Ekstraklasa. Legia coraz młodsza

Tylko jeden piłkarz seniorskiej kadry skończył 30 lat. W tym sezonie kontrakty podpisali trzej wychowankowie i przyszedł 19-letni Michał Kucharczyk, a klub pozbył się weteranów. Idzie młodość. Czy z nią przyjdzie jakość?
Wideo, bramki i skróty z ekstraklasy w serwisie Ekstraklasa.tv »

Sprzedając Macieja Iwańskiego do tureckiego Manisasporu, Legia znów oddała piłkarza, który jest bliżej końca kariery niż jej początku. Kończący w maju 30 lat rozgrywający był trzecim pod względem wieku. Wyprzedzali go tylko 34-letni Tomasz Kiełbowicz i starszy o dwa miesiące Dickson Choto. Inni trzydziestolatkowie - Piotr Giza oraz Pance Kumbev - jesienią rozwiązali kontrakty.

Przy Łazienkowskiej uznano, że obaj są za słabi. Macedończyk, który nie mieścił się nawet na ławce rezerwowych, wczoraj wreszcie znalazł klub - Rabotnicki Skopje. Giza wraz z Iwańskim i Jakubem Wawrzyniakiem (27 lat) we wrześniu znalazł się wśród zesłanych przez trenera Macieja Skorżę do Młodej Legii za brak zaangażowania w grę. Zanim został przywrócony, rozwiązał umowę. Dwaj pozostali wrócili do pierwszej drużyny jako rezerwowi, co zapewne wpłynęło na decyzję Iwańskiego o odejściu. Z Wawrzyniakiem i jego rówieśnikiem Sebastianem Szałachowskim Legia na razie nie chce przedłużyć wygasających latem kontraktów.

W zeszłym sezonie trzydziestolatków było w Legii mnóstwo. O ile zdrowie pozwalało, regularnie grali Kiełbowicz, Marcin Mięciel (23 mecze w lidze, 17 w podstawowym składzie) i Tomasz Jarzębowski. Piłkarze poniżej 25 lat byli w zdecydowanej mniejszości. Regularnie grali Maciej Rybus i Jakub Rzeźniczak. Często - Ariel Borysiuk, który zaglądał na boisko częściej niż Jarzębowski, ale nieregularnie. Cierpiał przez to, że w słabo grającej drużynie trenerzy notorycznie zmieniali ustawienie i wyjściowy skład. Średnia wieku w podstawowej jedenastce przekraczała 26 lat.

Ale otwierając nowy stadion i kupując piłkarzy, którzy mieli przyciągnąć kibiców, postanowiono nie przedłużać kontraktów z najstarszymi, którzy w dodatku sportowo zawiedli. Pożegnano Mięciela, 34-letniego Wojciecha Szalę, który w Legii spędził dziewięć lat, czy zbliżającego się do trzydziestki Bartłomieja Grzelaka. Kiełbowiczowi zaproponowano przedłużenie umowy o rok, bo co do jego formy, nie było w klubie zastrzeżeń. Na ich miejsce przyszli młodsi, m.in. 19-letni napastnik Michał Kucharczyk i 21-letni bramkarz Marijan Antolović.

Odmładzanie wygląda na zaplanowane. Jeszcze kilka lat temu szefowie Legii nie wahali się sprowadzać wiekowych piłkarzy, takich jak Piotr Rocki czy Inaki Descarga. Tłumaczyli to deficytem doświadczenia. Dziś już takich się nie sprowadza i nie szuka. Sprowadzony latem Ivica Vrdoljak, który na wstępie otrzymał opaskę kapitana i na każdym kroku podkreślano jego doświadczenie i ogranie w europejskich pucharach, ma 27 lat. Statystyczny - grający - legionista skończył 24 lata. Piłkarze stanowiący dziś najbardziej prawdopodobny pierwszy skład mają już średnio 25,3 roku. O sile drużyny stanowią wspomniany Vrdoljak i jego rówieśnicy Inaki Astiz czy Miroslav Radović, czyli piłkarze, którzy mają jeszcze kilka lat gry przed sobą.

Drugiego Shinjiego Kagawy - dwudziestolatka, który swoimi zagraniami wygrywa mecze Borussii Dortmund - na razie jednak nie ma. To kolejny etap budowy zespołu, który trzeba przejść. Gole strzelają 19-letni Kucharczyk i o trzy lata starszy Bruno Mezenga. Pierwszy trafił w lidze na razie dwa razy, drugi trzy.

Od dziesięciu lat działa Akademia Piłkarska Legii Warszawa, która dopiero teraz zasiliła pierwszą drużynę w piłkarzy. W tym sezonie profesjonalne kontrakty podpisali osiemnastolatkowie - bramkarz Jakub Szumski oraz pomocnicy Rafał Wolski i Michał Żyro. Ale dwaj pierwsi nie zagrali jednak na razie ani minuty w "dorosłej" drużynie. Żyro, którego do treningów zaprosił jeszcze Jan Urban, przez półtora roku uzbierał 80 minut. Wszyscy dopiero muszą udowodnić, czy nadają się do gry w Legii.

Odmładzanie Legii polega na razie głównie na pozbywaniu się weteranów. Dzięki temu zespół walczący o mistrzostwo polski jest młody, jak dawno nie był. Z regularnie grającymi Rzeźniczakiem, Rybusem, Borysiukiem i Kucharczykiem nawet nazbyt młody, by wytrzymać cały sezon. Żeby nie było wątpliwości, że nadaje się na mistrza, potrzebuje jakości. Ci, którzy odeszli, jej nie mieli. Czy ci, którzy zostali, pokażą, że im jej nie brakuje?Podstawowa jedenastka Legii wiek
Skaba26
Rzeźniczak24
Astiz27
Komorowski26
Kiełbowicz34
Manu28
Vrdoljak27
Radović27
Borysiuk19
Rybus21
Kucharczyk19
średnia25,3


Jedenastka z poprzedniego sezonuwiek
Mucha27
Rzeźniczak23
Astiz26
Choto28
Kiełbowicz33
Radović26
Borysiuk18
Jarzębowski31
Rybus20
Iwański28
Grzelak28
średnia26,2