Legia chce do małej Ligi Mistrzów

Po akcji ?Gazety? mamy deklarację szefów Legii Warszawa. - Składamy aplikację natychmiast, gdy tylko będzie to możliwe - mówi prezes Paweł Kosmala. W przyszłym sezonie warszawskie 18-latki będą więc mogły zagrać z rówieśnikami trenującymi w Barcelonie czy Manchesterze City
- O pomyśle rozmawialiśmy już z szefami PSV przy okazji meczu w Lidze Europejskiej. Holendrzy grają w tych rozgrywkach. Na razie nie do końca wiadomo, na jakiej zasadzie będą przyjmowane zespoły. W pierwszej edycji były zapraszane. Teraz wiem, że jest duże zainteresowanie i trzeba będzie dokonać pewnej selekcji - mówi dyrektor sportowy Leszek Miklas.

W tym sezonie rozgrywana jest pierwsza edycja Nextgen Series, czyli "małej Ligi Mistrzów". Pomysł, by 18-latkowie z najlepszych europejskich szkółek piłkarskich grali ze sobą na wzór Ligi Mistrzów, spodobał się w wielu krajach Europy. "Gazeta" i Sport.pl postanowiły zainteresować tym polskie kluby, przede wszystkim Lecha i Legię, które stawiają na szkolenie młodzieży. Poznaniacy zapowiedzieli złożenie aplikacji w styczniu. Legia również.

- Pod względem sportowym to świetny pomysł. Wszyscy wiedzą, jaką wagę przywiązujemy do szkolenia młodzieży. Jest mnóstwo chłopaków przed etapem Młodej Ekstraklasy, którzy zasługują, by ogrywać ich w takim towarzystwie. A sama Młoda Ekstraklasa też ma swoje ułomności - mówi prezes Legii Paweł Kosmala.

Kilka dni temu w rozmowie z "Gazetą" Jacek Mazurek, szef piłkarskiej akademii Legii, najbardziej obawiał się kosztów gry w takim turnieju. - Płacimy za podróże i zakwaterowanie, nie wymagamy od drużyn wpisowego. Decyzję o przyjęciu podejmujemy po rozmowach z klubami. Nie chcę powiedzieć, czego wymagamy, ważne, by klub miał dobrą szkółkę i stadion - mówi rzecznik Nextgen Series.

- Gdybyśmy mieli pokrywać koszty z własnych środków, byłyby to wielkie pieniądze, ale przy takiej formule finansowej [organizatorzy płacą za przejazdy i zakwaterowanie] nie ma wątpliwości, że warto. Składamy aplikację natychmiast, gdy będzie to możliwe. Teraz idą święta, ale z formalnym zgłoszeniem będziemy chcieli się uporać jak najszybciej - mówi Kosmala.

Co to jest Nextgen Series?

Na pomysł turnieju dla 18-latków wpadł dyrektor sportowy trzecioligowego angielskiego Brentford Mark Warburton. Turniej jest rozgrywany jesienią (runda grupowa) i wiosną (faza pucharowa). W tegorocznej, pierwszej edycji bierze udział 16 drużyn, w tym Barcelona, Sporting, ale też np. norweskie Molde. W przyszłym roku ma być powiększony do 32 zespołów, a udział prawdopodobnie wezmą też szkółki MU, czy Realu Madryt. Na razie wystarczy się zgłosić. Decyzję o przyjęciu podejmują organizatorzy po rozmowie z klubem. Jak zapowiadają, zależy im na udziale drużyn z jak największej ilości państw.

Patryk Małecki » nie ma wstępu do kadry