Pudłowane karne Polonii. Od czterech lat nikt w lidze nie strzelał tak źle

Trzy jedenastki spudłowane w tym sezonie przez piłkarzy Polonii, to najgorszy wynik w polskiej lidze od rozgrywek 2008/09. Wówczas trzech karnych nie wykorzystali piłkarze Śląska Wrocław.
Cztery lata temu jedenastek na bramki nie zamienili w Śląsku Vuk Sotirović, Sebastian Mila i Przemysław Łudziński. Ten ostatni niewykorzystany karny miał zresztą miejsce we Wrocławiu w meczu z Polonią - "Czarne Koszule" wygrały wówczas 1:0 po golu Łukasza Trałki.

Teraz też wygrywają, choć nie wykorzystują jedenastek - w trzech kolejnych meczach nie udało się to Tomaszowi Brzyskiemu, Władimirowi Dwaliszwilemu oraz Pawłowi Wszołkowi. Polonia ograła jednak GKS Bełchatów, Koronę Kielce i Podbeskidzie Bielsko-Biała.

"Czarne Koszule", mimo niewykorzystanych karnych, wygrywają i po 11 kolejkach zajmują drugie miejsce w tabeli T-Mobile Ekstraklasy, mając 23 punkty na koncie. Śląsk w sezonie 2008/09 zdobył 45 i skończył rozgrywki na szóstej pozycji. Wrocławianie strzelili wówczas 40 goli wykorzystując cztery z siedmiu karnych.

Polonia po powrocie do ekstraklasy w 2008 roku wykorzystała sześć z 11 jedenastek. Ale od połowy 2011 roku - tylko jedną z pięciu.

Jak poprawić skuteczność z karnych? - Metoda na przełamanie złej serii, na poprawienie skuteczności jest prosta - trzeba solidnie potrenować karne. Podchodzić do tego poważnie - mówi ekspert Canal+ Piotr Dziewicki.

- Wiem, jak to bywa na treningach. Koniec zajęć, trener mówi, że strzelamy karne, zaczynają się podcinki, strzały na Panenkę, piłkarze robią sobie jaja z bramkarzy. Tego nie może już być - trzeba wziąć piłkę, ustawić, strzelić pewnie i mocno - dodaje Dziewicki, który uważa, że karne w Polonii powinien strzelać ktoś z trójki Dwaliszwili, Marcin Baszczyński, Łukasz Piątek.

- Strzelać powinien środkowy obrońca lub defensywny pomocnik - uważa inny były polonista Maciej Terlecki. I tłumaczy: - Powód jest prosty - środkowi obrońcy i defensywny pomocnicy mają często najlepiej ułożoną stopę i w trakcie meczu najczęściej używają jej wewnętrznej części.

89. minuta meczu z Górnikiem, jest remis. Karny dla Polonii - kto powinien strzelać?