Piłkarska ekstraklasa bez Polonii Warszawa?

PRZEGLĄD PRASY. Właściciel Polonii chce sprzedać klub wraz z licencją w ekstraklasie. Nabywcą ma być zespół z niższej klasy rozgrywkowej niż I liga, który posiada nowoczesny stadion- poinformował ?Przegląd Sportowy?.
Według "Przeglądu Sportowego" Józef Wojciechowski zamierza sprzedać klub z licencją na grę w ekstraklasie. Wbrew wcześniejszym informacjom nie prowadzi negocjacji z przedstawicielami Cracovii, która spadła do pierwszej ligi. "Według naszych informacji chodzi o klub z niższej klasy rozgrywkowej, który posiada stadion, mogący spełnić surowe wymogi licencyjne na grę w ekstraklasie" - czytamy na łamach "Przeglądu Sportowego".

Dziennikarzom nie udało się potwierdzić informacji o sprzedaży klubu z licencją u właściciela Polonii Józefa Wojciechowskiego. - Nie będę komentował tych doniesień - powiedział gazecie.

Wojciechowski sam w podobny sposób kupił w 2008 roku licencję od Zbigniewa Drzymały, ówczesnego właściciela Groclinu Grodzisk Wlkp. Klub przeniósł siedzibę do Warszawy i zmienił nazwę na Polonia. Nowy właściciel będzie mógł zrobić to samo dzięki licencji uprawniającej do gry w ekstraklasie.

Cytowany przez gazetę Wojciech Jugo, szef Wydziału Gier PZPN, twierdzi, że od tamtego czasu przepisy się nie zmieniły i podobny wariant wchodzi w grę. - Najpierw taka sprawa musi zostać zgłoszona w odpowiednich wojewódzkich związkach piłki nożnej - tym, z którego klub występuje i tym, do którego chce zostać zgłoszony. Członkowie nie mają obowiązku przyjąć do swojego grona nowego klubu, to jest cały proces - mówi gazecie Andrzej Wach, dyrektor Wydziału Prawnego Polskiego Związku Piłki Nożnej. Według gazety w praktyce to jednak formalność, ponieważ wojewódzkim związkom zależy na jak największej ilości zespołów ekstraklasowych.

Co się może stać z Polonią po sprzedaży licencji? Klub nadal mógłby grać, ale np. w czwartej lidze. Podobnie było w Grodzisku, który po sprzedaży licencji na grę w ekstraklasie wystawił drużynę w rozgrywkach czwartej ligi.