Sport.pl

Legia Warszawa i jej najlepsi stoperzy ostatnich 20 lat. Czy dołączy do nich Dossa Junior? [RANKING]

Mistrzowie Polski pracują w Bad Zell m.in. nad zgraniem bloku defensywnego - w niedzielę do legionistów dołączył Dossa Junior - 27-letni Portugalczyk z cypryjskim obywatelstwem. Czy dołączy również do najlepszych stoperów Legii minionych lat? Czwórkę najlepszych przedstawia Robert Błoński z Warszawa.sport.pl.
Rusz się! Bieg wokół Narodowego, piknik na Agrykoli. Co jeszcze w Warszawie?

Ciężko wybrać aż pięciu najlepszych środkowych obrońców Legii ostatnich 20 lat. Tym bardziej, że kiedyś warszawska drużyna grała w ustawieniu 3-5-2 i np. taki Zbigniew Mandziejewicz pełnił na boisku rolę obrońco-pomocniko-napastnika. Grał, razem z Radosławem Michalskim, przed Jackiem Zielińskim - jedynym wówczas klasycznym środkowym obrońcą.

Jak wygląda subiektywny ranking stoperów Legii ostatnich 20 lat?

4. Moussa Ouattara

Rozegrał w Legii tylko jeden sezon, ale razem z Dicksonem Choto stworzył legijną wersję "dwóch wież". Jeden z najlepszych transferów Marka Jóźwiaka, który w 2005 roku znalazł reprezentanta Burkina Faso we Francji, w meczu zawodników bez kontraktów. Ouattara był wielki i silny jak tur, w pojedynkach o górne piłki nie miał sobie równych.

W sezonie 2005/06 rozegrał tylko 18 meczów i strzelił dwie bramki. Legia straciła wtedy ledwie 17 bramek w 30 spotkaniach. W ostatnich dwudziestu latach nigdy nie zdarzyło się stracić mniej goli - osiągnięcie powtarzała jeszcze w sezonach 2007/08, 2008/09 i 2011/12. Po roku gry Ouattara odszedł do drugoligowego Kaiserslautern, ale ligi niemieckiej nie podbił.

3. Inaki Astiz

30 czerwca 2007 roku Legia ogłosiła, że wypożyczyła z Osasuny Pampeluna 24-letniego wówczas Baska. Astiz przyjechał do Warszawy na sezon, miał pograć w ekstraklasie, wypromować i wrócić do kraju. Tymczasem pierwszy Hiszpan w polskiej lidze ma już za sobą szósty w niej sezon i właśnie podpisał z Legią nową, dwuletnią umowę. 5 listopada będzie świętował 30. urodziny w Warszawie.

Jeden z najsympatyczniejszych i najmilszych piłkarzy Legii, z jakimi miałem do czynienia. Nigdy nie odmawia wywiadu, zawsze uśmiechnięty, nauczył się polskiego, w Warszawie poznał także narzeczoną. Zwiedził całą Polskę, zachwycił się Krakowem, Wieliczką i polskimi górami. Na boisku imponuje równą formą, nie schodzi poniżej pewnego poziomu, nie popełnia prostych błędów.

2. Dickson Choto

Czarna skała z Zimbabwe. Niestety, więcej niż o wyczynach piłkarskich Choto, dziennikarze musieli pisać o jego kontuzjach. Czasem wynikających z nadwagi. Gdyby tylko zdrowie mu pozwoliło, rozegrałby w Legii nie 167 meczów ligowych, a przynajmniej dwa razy więcej.

Kiedy pojawiał się na boisku był wielką górą nie do przejścia. Kiedyś Legia rozbiła mistrzowską Wisłę przy Łazienkowskiej, a Tomasz Frankowski gorzko żartował po meczu: - Słyszałem, że podobno Choto jest wolny i mało zwrotny. A ja czułem się przy nim jak maluch przy mercedesie...

Spokój i pewność, która czasem wydawała się beztroską nonszalancją - tymi cechami imponował Choto, który był niezwykle skuteczny. Szkoda, że grał tak mało.

1. Jacek Zieliński

Legenda klubu z Łazienkowskiej. Do Warszawy przyjechał na początku 1992 roku z Dębicy. Klub sprowadził go "w pakiecie" z Januszem Hubertem Kopciem. Właściwie Legia nie potrzebowała wtedy stopera tylko szybkiego skrzydłowego. Ale, skoro Zieliński był do wzięcia, to znalazł się w Warszawie. Kopeć rozegrał w Legii 23 mecze ligowe, a Zieliński jest jednym z najlepszych piłkarzy w historii klubu.

W Legii spędził ponad 14 lat jako piłkarz i kolejne trzy jako trener. Więcej meczów rozegrał tylko Lucjan Brychczy. Zieliński (404 występy w koszulce Legii w tym 329 w lidze) był przy największych i najważniejszych sukcesach zespołu w latach 90. i na początku XXI wieku. Grał w Champions League, zdobywał podwójną i potrójną koronę. Ale też zaraz po transferze na Łazienowską bronił się przed spadkiem.

Spędził w klubie całą karierę - dziś to się właściwie nie zdarza. Miał oferty zagraniczne (m.in. z Besiktasu i Lyonu), ale nigdy nie doszło do konkretnych rozmów. Solidny obrońca, który nigdy nie zszedł poniżej pewnego poziomu.Kto był najlepszym stoperem Legii w ostatnich 20 latach?
Więcej o: