To konfuzja, a nie fuzja? Dyskusja internautów o sprzedaży Polonii

Komu teraz kibicować? Dlaczego Wojciechowski sprzedaje Polonię? Czy miasto powinno być zainteresowane zatrzymaniem "Czarnych Koszul" w Warszawie? Internauci prowadzą wielowątkową dyskusję dotyczącą przeszłości, teraźniejszości i przyszłości Polonii, która zostanie przeniesiona do Katowic.
W poniedziałek późnym wieczorem prawnicy Józefa Wojciechowskiego porozumieli się z przedstawicielami austriackiej spółki WoodinterKom GmbH i ustalili warunki sprzedaży udziałów Polonii Warszawa. Nowy klub pod nazwą KP GKS Katowice ma grać w ekstraklasie na licencji Polonii. Pod artykułem Warszawa.sport.pl trwa burzliwa, wielowątkowa dyskusja.

Wielu kibiców przypomina fakt, że w 2008 roku Wojciechowski odkupił akcje Groclinu, dzięki czemu Polonia znalazła się w ekstraklasie: "Jestem kibicem Polonii i pamiętam ten moment z zakupem licencji. Wtedy była radość, ale i zaduma, że może przyjść czas akcji w drugą stronę. Niestety ten czas przyszedł. Nie mam żalu do właściciela, ale właśnie do piłkarzy, którzy do tego doprowadzili. Jestem zdania, że w polskiej piłce jest za dużo kasy w stosunku do umiejętności. Jak za karę muszą trenować od 8 rano, to o czym my mówimy..... Mnie jest mimo wszystko żal. Taki fajny mały klub" - pisze garek36.

"Wolę GKS w 1 lub 2 lidze niż taką chorą hybrydę w Ekstraklasie. Co to ma być do cholery GroclinoPolonioGieksa? Najbardziej to kibiców żal. I Polonii i prawdziwej Gieksy." - pisze tamerlan80

augenthaler uważa natomiast: "Winni są zarówno piłkarze, jak i kibole Polonii (nie mowie o normalnych kibicach). Jedni trenowali i grali jak amatorzy, drudzy obrażali pana Wojciechowskiego, czyli pluli na rękę, która klub karmiła. Kibole jacy są, każdy wie - prymitywni i bezdennie głupi, na żadna refleksje ich nie stać i z pewnoscia bic sie we wlasne piersi nie beda. Ale pilkarze?"

Z augenthalerem wywiązała się jednak wewnętrzna dyskusja kibiców Polonii: "Po raz kolejny Twój post mówi o obrażaniu JW przez Kibiców Polonii. Czy Ty byłeś choć na jednym meczu? Ja byłem na KAŻDYM i nic takiego nie zauważyłem(poza sporadycznymi wyjątkami kiedy JW mieszał się w sprawy sportowe i psuł ewidentnie atmosferę w drużynie)" - pisze psmao.

augenthaler zwraca uwagę na inny wątek: "Wojciechowski praktycznie od poczatku blagal wladze miasta i PKP o mozliwosc wybudowania na tym terenie nowoczesnej infrastruktury czyli nowoczesnego stadionu pilkarskiego, ktory sluzylby Polonii i miastu. Gronkiewicz-Waltz nie byla zainteresowana, choc Wojciechowski zadeklarowal, ze pokryje 100% kosztow budowy."

ksantypa_222 pisze: "Połączenie Polonii Warszawa z GKS Katowice to żadna fuzja - to KONFUZJA!!!"

ksiadztezczlowiek zauważa: "Takiego cos nie powinno miec miejsce. Tylko zespol, ktory osiagnal sportowy sukces i zajal odpowiednie miejsce powinien miec prawo przejscia do wyzszej ligi. Poza tym nie powinno byc tak, ze klub nalezy do jednej osoby. Tu powinny byc wprowadzone przepisy niemieckie. Dlatego np. w Niemczech zaden szejk z Emiratow nie moze kupic klubu w Bundeslidze. Moze miec co najwyzej udzial mniejszosciowy. I klub pilkarski to tradycje i wiecej jak firma. Klub utozsamia sie z miastem z ktorego pochodzi i ktorego nazwe nosi. Wiec nie powinno byc tak, ze tylko wlasciciel decyduje. Z drugiej strony kibice polonii nie protestowali, gdy przejmowali Groclin. Teraz musza zaczynac od poczatku. Takze kara sprawiedliwa. Ale pomimo tego uwazam, ze Zwiazek nie powinien sie zgodzic. Niestety jednak w zwiazku decyduja stolki, stoleczki, pieniazki i lapowki."

