Ekstraklasa. Rekordowy transfer Adriana Mierzejewskiego

5,25 miliona euro zapłaci Trabzonspor za 24-letniego pomocnika reprezentacji Polski. - Z pieniędzy mogę być zadowolony, ale nie czuję entuzjazmu, bo straciliśmy świetnego piłkarza - mówi prezes Polonii Warszawa
Jeszcze kilka dni temu właściciel "Czarnych Koszul" Józef Wojciechowski zapewniał, że Mierzejewski zostanie w jego klubie. - Nie sprzedam go ani za cztery, ani za pięć, nawet za sześć milionów euro. Chcę walczyć o mistrzostwo Polski - mówił "Gazecie".

Uległ jednak prośbie piłkarza. - Zadzwonił dziś do mnie Adrian i poprosił o ten transfer. Powiedział, że ta oferta to dla niego wielka szansa. Szanuję go, nie chciałem robić czegoś wbrew jego woli. Sprzedajemy go za 5,25 miliona euro - tłumaczył Wojciechowski.

W przyszłym tygodniu w Wiedniu 24-letni pomocnik ma negocjować warunki indywidualnego kontraktu, przejść badania medyczne w Trabzonie, a potem podpisać umowę z nowym klubem. Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie, będzie czwartym Polakiem w drużynie wicemistrza Turcji, która w sierpniu zagra w eliminacjach Champions League. Od ubiegłego roku występuje tam Arkadiusz Głowacki, od kilku miesięcy grają jego koledzy z Wisły Kraków Paweł i Piotr Brożkowie.

Z 3 milionów zrobiło się 5,25 miliona

Trabzonspor na transfer Mierzejewskiego naciskał od kilku tygodni. Pod koniec ligowego sezonu wpłynęła do Polonii pierwsza propozycja - za 3 miliony euro - ale prezes nie chciał słyszeć o sprzedaniu kapitana drużyny. Do dalszej gry w Polsce nakłaniał go również trener Jacek Zieliński oraz ojciec. Dla piłkarza głównym celem jest gra na Euro 2012, dlatego obawiał się transferu i zadeklarował, że zostaje w polskiej ekstraklasie. Zaakceptował warunki przedłużenia kontraktu z Polonią do 2014 r., podpis miał złożyć w przyszłym tygodniu.

Sytuacja zmieniła się po meczach towarzyskich reprezentacji - z Argentyną i Francją. Mierzejewski zagrał w pierwszym składzie i był jednym z najlepszych zawodników. Argentynie strzelił pierwszą bramkę w kadrze.

Występ z Francją oglądał ukryty wśród widzów trener Trabzonsporu ?enol Güne i jeszcze bardziej przekonał się do transferu. Podniósł cenę do 4 milionów euro. Wojciechowski znów powiedział "nie", ale zaprosił Turków na rozmowę. W środę odmówił im po raz kolejny, ale w czwartek rano - po telefonie od piłkarza - zdecydował się na transfer za 5,25 miliona euro (21 milionów złotych). - Była jeszcze propozycja bonusów za awans do Ligi Mistrzów, ale doszliśmy do porozumienia na taką właśnie kwotę. Turcy zapłacą za transfer w trzech ratach. Mamy gwarancje bankowe i prawo wyboru banku - wybierzemy taki, który ma przedstawicielstwo i w Polsce, i w Turcji - mówi Wojciechowski.Z Polaków droższy tylko Dudek

Mierzejewski został najdroższym zawodnikiem sprzedanym z polskiej ekstraklasy. Pobił rekord Roberta Lewandowskiego, który przed rokiem odszedł z Lecha do Borussii Dortmund za 4,5 miliona euro. Więcej za polskiego piłkarza zapłacił jedynie Liverpool, kupując 10 lat temu Jerzego Dudka z Feyenoordu za 7,5 miliona euro.

Polonia zrobiła na Mierzejewskim znakomity interes. W styczniu 2009 r. kupiła go z drugoligowej Wisły Płock, płacąc 550 tysięcy złotych - ekwiwalent za wyszkolenie.

- Z pieniędzy mogę być zadowolony, ale nie czuję entuzjazmu, bo straciliśmy świetnego piłkarza - mówił jednak w czwartek Wojciechowski. - Konsultowałem się z wieloma osobami, rozmawiałem z trenerem, powiedział mi, że nie widzi problemu, i dał zielone światło. Sprowadziliśmy sześciu nowych zawodników, będziemy sprawdzać kolejnych, wkrótce dojadą na testy Nigeryjczycy. Trzeba też spojrzeć na sytuację Adriana w polskiej lidze. Zdecydowanie wyrastał poza jej poziom i czasami źle się to dla niego kończyło. Zaczynało się polowanie na jego nogi, dostawał z łokcia, byliśmy więc narażeni na to, że stracimy zawodnika z powodu kontuzji. Drużyna za bardzo była uzależniona od jego dyspozycji, nie mogliśmy dłużej opierać się tylko na nim - dodał właściciel Polonii.

Kim jest Mierzejewski?

Adrian Mierzejewski, ur. 6 listopada 1986 r. Wychowanek Naki Olsztyn. Kluby: Stomil Olsztyn, Wisła Płock, Mazowsze Płock, Zagłębie Sosnowiec, Wisła Płock, Polonia Warszawa. Ekstraklasa: 106 występów, 13 goli. Sukcesy: Puchar Polski (2006, Wisła). Reprezentacja Polski: 12 występów, 1 gol.