Legia lepsza w tabeli, Polonia lepsza w derbach

Jeśli mecze ligowe w sezonie traktować jak dwumecz, Legia po raz ostatni była w nim lepsza od Polonii w sezonie 2005/06, gdy ?Czarne Koszule? spadały z ekstraklasy. Legia w Warszawie lokalnemu rywalowi ustępuje, choć w tabeli za każdym razem jest wyżej.
Z powrotem w ekstraklasie Polonia gra czwarty sezon. W sezonie 2008/09 przy Łazienkowskiej zremisowała 2:2, w rewanżu bramek nie było.

Rok później Legia zaskakująco zremisowała u siebie 1:1, choć była zdecydowanym faworytem, a wiosną zespół Stefana Białasa przegrał 0:1.

Tej jesieni Polonia u siebie okazała się lepsza, a w piątek 29 tys. kibiców przy Łazienkowskiej nie obejrzało żadnego gola.

Co ciekawe każdy z trzech poprzednich sezonów to Legia kończyła na wyższym miejscu w tabeli, a i w obecnym prowadzi (Polonia jest trzecia). Przed dwoma laty nie dała się ograć Legii, choć przegrała połowę ligowych meczów w sezonie, a ze strefy spadkowej wygrzebała się dopiero na kilka tygodni przed końcem rozgrywek (skończyła na 13. miejscu). Legia była wtedy czwarta, tracąc punkt do miejsca gwarantującego grę w pucharach.

Łącznie z meczami sprzed 1927 r. gdy powstała zawodowa liga piłkarska w Polsce (te mecze nie zawsze są uwzględniane w statystykach), piątkowy mecz był 76. miedzy obiema drużynami. 29 razy wygrywała Polonia, jeden raz więcej niż Legia. Ale to piłkarze z Łazienkowskiej w całej kilkudziesięcioletniej historii zdobyli zdecydowanie więcej trofeów.

A Wy bardziej cenicie prymat w Warszawie, czy wyższe miejsce w lidze i trofea zdobywane przez klub? Głosujcie w naszej sondzie.

Derby z respektem. Analiza meczu Legia - Polonia »


Co ważniejsze z punktu widzenia kibica?