artur74 dodaje: "Pora skończyć tą farsę z kupceniem licencją. Wprowadźmy przepisy z innych lig, np.w Niemczech przy fuzji dwóch drużyn nowa drużyna zaczyna swoją grę od niższej klasy rozgrywkowej, porównując przynależność ligową dwóch klubów przy fuzji. Czyli w przypadku łączenia Polonii W-wa z GKS-em nowy klub grałby w 1.lidze!"

swerd ma inny punkt widzenia: "dobry system, tak jak w usa, że mozna przenieść klub gdzie się chce np jak jest małe zainteresowanie kibiców, lub nie ma stadionu/hali na odpowiednim standardzie to tylko w polsce na siłę utrzymuje sie kluby które grają na jakichś kurnikach jak Ruch, albo na które przychodzi garstka widzów jak Polonia Wawa".

W podobnym tonie wypowiada się bombullo: "Takie sa prawa rynku. Co znaczy,ze Warszawa potrzebuje Polonie?Do czego ja sie pytam? Skonczyl sie czas wkladania pieniedzy w nie rentowne interesy.Bo przeciez wiemy,ze pieniadz jest motorem napedowym wszelkiej masci dzialalnosci.A co mial JW z Polonii?Gowno mial!Mial za to darmozjadow o wybujalym ego ktorym placil lepiej niz na to zaslugiwali,ktorzy prosto skorzanej kuli nie potrafili kopnac. Tak czy inaczej wytrzymalosc jego byla spora skoro 4 lata drenaz kieszeni wytrzymal."

chateaux: "He, gość potraktował Polonię jak swój kurnik. Jako kibic Lecha, serdecznie współczuję kibicom Polonii. Zorganizujcie się, zdobądźcie sponsorów, może załóżcie fundację i odtwórzcie swój klub. I nigdy nie wpuszczajcie do niego żadnych Dyzmów pokroju Wojciechowskiego."

qqryq10 zauważa: "Najlepszą wiadomością jest to, że dzięki tej "wymianie" jest szansa na zakończenie tematu budowy nowego (TRZECIEGO!!!) stadionu w W-wie, za pieniądze podatników. Być może otworzy to wreszcie drogę dla budowy hali, która bedzie w stanie rzucić wyzwanie tym z innych miast. Ba! Może nawet znajdą się pieniądze na inne dyscypliny sportu, takie jak hokej (swoją drogą drużyna nazywa się bodaj... Legia Warszawa), Koszykówkę, Żużel (moje osobiste marzenie :)), Siatkówkę, czy Szczypiorniaka. Wiem, że zatęchłość sportowa Warszawy może na to nie pozwolić, bo tu liczy sie tylko najsłabsza piłkarska liga świata, ale cóż, nadzieja umiera ostatnia."

sterlecki podsumowuje: "Jako kibic Polonii do 2008 roku odpowiem : mniejszość jak ja wycofała się z aktywnego kibicowania sekcji piłkarskiej / przeniesionej z Grodziska /, większość została, gdyż uważała, iż to jedyna szansa, aby mając pod bokiem Legię przetrwać. Na nasze miejsce miejsce zaczęli pojawiać się nowi kibice, ale zabrakło jednego- sukcesów. Tego burak Wojciechowski nie mógł już kupić /parę lat się spóźnił/. Mam nadzieję, że Polonia jeszcze wystartuje w seniorskich rozgrywkach /młodzieżowa Polonia cały czas istnieje/ i jeszcze będę mógł jej pokibicować, chociaż wiem, że IV liga, a zwłaszcza B-klasa oznacza ostateczny koniec Polonii w Warszawie jako cokolwiek znaczącego klubu piłkarskiego."

Jakie jest Twoje zdanie na temat przeniesienia Polonii do Katowic? Co było jego powodem? Czy był sposób, by temu zapobiec?