Legia II w II lidze? Jeszcze nie teraz, ale "są na to duże szanse"

- Na razie to czyste pogłoski - tak skomentował środowe doniesienia o rychłym dołączeniu rezerw Legii do II ligi Jacek Sowa, rzecznik prasowy Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej. - Musimy poczekać na Walne Zgromadzenie Polskiego Związku Piłki Nożnej. Jest duża szansa, by Legia II zagrała w II lidze, ale sprawa powinna rozstrzygnąć się dopiero 2 lipca - dodaje.
Legia Extra - zamów newsletter o najlepszej polskiej drużynie

W środę na fejsbukowym profilu serwisu Mazowiecka Piłka pojawiła się wiadomość, że "jutro do II ligi wschodniej ma zostać dokooptowana Legia II Warszawa". W rozmowie z Warszawa.sport.pl przedstawiciel MZPN zdementował tę informację i zaapelował o cierpliwość.

- Przede wszystkim należy poczekać na decyzje Walnego Zgromadzenia PZPN, na którym dokona się zmiana statutu związku [odbędzie się ono w piątek 21 czerwca - przyp. koma]. To skomplikowana operacja, MZPN jest przecież zależny od PZPN. W tym momencie nie mogą zapadać takie decyzje i tyczy się to Legii, Polonii i Gwardii - poinformował Sowa.

- Zwróciliśmy się do centrali z zapytaniem, czy rezerwy Legii mogłyby rozpocząć nowy sezon w II lidze. I zdradzę, że jest na to spora szansa. Wiele powinno się wyjaśnić w przyszłym tygodniu, oficjalna decyzja zapadnie zaś 2 lipca - stwierdził rzecznik MZPN.

O co chodzi z tymi rezerwami?

Po sześciu latach zlikwidowano rozgrywki Młodej Ekstraklasy. W klubach ekstraklasy powstają zespoły rezerw, które... nie wiedzą, gdzie mają grać. W maju PZPN przyjął uchwałę, na mocy której drużyny rezerw wracają do ligi, w której zakończyły sezon 2006/2007 (wtedy powstała ME). Pojawił się jednak problem w interpretacji uchwały, ponieważ dzisiaj trzecia liga to czwarty poziom rozgrywkowy. Od sezonu 08/09 zmieniło nazewnictwo rozgrywek piłkarskich w Polsce. Dawna pierwsza liga stała się ekstraklasą, druga liga nazywa się teraz pierwszą. A trzecia liga to dzisiaj liga druga.

Piątkowe Walne Zgromadzenie ma rozwiązać ten problem. Uregulowana zostanie kwestia przynależności rezerw do danej ligi.