Aż sześciu młodych legionistów powołanych do reprezentacji U-17. To kolejny sukces Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa

Robert Wójcik powołał piłkarzy z rocznika 1996 na towarzyski mecz Litwą, który zostanie rozegrany 25 września w Olecku. W tej grupie znalazło się aż sześciu wychowanków Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa - poinformował klub z Łazienkowskiej. Szkółka piłkarska klubu odnotowała zatem kolejny sukces.
Kamil Anczewski, Robert Bartczak, Wojciech Kochański, Arkadiusz Najemski, Grzegorz Tomasiewicz i Mateusz Wieteska - ci piłkarze mają stanowić trzon reprezentacji Polski do lat 17. Piłkarze Legii dominują w kadrze. Oprócz nich na zgrupowanie przyjedzie po dwóch graczy Arki Gdynia, Lecha Poznań i Wisły Kraków i po jednym przedstawicielu Lechii Gdańsk, Pogoni Szczecin, GKS-u Tychy, Stadionu Śląskiego Chorzów, Polonii Warszawa, Cracovii, a także klubów włoskich: Regginy Calcio i AC Chievo Verona.

Kadra U-17 na mecz z Litwą:

Kamil Anczewski, Robert Bartczak, Wojciech Kochański, Arkadiusz Najemski, Grzegorz Tomasiewicz, Mateusz Wieteska (wszyscy Legia Warszawa), Jan Bednarek, Dawid Kownacki (obaj Lech Poznań), Jakub Bartosz, Paweł Stolarski (obaj Wisła Kraków), Adrian Bielawski (Lechia Gdańsk), Paweł Bochniewicz (Reggina Calcio, Włochy), Błażej Chouwer (Pogoń Szczecin), Michał Gałecki, Dawid Tomczak (obaj Arka Gdynia), Mateusz Grzybek (APN GKS Tychy), Mateusz Kuchta (Stadion Śląski Chorzów), Patryk Parol (AC Chievo Verona, Włochy), Maksymilian Stryjek (Polonia Warszawa), Krzysztof Szewczyk (Cracovia).

Kolejny sukces Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa

Akademia Piłkarska Legii Warszawa istnieje ponad 12 lat. W tym czasie wypracowano własną filozofię, czerpiąc wzorce z wielu klubów, takich jak: Valencia, Sparta Praga, AC Milan, Schalke 04 Gelsenkirchen, Osasuna Pampeluna, czy Benfica Lizbona. Akademia startowała niemal od zera, bo w Polsce nie było takich tradycji w szkoleniu młodzieży jak na Zachodzie. Poza tym należy pamietać, że Legia była klubem wojskowym, gdzie nie zajmowano się szkoleniem.

W Akademii pracuje ponad 20 trenerów, którzy oprócz szkolenia muszą również obserwować zawodników i wyłapywać tych najbardziej zdolnych z innych klubów. Po ponad dekadzie klub czerpie korzyści z uruchomienia szkółki - w szerokiej kadrze seniorów jest aż ośmiu zawodników szkolonych przez Akademię: Konrad Jałocha, Mateusz Cichocki, Michał Kopczyński, Rafał Wolski, Michał Żyro, Daniel Łukasik, Dominik Furman i Bartosz Żurek. Wolski był rewelacją poprzedniego sezonu T-Mobile Ekstraklasy, na lidera środka pola wyrasta Łukasik, a Żyro i Furman także mają duże szanse grać w podstawowym składzie.

Ponadto coraz większa liczba juniorów Legii gra w reprezentacji kraju różnych kategorii wiekowych.

Legia chce się rozwijać

- Wszystko oparte jest na naszych wysłannikach rozsianych po Polsce. Wypatrzeni przez nich gracze obserwowani są następnie przez trenerów zatrudnionych w akademii. Potem dostają zaproszenia na testy. Zdradzę, że tę płaszczyznę chcemy jak najbardziej rozwijać w Legii w przyszłości. To jeden z celów klubu, aby skauting był prowadzony na coraz wyższym poziomie. Na razie nie chcę mówić o szczegółach, bo pracujemy nad tym. A co do testów, gdy zawodnik spełnia nasze kryteria, otrzymuje propozycję przejścia do Legii. Nie zawsze jednak jest to transfer definitywny, tylko na przykład półroczne wypożyczenie. Gdy ma wielki talent, wszystko dzieje się szybciej - opowiada Jacek Mazurek, dyrektor sportowy Legii.