Gala Ekstraklasy. Bereszyński odkryciem, Jędrzejczyk najlepszym obrońcą, a Urban - trenerem sezonu

W poniedziałek wieczorem, dzień po zakończeniu sezonu T-Mobile Ekstraklasy, w warszawskiej Soho Factory odbyła się Gala Ekstraklasy, na której nagrodzono najlepszych piłkarzy sezonu. Wśród wyróżnionych znaleźli się Bartosz Bereszyński, Artur Jędrzejczyk i Jan Urban z Legii.
Rusz się. Frisbee, longboardy i bieg wokół Narodowego. Co jeszcze w Warszawie?

Podczas gali nagrodzono zwycięzców dziewięciu kategorii, w których głosowali sami piłkarze ekstraklasy. Trzy nagrody zgarnęli przedstawiciele Legii.

Jako pierwszy - Bartosz Bereszyński, którego koledzy z boisk uznali odkryciem sezonu. Bereszyńskiego na gali nie było, bo obrońca Legii został powołany przez Waldemara Fornalika do reprezentacji Polski na mecze z Liechtensteinem i Mołdawią. Ale legionista siedział przed kamerą w Wieliczce i na pytanie prowadzącego Tomasza Smokowskiego o to, czy przeżywa najpiękniejsze chwile w życiu (mistrzostwo, nagroda, możliwy debiut w kadrze), powiedział: - Rzeczywiście, dużo się wydarzyło ostatnio w moim życiu piłkarskim, ale to tylko motywuje mnie do ciężkiej pracy. Chcę dalej pracować i się rozwijać. Debiut w kadrze w środę? Nic nie wiem, ale przygotowuję się tak, jakbym miał grać - mówił Bereszyński.

Obrońcą sezonu został Artur Jędrzejczyk, kolejny kadrowicz, który wyróżnienie komentował z Wieliczki. - Dobrze wyglądasz, Artur - zaczął rozmowę Smokowski. - Wiem, pożyczyłem koszulkę od "Beresia" - odparł "Jędza", a potem pozdrowił rodzinę, dziewczynę i podziękował drużynie. - To dzięki waszej grze zostałem wyróżniony - mówił piłkarz, który przechodzi właśnie do rosyjskiego FK Krasnodar. Ale zagajony przez Smokowskiego po rosyjsku, powiedział tylko: - Na razie spokojnie...

W gronie nominowanych do nagrody pomocnika sezonu byli Jakub Kosecki i Daniel Łukasik z Legii. Pierwszy znalazł się w trzyosobowym finale, ale nagrodę dostał Sebastian Mila ze Śląska.

Trenerem roku został szkoleniowiec Legii, mistrza Polski, Jan Urban: - Wykorzystam sytuację, że jest Zbyszek Boniek, choć chyba wyszedł, tak? - Urban rozejrzał się za prezesem PZPN, który był z drugiej strony sceny, przygotowując się do wręczenia kolejnej nagrody. - Zbyszek, mówiłem ci, że źle się dzieje w polskiej piłce i musimy to naprawić - zaśmiał się Urban.

- Ale teraz na poważnie - chłopaki z drużyny i sztab szkoleniowy! To jest kolejne trofeum, które wygraliście wy! - dodał Urban, patrząc na legionistów. Trener chciał już zejść ze sceny, ale Smokowski pytał go o niedzielne świętowanie tytułu. - Trenerze, Lambada była? - Była. - A Macarena? - Też była. - Kolana nie bolą? - Lewe kolanko coś nie tak, ale zastrzyki mam w domu - żartował Urban.

W gronie nominowanych do nagrody trenera roku był też Piotr Stokowiec z Polonii.

O miano napastnika sezonu walczyli m.in. Danijel Ljuboja (Legia) i Władimir Dwaliszwili (Polonia, potem Legia). Ten drugi, Gruzin, znalazł się w trzyosobowym finale, ale nagrodę otrzymał Robert Demjan - król strzelców ekstraklasy z Podbeskidzia Bielsko-Biała.

Za gola sezonu uznano uderzenie z dystansu pomocnika Śląska Przemysława Kaźmierczaka w meczu z Ruchem. W piątce nominowanych był też zaskakujący strzał Dominika Furmana, który dał Legii gola na 2:1 w Zabrzu.

Piłkarzem roku wybrano tego, który wcześniej został wyróżniony jako napastnik - Roberta Demjana. W finałowej trójce był Dwaliszwili, a w piątce nominowanych - Kosecki.

Bramkarz sezonu: Emilijus Zubas (GKS Bełchatów). Finalista: Duszan Kuciak (Legia).

Odkrycie Sezonu: Bartosz Bereszyński (Legia)

Obrońca Sezonu: Artur Jędrzejczyk (Legia)

Fair Play: Górnik Zabrze

Pomocnik Sezonu: Sebastian Mila (Śląsk). Finalista: Jakub Kosecki (Legia). W gronie nominowanych: Daniel Łukasik (Legia).

Trener Sezonu: Jan Urban (Legia).

Napastnik Sezonu: Robert Demjan. Finalista: Władimir Dwaliszwili (Polonia, Legia). W gronie nominowanych: Danijel Ljuboja (Legia).

Gol sezonu: Przemysław Kaźmierczak (Śląsk) z meczu z Ruchem. W gronie nominowanych: Dominik Furman (Legia) z meczu w Zabrzu.

Piłkarz sezonu: Robert Demjan (Podbeskidzie). Finalista: Władimir Dwaliszwili (Polonia, Legia). W gronie nominowanych: Jakub Kosecki (Legia).