Liga Europejska. Statystyka przeciw Legii - remis w pierwszym zwykle oznacza brak awansu

W dwumeczach w europejskich pucharach Legia Warszawa 15 razy remisowała w pierwszym spotkaniu i tylko pięć razy awansowała. Gdy warszawiacy remisowali w pierwszym meczu na własnym boisku, to potrafili wywalczyć awans tylko trzykrotnie. W rewanżu Legia często w ogóle nie strzelała gola.
Pierwszy przypadek, w którym warszawiacy wyeliminowali rywala po remisie u siebie, miał miejsce w sezonie 1986/87, gdy Legia zremisowała bezbramkowo z Dniprem Diepropietrowskiem w Warszawie w pierwszej rundzie Pucharu UEFA, by pokonać radziecki zespół w rewanżu po golu Jarosława Araszkiewicza.

Dwa kolejne przypadki zdarzyły się niedawno. Trzy sezony temu Legia znów zremisowała bezbramkowo przy Łazienkowskiej z białoruskim FK Homel (w pierwszej rundzie kwalifikacji Pucharu UEFA), by w rewanżu wygrać 4:1. Ostatni przypadek kibice pamiętają z sierpnia, gdy Legia w niesamowitych okolicznościach ograła Spartak Moskwa (2:2 i 3:2). To na razie jedyny przypadek, gdy w pierwszym meczu piłkarze z Łazienkowskiej zremisowali 2:2.

Dwa razy warszawiakom udawało się awansować po pierwszym wyjazdowym remisie, ale rywale nie byli wymagający. 21 lat temu wyeliminowała Aberdeen (0:0 i 1:0), a czternaście lat temu Glenavon z Irlandii Północnej (1:1, 4:0). Ten drugi dwumecz dał jej niewiele, bo w kolejnej rundzie Pucharu UEFA odpadła z Vicenzą. Za to pokonanie Aberdeen dało jej przepustkę do gry z Sampdorią, a potem Manchesterem United w półfinale Pucharu Zdobywców Pucharów.

Częściej jednak remis w pierwszym meczu zwiastował porażkę Legii. Po raz pierwszy w sezonie 1970/71, gdy w półfinale Pucharu Europy po bezbramkowym remisie w Warszawie z Feyenoordem, w Rotterdamie goście przegrali 0:2.

Najbardziej boleśnie było w sezonie 2001/02, gdy po remisie 1:1 w Warszawie z Valencią w drugiej rundzie Pucharu UEFA, w rewanżu warszawiacy przegrali aż 1:6.

W ćwierćfinale Ligi Mistrzów w sezonie 1995/96 Legia znów zagrała na 0:0 z Panathinaikosem w Warszawie, a w Atenach przegrała 0:3. To był ostatni pucharowy dwumecz, który grała na wiosnę.

Nie zawsze jednak warszawiacy odpadali z hukiem. Spartak pokonali, choć nie byli faworytami. Wcześniej zdarzało im się ładnie odpadać. W sezonie 1972/73 w drugiej rundzie PZP trafili na Milan. W Warszawie było 1:1, w rewanżu po 90 minutach tyle samo i o porażce gości zdecydował gol Chiraugiego na dwie minuty przed końcem dogrywki. Milan później triumfował w finale.