27 arcymistrzów. Wśród zgłoszonych zawodników są m.in. Iwan Czeparinow (drugi szachista Bułgarii), Igor Kowalenko (dwukrotny mistrz Łotwy) czy Zachar Jefirmienko (złoty medalista olimpijski z reprezentacją Ukrainy). Polskę reprezentować będzie m.in. Dariusz Świercz - olimpijczyk, mistrz świata do lat 18 z 2012 roku i mistrz świata do lat 20 z 2013 r.

Na imprezę może zgłosić się każdy - bez względu na wiek i posiadany ranking. - Tegoroczny festiwal składać się będzie z czterech turniejów, umożliwi to udział wszystkim chętnym. Bardzo mnie to cieszy, bo dzięki temu podziałowi na grupy każdy, kto lubi szachy, będzie mógł się sprawdzić - mówi Maria Macieja, dyrektor festiwalu.

I dodaje: - Dzięki naszemu sponsorowi strategicznemu [firma MetLife] tegoroczna pula nagród wynosi 30 tysięcy euro. Na pewno podnosi to rangę naszego turnieju i sprawia, że czołowi światowi zawodnicy wezmą w nim udział.

Turniej odbędzie się w warszawskim Ośrodku Sportu i Rekreacji (ul. Polna 7a) w dniach 10-18 lipca. Imprezę honorowym patronatem objęła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Więcej informacji na poloniachess.pl.