Tak grała wielka Legia. Archiwalne nagranie meczu z 1970 roku

To prawdziwa gratka dla fanów Legii Warszawa. Filmoteka Narodowa udostępniła na swojej stronie internetowej archiwalne nagranie fragmentów meczu Legii ze Standardem Liege z 1970 roku.
Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej uruchomiło w czerwcu pierwszy tematyczny serwis "35 mm historii piłki nożnej". Można w nim znaleźć materiały Polskiej Kroniki Filmowej poświęcone meczom piłkarskim. Wśród pierwszych umieszczonych w serwisie filmów znajduje się między innymi skrót meczu Legia Warszawa - Standard Liege z 1970 roku.

Legia w sezonie 1969/70 zdobyła mistrzostwo Polski. W pierwszej rundzie Pucharu Europy sezonu 1970/71 wygrała obydwa mecze ze szwedzkim IFK Göteborg (4-0 i 2-1). W drugiej przeciwnikiem był belgijski Standard Liege. W pierwszym meczu legioniści przegrali w Belgii 0-1, rewanż grali przed własną publicznością w Warszawie.

"Już w siódmej minucie podanie Żmijewskiego i Pieszko lokuje piłkę w siatce. Bramkarz nawet nie zdążył interweniować. Energiczne kontrnatarcia gości grzęzną w błocie się przed bramką Grotyńskiego. Dwudziesta minuta gry. Precyzyjne podanie z rzutu wolnego i tym razem Żmijewski podwyższa wynik na 2:0. Po przerwie gra bardziej nerwowa, nieraz zbyt ostra, boisko śliskie. Mnożą się przewinienia z obu stron. Wynik 2:0 wystarczył Legii na awans do ćwierćfinału Klubowego Pucharu Europy" - tak relacjonował mecz lektor Polskiej Kroniki Filmowej.

W ćwierćfinale Legia była bliska awansu. Po przegranej z hiszpańskim Atletico Madryt na wyjeździe 0-1, wygrała u siebie 2-1 i odpadła z rywalizacji.

Oprócz tego w serwisie Filmoteki Narodowej znajdziemy migawki m.in. z meczu Polska - Niemcy z 1936 roku, rozegranego w Warszawie w obecności 45 tys. widzów, zwycięskiego spotkania biało-czerwonych z ekipą Związku Radzieckiego w 1957 roku w Chorzowie czy pamiętnego remisu z Anglią na Wembley.