Co musisz wiedzieć o meczu Legii z Pogonią [ŚCIĄGA]

Trener warszawiak i Patryk Mikita, który musi zagrać równie dobrze jak przed tygodniem, czyli co musisz wiedzieć o sobotnim meczu Legii z Pogonią w Szczecinie.
Rusz się. Joga na plaży, longboardy na Agrykoli i parkour na Ursynowie. Co jeszcze w Warszawie?

Co, gdzie, kiedy?

W drugiej kolejce Legia zmierzy się w Szczecinie z Pogonią. Mecz rozpocznie się o 20.30. Transmisję przeprowadzi Canal+ Family, a relację będziecie mogli śledzić na żywo na Warszawa.Sport.pl. Po pierwszej kolejce legioniści przewodzą w tabeli po zwycięstwie 5:1 nad Widzewem. Ale Pogoń też zdobyła trzy punkty, ogrywając 2:0 Zagłębie Lubin. Wiosną w Warszawie Legia wygrała 3:1.

Pytanie meczu

Czy Widzew był tak słaby, czy Legia taka silna? Po pierwszej kolejce padało wielokrotnie. Bo rezerwowy skład Legii (podstawowi piłkarze oszczędzani są na puchary) rozbił łódzką drużynę. Choć w zespole Jana Urbana wystąpiło dwóch debiutantów - Patryk Mikita i Mateusz Cichocki - jego przewaga była bezdyskusyjna. Ale Pogoń też zaskoczyła w pierwszym meczu. Na plus. Na własnym stadionie może być dużo trudniejszym rywalem niż Widzew. I zweryfikuje osiągnięcie legionistów sprzed tygodnia.

Kluczowy piłkarz

Patryk Mikita. O prawie każdym z piłkarzy Legii wiadomo właściwie wszystko. O Mikicie wiadomo niewiele, choć po zeszłotygodniowym meczu obrońcy w ekstraklasie już wiedzą, że muszą na niego uważać. A to trudne, bo 20-latek nie gra jak typowy napastnik. Cofa się po piłkę, często próbuje ją rozgrywać. W meczu z Widzewem kilka podań między obrońców mogło zrobić wrażenie, a dwa skończyły się asystą. Tylko czy jest w stanie takie spotkanie powtórzyć?

Ciekawostka

Trener Jan Urban, urodzony Ślązak i legenda Górnika, coraz mocniej zaczyna być kojarzony z Legią. Trener Pogoni Dariusz Wdowczyk z żadnym innym klubem w Polsce poza Legią pewnie nigdy kojarzony nie będzie. Urodzony w Warszawie, jako nastolatek grał w Gwardii, ale szybko trafił do Legii, w której występował w latach 1983-89. Mistrzostwa nie zdobył, ale stał się jednym z najlepszych lewych obrońców w Polsce, trafił do reprezentacji, a po odejściu z Legii kontynuował karierę w Celticu Glasgow, Reading, a skończył w Polonii. Co nie udało mu się jako piłkarzowi, zrobił jako trener. Mistrzostwo zdobywał i z Polonią (2000 r.) i z Legią (2006 r.), ale ciągnąć się za nim będzie udział i wyrok w aferze korupcyjnej dotyczący handlowania meczami, gdy w pierwszej połowie ubiegłej dekady trenował Koronę Kielce.

Statystyka

Legia grała z Pogonią do tej pory aż 91 razy. Wygrała 57 spotkań, przegrała tylko 13-krotnie. Po raz ostatni w Pucharze Polski w sezonie 2004/05, za to dwukrotnie 0:3 i 1:3. W lidze ostatni raz Legia uległa Pogoni w 1998 r. (1:3). Sześć ostatnich spotkań między tymi zespołami kończyło się wygraną warszawiaków.

W ubiegłym sezonie Pogoń była drużyną, której w obu meczach w lidze Legia strzeliła najwięcej goli (6 - tyle samo strzeliła Koronie, ale choć jesienią wygrała 4:0, to na wiosnę uległa 2:3).