Legia bez Choto

- Z doświadczenia wiem, że w każdym sezonie Dickson Choto nie gra nawet przez półtora miesiąca z powodu kontuzji - mówił niedawno trener Jan Urban. Na razie piłkarza z Zimbabwe zabraknie w czwartkowym meczu z Broendby Kopenhaga.
W 80. minucie meczu w Rustawi Choto powstrzymał groźnie atakującego Jonatasa. Po chwili jednak upadł na murawę i przez kilka chwil się z niej nie podnosił. Boisko opuścił utykając i już na nie nie wrócił. Okazało się, że piłkarz naderwał mięsień czworogłowy uda. Na pewno nie zagra w pierwszym meczu z Broendby Kopenhaga.

Dla Dicksona Choto kontuzje mięśni to nic nowego. W ciągu sześciu sezonów gry w Legii tylko dwa razy zdarzyło się, że grał bez poważnych urazów przez cały rok. Gdy latem 2003 roku przychodził do Warszawy działo się to po tym gdy opuścił całą rundę wiosenną z powodu urazu mięśnia dwugłowego. Potem odniósł aż 10 poważnych kontuzji, które wykluczyły go z gry na dłuższy czas. Spośród 172 meczów ligowych, które Choto mógł rozegrać w Legii, wystąpił tylko w 107.

- Chcemy sprowadzić do Legii środkowego obrońcę. Nie kogoś do pierwszego składu, ale na zastępstwo. Mamy przecież najlepszy duet defensorów w Polsce - mówił dyrektor sportowy klubu Mirosław Trzeciak. Legia w poprzednim sezonie straciła tylko 17 bramek - najmniej w lidze. Z tego 7 goli padło wtedy gdy na boisku nie było obrońcy z Zimbabwe. W całym sezonie klub z Warszawy przegrał 11 meczów. Podczas siedmiu z nich Choto nie grał. On i Inaki Astiz to żelazny duet w środku obrony Legii, jeśli obydwaj są zdrowi. O ile Hiszpana kontuzje omijają, to piłkarz z Zimbabwe łapie je bardzo często.

W tym momencie w Legii kontuzje leczy Tomasz Jarzębowski, a Takesure Chinyama który na początku lipca przeszedł operację kolana powoli dochodzi do zdrowia. Nie w pełni sił jest też Bartłomiej Grzelak, który podczas zgrupowania drużyny w Austrii naciągnął mięsień uda i od dwóch tygodni trenuje indywidualnie, bo na jednym z treningów najprawdopodobniej przeciążył nogę. Napastnik wraca do zdrowia po poważnej kontuzji. Nie grał od stycznia z powodu urazu mięśnia dwugłowego uda. Drugim ważnym piłkarzem Legii, którego zabrakło wiosną z powodu problemów z udem jest Wojciech Szala. Obrońca w lutym zerwał mięsień czworogłowy, ale jest już zdrowy.

W najbliższy czwartek Legia zagra w Kopenhadze z Broendby i brak Choto będzie dla warszawian dużą stratą. W meczach z Olimpi należał do najlepszych pilkarzy Legii. W rewanżowym meczu to on głównie zatrzymywał ataki rywali, a najgroźniejszą sytuację, strzał Jonatasa w słupek, Olimpi miało gdy Choto leżał poza boiskiem.

Kto może go zastąpić? W rezerwie pozostają Pancze Kumbew i Artur Jędrzejczyk. Macedończyk nie należy jednak do pewnych punktów obrony Legii i zdarzają mu się poważne błędy. trener Urban korzysta z niego tylko wtedy gdy musi. Jędrzejczyk wrócił do Legii z rocznego wypożyczenia do Dolcanu Ząbki i prezentuje się doskonale. W towarzyskim meczu z Widzewem zdobył gola i świetnie spisuje się w pojedynkach główkowych, ale nie ma żadnego doświadczenia w europejskich pucharach, a w lidze zagrał tylko raz. Trzy lata temu w przegranym 1:2 meczu z ŁKS. Najbardziej prawdopodobne wydaje się przesunięcie do środka Wojciecha Szali, który ostatnio gra na prawej obronie, ale równie dobrze spisuje się jako libero.

62% - w tylu procentach meczów ligowych w Legii zagrał Dickson Choto

Choto i jego kontuzje w Legii

sierpień 2004kontuzja pachwiny3,510
luty 2005ścięgno Achilliesa37
sierpień 2005naderwany mięsień czworogłowy311
sierpień 2006 uraz mięśnia dwugłowego2/31
wrzesień 2007uraz mięśnia dwugłowego, 13
styczeń 2008dyskopatia kręgosłupa i operacja39
sierpień 2008 naruszone więzadło w kolanie14
listopad 2008 - naciągnięty mięsień przywodziciel1/21
luty 2009 - uraz mięśnia czworogłowego,13
kwiecień 2009 - naciągnięty mięsień dwugłowy1/31
Kolejno: data kontuzji, rodzaj, przerwa w grze w miesiącach, ile meczów w lidze opuścił.