Sport.pl

Tomasz Jarzębowski: Legia jeszcze powalczy

- Wszyscy to widzą, że Legia nie trafiła z transferami. Największe szanse na tytuł ma Lech - mówi były piłkarz Legii, jej wychowanek, który chciałby wrócić na Łazienkowską. We wtorek jego GKS Bełchatów pokonał warszawian 1:0. Legia przegrała drugi mecz z rzędu
Rozmowa z Tomaszem Jarzębowskim

piłkarzem GKS Bełchatów, wcześniej LegiiMaciej Weber: Kto będzie mistrzem Polski?

Tomasz Jarzębowski: Sa cztery zespoły z aspiracjami. Bełchatów zaraz za nimi. O mistrzostwie myślą Lech, Wisła, Polonia i Legia.

Legia jeszcze powinna?

- Fakt, że przegrała dwa ostatnie spotkania, ale przecież nikt nie gra na tym samym poziomie przez 30 kolejek. Wisła też miała wpadkę z ŁKS-em.

Ale to była jedna wpadka, a Legia tak jak w ubiegłym sezonie traci punkty seriami.

- Może problemem jest brak koncentracji? To nie ja wymyśliłem, że tytuł zdobywa się w meczach ze słabszymi przeciwnikami. Z mocnym można przegrać zawsze. My pokazaliśmy, że zwłaszcza u siebie jesteśmy groźni. Przegrana z nami nie powinna być dla Legii problemem. Ale wpadki takie jak z Odrą czy Polonią Bytom nie powinny się zdarzać.

Bełchatów grał już z całą czołówką. Jak prezentuje się Legia na tle bezpośrednich rywali?

- Nie chcę rozbierać tego na czynniki pierwsze. Zwłaszcza w tym kontekście, że zimą znów mogę zostać legionistą. Moim zdaniem najsłabsza z tej grupy jest Polonia Warszawa. Niby wygrywa, prowadzi w tabeli jednak jej gra nie porywa. Wygrała z nami, bo zdarzył nam się najsłabszy występ w sezonie. Gdyby Legia była skuteczniejsza, też mogłaby myśleć o tytule. Fajne mecze miewa Wisła, ale najlepsze wrażenie wywarł na mnie Lech. Mimo że wygraliśmy w Poznaniu. Jednak mogli nas pokarać i 3:0. Lech zrobił bardzo dobre transfery, gra bardzo ciekawą piłkę. Gdybym miał typować, to Lech byłby moim faworytem.

Jeżeli chodzi o transfery to właśnie z nimi nie trafiła Legia. Z nowych graczy w podstawowym składzie występuje tylko Maciej Iwański.

- Wszyscy to widzą, że Legia nie zrobiła dobrych transferów. Faktycznie drużynę wzmocnił tylko Iwański i w meczu z nami nawet był kapitanem. Szybko, widocznie ma spore uznanie u trenerów. Piotrek Rocki to też dobry piłkarz, miał udany początek sezonu. Pancze Kumbev w Groclinie także był dobry, w Legii przez większość czasu był kontuzjowany. Wrócił do gry dopiero z nami.

Hiszpanie?

- To dla mnie bardzo dziwna sprawa. Trener najwyraźniej im nie ufa, nie bierze nawet na ławkę rezerwowych, grają głównie w Młodej Ekstraklasie. Z tej trójki nie krytykowałbym tylko Descargi. Miał kontuzję, przyszedł późno do zespołu. Najwyraźniej przygotowywał się do ligi hiszpańskiej, która później od naszej rozpoczynała rozgrywki. Jeżeli już przychodzą do zespołu Hiszpanie, to powinni być od razu do gry. Tacy jak Inaki Astiz. Taki zawodnik podnosi nie tylko poziom drużyny, ale całej naszej ligi.

Bełchatów pokonał Legię, mając w składzie samych Polaków. W podstawowej jedenastce gości wybiegło tylko trzech naszych rodaków.

- Cudzoziemcy są potrzebni, ale tylko tacy, którzy podnoszą poziom. Semir Stilić w Lechu - o, to jest zawodnik. Byłem trochę zdziwiony, widząc, kto wybiega przeciw nam na boisko. Pamiętam, gdy sam byłem w Legii, to na testy przyjeżdżali różni. Głównie z Afryki. Byli tak słabi, że nie mieli prawa z nami trenować.

Szkoda panu tej Legii? Dlatego w drugiej połowie wczorajszego spotkania podał pan piłkę Chinyamie?

- Nie żartujmy. Chciałem uspokoić grę, podać do naszego bramkarza. I tak uspokoiłem, że zrobiłem mu prezent. Tylko że on bardzo źle się zachował. Jednak - przecież już drugi sezon strzela dla Legii bramki. W jego przypadku nie można akurat powiedzieć, że też nic nie umie.

W grudniu rewanż na Legii zamykający rok w lidze. Dla pana dobrze się składa.

- Już pół roku temu były rozmowy na temat mojego powrotu na Łazienkowską. Trzeba było jednak za mnie płacić. Teraz kończy mi się kontrakt w Bełchatowie, będę za darmo. Legia ma u mnie pierwszeństwo, ale muszą mnie tam jeszcze chcieć. Nic na siłę. Mogę zostać w Bełchatowie, wyjechać za granicę albo wrócić do Warszawy. Chyba bym się przydał drużynie?

Jarzębowski przeciw Legii

Odkąd 30-letni defensywny pomocnik (ostatnio gra na prawej obronie) odszedł z Legii do Bełchatowa, zespół, który przegrał z warszawianami wszystkie spotkania w historii, nagle zaczął wygrywać. Z pięciu meczów GKS wygrał trzy, jeden zremisował (Legia strzeliła wtedy gola na 2:2 w 93. min) i jeden przegrał. Bilans bramkowy jego zespołu to 9-8. Jarzębowski strzelił Legii dwa gole.Nowy rzecznik Legii

Michał Kocięba od dziś przejmie funkcję rzecznika prasowego klubu z Łazienkowskiej. Na konferencji prasowej byłego rzecznika PZPN przedstawi prezes klubu Leszek Miklas. Odkąd Legię przejął koncern ITI, rzecznikami byli kolejno: Jacek Bednarz (później dyrektor sportowy, obecnie dyrektor w Wiśle Kraków), Monika Rebizant i Paweł Wargenau (jako biuro prasowe), a ostatnio czasowo spiker Wojciech Hadaj.

Piłka nożna: Cashback 55 PLN od BetClick.com - poleca Mateusz Borek » - reklama