TBL. Polonia blisko sensacji

Koszykarze Polonii jeszcze w 37. minucie prowadzili we Włocławku 53:47, ale ostatecznie przegrali z Anwilem 56:59 w 1. kolejce Tauron Basket Ligi. Wicemistrz Polski rozczarował.
Anwil mimo własnych kłopotów był zdecydowanym faworytem spotkania z Polonią, która ma najmłodszy i jeden z najsłabszych składów w lidze. "Czarne Koszule" zaskoczyły jednak gospodarzy świetną skutecznością z dystansu - trafiać za trzy zaczął Łukasz Wichniarz i Polonia prowadziła. 3:1, 15:10, 38:33...

Włocławianie mieli dużą przewagę pod koszem - do przerwy zebrali aż 26 piłek w porównaniu do zaledwie 12 Polonii, ale nie potrafili tego wykorzystać. Słabo było szczególnie, jeśli chodzi o punkty z ponowienia - środkowi Anwilu Paul Miller i Eric Hicks mieli w sumie sześć zbiórek w ataku, ale w sumie zdobyli tylko 11 punktów.

Z kolei poloniści świetnie trafiali z dystansu - do przerwy wykorzystali siedem z 12 prób za trzy (Anwil miał 3/15) i choć w drugiej połowie skuteczność się popsuła (3/12), to jednak silny rozgrywający Darnell Hinson kontrolował wynik meczu. Lider Polonii albo zdobywał punkty, albo wymuszał faule gospodarzy.

W czwartej kwarcie Polonia prowadziła 46:39 po punktach Łukasza Wichniarza, potem 51:46 po trójce Hinsona i jeszcze 53:47 po trafieniu Hardinga Nany na nieco ponad trzy minuty przed końcem. Wtedy obudził się jednak superstrzelec gospodarzy Andrzej Pluta.

Snajper Anwilu trafił za trzy, potem dołożył dwa punkty z linii rzutów wolnych. Kiedy trafił Miller, włocławianie prowadzili 54:53. Jeszcze Wichniarz po raz czwarty zdobył trzy punkty i zmienił wynik na 56:54 dla "Czarnych Koszul", ale potem punkty zdobywali już tylko Nikola Jovanović, Pluta i D.J. Thompson.

48 sekund przed końcem Hinson rzucał za trzy przy dwupunktowym prowadzeniu Anwilu, ale spudłował.

Najlepszym strzelcem zwycięzców był Jovanović, który zdobył 19 punktów, 17 dołożył Pluta. W Polonii najskuteczniejsi byli Hinson (17 punktów) oraz Wichniarz (16). Za trzy lepiej rzucały "Czarne Koszule" - goście mieli 10/24 z dystansu, podczas gdy gospodarze zaledwie 5/23. Trzy z pięciu prób wykorzystał jednak Pluta.

13 października w 2. kolejce Polonia zagra w Gdyni z mistrzem Polski Asseco Prokomem Gdynia. Anwil w kolejnym meczu spotka się na wyjeździe z PGE Turowem Zgorzelec - spotkanie zostanie rozegrane 16 października.