Wybrał Legię zamiast Lecha. Kim jest estoński skrzydłowy Henrik Ojamaa?

Reprezentant Estonii Henrik Ojamaa prawdopodobnie będzie pierwszym piłkarzem, który w letnim okienku transferowym trafi do Legii. W czwartek 22-letni skrzydłowy przejdzie testy medyczne i jeśli wynik będzie pozytywny, to podpisze kontrakt z warszawskim klubem.
Rusz się! Zaplanuj aktywnie tydzień i weekend w Warszawie

Ojamaa w stolicy pojawił się w czwartek po południu o czym na Twitterze poinformował dziennikarz "Przeglądu Sportowego" Adam Dawidziuk. Tego dnia Estończyk przejdzie jeszcze testy medyczne. Według szkockich mediów podpisze trzyletni kontrakt z warszawskim klubem.

22-letni piłkarz może występować na skrzydle, jako ofensywny pomocnik lub napastnik. W ostatnim czasie był obserwowany przez Lecha. Poznański klub złożył szkockiemu FC Motherwell dwie oferty kupna zawodnika, opiewające najpierw na 200 tys. i później 350 tys. funtów, które zostały odrzucone. Estończyk był widziany na trybunach stadionu w Poznaniu podczas ostatniego meczu Lecha z Koroną Kielce, choć w tym czasie powinien przebywać na zgrupowaniu reprezentacji, przygotowującej się do spotkań z Białorusią, Trynidadem i Tobago oraz Kirgizją. Po tym zdarzeniu został odsunięty od drużyny przez selekcjonera Tarmo Ruutliego, bowiem Ojamaa nieobecność tłumaczył egzaminami na studiach.

Dwa lata temu Ojamaa przebywał na testach w Śląsku Wrocław, ale nie znalazł uznania w oczach trenera Oresta Lenczyka.

Pierwszym klubem urodzonego w Tallinie piłkarza była stołeczna Flora. Jako 17-letni junior wyjechał do Derby County. Po dwóch latach gry został włączony do kadry pierwszego zespołu, ale nie doczekał się debiutu. Od maja 2010 roku Ojamaa występował w niemieckiej Alemannii Aachen, z której został wypożyczony do holenderskiej Fortuny Sittard.

Do Motherwell trafił na początku 2012 roku z fińskiego zespołu RoPS. W zakończonym sezonie strzelił cztery gole i zaliczył 16 asyst. W lidze szkockiej jego drużyna była gorsza tylko od Celticu.

Ojamaa występował w młodzieżowych reprezentacjach swojego kraju - U-21 i U-19. W dorosłej kadrze dotychczas rozegrał 10 meczów, debiutując w spotkaniu towarzyskim z Chorwacją w maju ubiegłego roku. Wystąpił także w wygranym 1:0 meczu z Polską w sierpniu 2012 roku.