Rywal Legii, New Saints FC - najlepsza drużyna prawie najsłabszej europejskiej ligi

32 mecze w europejskich pucharach, 25 porażek i aż 83 stracone gole. Drużyna New Saints FC będzie pierwszą przeszkodą Legii w drodze do Ligi Mistrzów. Pierwsze spotkanie drugiej rundy odbędzie się 16 lub 17 lipca.
Legia Extra - zamów newsletter o najlepszej polskiej drużynie

Przez ostatnie lata "Święci" zdominowali rozgrywki ligi walijskiej. W poprzednim sezonie sięgnęli po mistrzostwo po raz siódmy w historii, dzięki czemu wyrównali rekord należący do Barry Town. Aż sześć ze swoich tytułów New Saints zdobyli w ostatnich dziewięciu latach. Oprócz tego mają również na koncie dwa Puchary Walii.

Nie oznacza to jednak, że są najlepszą drużyną w kraju. Od wielu lat zespoły, głównie z większych miast, występują w ligach angielskich. Tam rywalizują z dużo lepszymi drużynami. W przyszłym sezonie Walia będzie miała swoich dwóch reprezentantów w Premier League - Cardiff i Swansea. W League 2 (czwarta klasa rozgrywkowa w Anglii) zagra Newport County. W niższych klasach występują: Wrexham, Colwyn Bay i Merthyr Town.

O słabości ligi walijskiej może świadczyć fakt, że tamtejsze rozgrywki UEFA klasyfikuje dopiero na 48. pozycji, między innymi przed ligą maltańską i Lichtensteinu. Dla porównania: Ekstraklasa plasuje się na 21. miejscu. Federacja prowadzi ten ranking na podstawie występów poszczególnych zespołów w europejskich pucharach. A te w przypadku walijskich zespołów imponujące nie są.

W ostatniej dekadzie New Saints występowali na arenie międzynarodowej regularnie, ale ich przygoda trwała zwykle bardzo krótko. Jeden szczebelek rozgrywek "Święci" potrafili pokonać tylko raz. W 2010 roku w eliminacjach Ligi Mistrzów po pokonaniu Bohemnians odpadli z Anderlechtem.

Licząc mecze w Lidze Europy, Lidze Mistrzów i Pucharze Zdobywców Pucharu, Walijczycy zagrali 32 spotkania. Wygrali zaledwie trzy z nich. Poza tym odnotowali cztery remisy i ponieśli aż 25 porażek. Ich bilans bramkowy wynosi 22:83. Najwięcej goli wbiła im Amica Wronki, która w Walii wygrała 7:2, a u siebie 5:0.

Ostatnie trzy edycje Champions League New Saints zawsze rozpoczynali od drugiej rundy. Przed rokiem odpadli po przegranym dwumeczu z Helsinborgiem, który w następnej rundzie z łatwością rozprawił się z ówczesnym mistrzem Polski - Śląskiem Wrocław. Wtedy Walijczycy odnieśli jednak swój mały sukces. Na własnym stadionie zdołali zremisować z wyżej notowanymi Szwedami 0:0. Na ziemię zostali sprowadzeni w rewanżu, przegrywając 0:3.