Ile Legia straci na zamknięciu "Żylety"?

Poza hukiem jednej z trybun, który w czasie meczu z Molde istotnie mógł momentami onieśmielić piłkarzy z Norwegii, Legia na zachowaniu kibiców w Walii i w konsekwencji decyzji UEFA o zamknięciu na mecz ze Steauą trybuny północnej straci sporo pieniędzy. Finansowo tak bardzo klub nie został jeszcze ukarany ani razu.
Rusz się. Pojeźdź na rolkach i pograj w hokeja. Co jeszcze w Warszawie?

Stadion Legii jest dość drogi w utrzymaniu. Klub zarabia na meczach ligowych właściwie dopiero wtedy, gdy jest wypełniony lub zajęta jest większość miejsc. Wiosną takich spotkań było kilka, np. z Lechem czy ze Śląskiem w ostatniej kolejce.

Mecze pucharowe to okazja do większego zarobku. Po pierwsze, bilety są zwykle droższe, po drugie, na te spotkania nie obowiązują karnety (posiadacze karnetów mogą jedynie kupić bilety ze zniżką), więc na każdym miejscu klub zarabia. Co prawda na trybunę północną bilety są najtańsze, dla klubu dużo istotniejsze pod względem finansowym są miejsca VIP i loże, ale właśnie na tej trybunie zwykle jest komplet, co oznacza pewny zysk.

Ile Legia straci? Pojemność "Żylety" to ok. 8 tys. miejsc. Bilety na mecz ze Steauą na te miejsca kosztują 52 zł lub 35 zł dla posiadaczy karnetów. Bilety ulgowe - z niewielką zniżką (odpowiednio 12 i 5 zł) - mogą kupić uczniowie, studenci i seniorzy. Gdyby przyjąć 40 zł za średnią cenę biletu i założyć, że na meczu decydującym o awansie do Ligi Mistrzów byłby komplet, Legia traci 320 tys. zł z samych biletów. To ok. 80 tys. euro. Dodatkowe 45 tys. euro klub musi zapłacić jako grzywnę.

UEFA, która za kibolskie ekscesy w ostatnich latach karała Legię regularnie, ani razu nie nałożyła na nią grzywny w tej wysokości. Najwyższa pojedyncza kara, jaką zapłacił klub, to 75 tys. euro zeszłej jesieni za racowisko i rzucanie przedmiotów na boisko (sędzia przerywał mecz czterokrotnie) podczas zeszłorocznego spotkania z Rosenborgiem. Z zasady jednak recydywę europejska federacja karze mocniej niż pojedyncze wybryki.

Jak oceniasz decyzję UEFA?