Polonia 2.12, czyli wersja młodzieżowa. Tak będzie w przyszłym sezonie?

W przyszłym sezonie "Czarne Koszule" zapewne zagrają w ekstraklasie składem pozbawionym piłkarzy, którzy zawiedli w ostatnich miesiącach. Zastąpią ich dotychczasowi rezerwowi i gracze z Młodej Ekstraklasy. Trenerem może zostać Piotr Stokowiec. Jak może wyglądać taka drużyna?
Można już być pewnym, że na Konwiktorskiej nie zagra już dwóch zawodników: Bruno Coutinho i Edgar Çani. Skreślił ich - za brak profesjonalnego podejścia do zawodu - właściciel klubu Józef Wojciechowski. Nawet, jeśli jedyny udziałowiec klubu odejdzie, to jego następca nie zostawi w drużynie osób, które rozsadzały ją od środka.

Brazylijczyk i Albańczyk, w kryzysowej sytuacji w klubie, wybierali sobie mecze w których chcieli grać, specjalnie łapali kartki, które eliminowały ich z następnych spotkań. Bruno postąpił tak wchodząc na boisko z Zagłębiem, a Çani w Kielcach z Koroną. Obaj zawodnicy kwestionowali decyzje poprzedniego trenera - Jacka Zielińskiego. W pewien sposób doprowadzili do jego zwolnienia.

Do tego dwaj obcokrajowcy są piłkarzami drogimi w utrzymaniu. Takich w Polonii jest więcej, w zasadzie większość obcokrajowców. W nowej koncepcji, jaką wymyślił Wojciechowski póki nie znajdzie inwestora, klubu na dobrze opłacanych zawodników nie będzie stać. Prezes "Czarnych Koszul" będzie więc chciał sprzedać: Władimira Dwaliszwiliego, Avirama Baruchjana, Dorde Cotrę, Alekasandra Todorovskiego, Roberta Jeża. Jeżeli się nie uda to nakłoni ich do rozwiązania kontraktów.

Tomasz Jodłowiec, również sporo zarabiający, już zimą otrzymał obietnicę transferu do zagranicznego klubu. Pewnie nie będzie z tym problemu, to jedyny reprezentant Polski w drużynie. Zagra na Euro. Jeśli znajdzie się kupiec, Polonię opuści Maciej Sadlok, ale czy ten były kadrowicz z takim spadkiem formy będzie jeszcze atrakcyjnym zawodnikiem dla kogokolwiek? Skreślony został z drużyny Daniel Sikorski. 24-letni napastnik nie strzelił żadnej bramki, ostatnio grał tak słabo w Młodej Ekstraklasie, że trener Czesław Michniewicz nie zdecydował się go wystawiać w pierwszej drużynie również wtedy, kiedy ta nie walczyła już o nic.

Zagadką będzie przyszłość Łukasz Trałki. To kapitan drużyny, ale opaskę zyskał raczej przez zasiedzenie niż dzięki wybitnym umiejętnościom i autorytetowi. Na "wymuszonym" spotkaniu piłkarzy z kibicami po przegranym 0:4 meczu z Zagłębiem zapowiedział, że piłkarze sami będą chcieli rozwiązać kontrakty. Czyżby myślał o sobie? Długo w Polonii - cztery lata - gra już Sebastian Przyrowski. Raz broni, raz nie, bo zawsze zdarzy mu się czas, że popełnia błędy. Pewnie również dla niego rozwiązanie umowy będzie najlepszym rozwiązaniem.

Kto zatem zostanie w Polonii? Wojciechowski powiedział o koncepcji drużyny młodych z niewielką ilością doświadczonych graczy. Na dziś to najbardziej prawdopodobna idea.

W bramce stanąłby Michał Gliwa, a jego zmiennikiem zostałby Adrian Lis, dziś trzeci bramkarz Polonii. W obronie, najbardziej wrażliwej na zmiany formacji, w której właśnie potrzeba ogrania, mogliby zostać Marcin Baszczyński i Adam Kokoszka i chyba Sadlok. Na prawą stronę wrócić może Jakub Tosik.

W pomocy "Czarne Koszule" mają swojego wychowanka Łukasza Piątka, związanego z klubem od trzech lat zaledwie 20-letniego Pawła Wszołka. W Młodej Ekstraklasie wyróżniają się Dawid Weis i Daniel Ciach (strzelił trzy gole Podbeskidziu). Atak Łukasz Teodorczyk i wracający z wypożyczenia Daniel Gołębiewski nie należy do anonimowych, w rezerwie jest najskuteczniejszy zawodnik ME Michał Grunt. Pierwszą jedenastkę uzupełniłby Pavel Szultes, bo wykazywał się zaangażowaniem zwłaszcza za czasów Zielińskiego, a do Polonii sprowadzał go Piotr Stokowiec.

Pracujący w Młodej Ekstraklasie trener osiąga całkiem przyzwoite wyniki. Sam sklecił drużynę, która znajduje się w górnej połowie młodzieżowych rozgrywek. Prowadził już Polonię w jednym meczu ekstraklasy. Przegrał wtedy z Widzewem prowadzonym przez... Czesława Michniewicza.

Stokowiec jest tańszy niż obecny trener Polonii, poza tym wsławił się tym, że odsunął od drużyny rozkapryszonego Euzebiusza Smolarka w ME Sikorskiego traktuje na równi z innymi, nie wyróżnia go i potrafi również odsunąć go od składu. Umie postawić się nadąsanym zawodnikom, czego nie zrobił nawet Zieliński i Michniewicz. Będzie to jeden z poważnych kandydatów na trenera nowej, opartej na młodzieży Polonii, jeśli nie dojdzie do przedłużenia wygasającego w czerwcu kontraktu z Michniewiczem.

Jedenastka Polonii w sezonie 2012/13?

Michał Gliwa - Jakub Tosik, Adam Kokoszka, Marcin Baszczyński, Maciej Sadlok - Paweł Wszołek, Łukasz Piątek, Daniel Ciach, Pavel Szultes - Łukasz Teodorczyk, Daniel Gołębiewski.

Rezerwowi:

Adrian Lis, Dawid Weis, Miłosz Przybecki, Mateusz Michalski, Adam Pazio, Borys Rusak, Michał Grunt.

Trener:

Piotr Stokowiec (?)