Sport.pl

Stowarzyszenie "Wielka Polonia" wystosowało list otwarty. "Przekazywanie Królowi milionów złotych byłoby nieetyczne"

Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Czarnych Koszul "Wielka Polonia" wystosował list otwarty, w którym apeluje m.in. do Ekstraklasy SA, Canal+ i T-Mobile o niewypłacanie premii finansowej za szóste miejsce w lidze na konto właściciela Polonii Warszawa Ireneusza Króla. "Przekazywanie mu milionów złotych (...) byłoby nieetyczne i stanowiłoby zachętę dla kolejnych osób do podobnego nieuczciwego wykorzystywania mechanizmów właścicielskich w polskiej piłce nożnej" - czytamy w liście.
Rusz się. Gorący weekend w Warszawie i wiele imprez sportowych do wyboru. Sprawdź!

PZPN nie przyznał Polonii licencji na grę w ekstraklasie, choć drużyna Piotra Stokowca zakończyła sezon na szóstym miejscu. Powodem były długi finansowe spółki, której prezesem jest Ireneusz Król. Zaległości dotyczyły zawodników, trenerów, urzędu skarbowego i ZUS-u. KSP Polonia nie otrzymała prawa gry także w pierwszej lidze.

Istnieje szansa, że "Czarne Koszule" zaczną od przyszłego sezonu rywalizację w III lidze. Stowarzyszenie Polonia Warszawa chce zgłosić wspólnie z MKS Polonia drużynę seniorów.

Z tytułu praw telewizyjnych w sezonie 2012/13 Polonia otrzyma ponad 6 mln zł. Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Czarnych Koszul "Wielka Polonia" wystosował list otwarty do Joanny Muchy (minister sportu i turystyki RP), Zbigniewa Bońka (prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej), Bogusława Biszofa (prezes Ekstraklasa SA), Tomasza Smokowskiego (dyrektor ds. sportu Canal+) i Miroslava Rakowskiego (prezes zarządu T-Mobile Polska), w którym apeluje o niewypłacanie premii finansowej za szóste miejsce w lidze na konto Króla, właściciela Polonii. "Przekazywanie mu milionów złotych (...) byłoby nieetyczne i stanowiłoby zachętę dla kolejnych osób do podobnego nieuczciwego wykorzystywania mechanizmów właścicielskich w polskiej piłce nożnej" - czytamy.

Oto fragmenty listu otwartego:

"W sezonie 2012/2013 wszyscy byliśmy świadkami bezprecedensowego 'mordu' dokonanego przez pseudobiznesmena Ireneusza Króla na piłkarskiej drużynie Polonii Warszawa - jednej z najstarszych drużyn piłkarskich w naszym kraju, dwukrotnego Mistrza Polski i dwukrotnego zdobywcy Pucharu Polski. Polonia Warszawa to również jeden z historycznych założycieli Polskiej Ligi Piłki Nożnej, biorący udział w jej pierwszych rozgrywkach w 1927 roku, a zarazem Klub wielokrotnie reprezentujący Polskę na międzynarodowej arenie".

"Ponieważ działalność pana Ireneusza Króla, której ofiarą pada Polonia Warszawa, nosi znamiona zaplanowanego działania skierowanego na zarobienie pieniędzy kosztem zawodników i osób zatrudnionych w Klubie - apelujemy do organizatora rozgrywek (Ekstraklasa SA), właściciela praw telewizyjnych do rozgrywek Ekstraklasy (Canal+) oraz sponsora tytularnego rozgrywek (T-Mobile Polska) o niedokonywanie wpłaty pieniędzy za prawa telewizyjne i wywalczoną lokatę w lidze na konto pana Ireneusza Króla bądź spółek, których jest właścicielem, pośrednim właścicielem lub udziałowcem. Przekazywanie mu milionów złotych, gdy istnieje uzasadniona obawa, że nigdy nie trafią one na konta zawodników, trenerów, pracowników i urzędów (np. ZUS, Urząd Skarbowy), którym jest je dłużny, byłoby nieetyczne i stanowiłoby zachętę dla kolejnych osób do podobnego nieuczciwego wykorzystywania mechanizmów właścicielskich w polskiej piłce nożnej".

"Apelujemy do Ministra Sportu i Turystyki RP oraz do Prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej o wsparcie organizatorów rozgrywek piłkarskich w Polsce w tej niecodziennej sytuacji. Niszczenie stuletnich tradycji Klubów Sportowych, w efekcie których pieniądze zarabiają nieuczciwe osoby, jest naszym zdaniem oznaką słabości naszego Państwa i należy mu przeciwdziałać z największą możliwą siłą i stanowczością. Brak reakcji na zaistniałą sytuację - choćby w postaci podjęcia kroków dla ochrony innych Klubów Piłkarskich w Polsce przed ludźmi pokroju Ireneusza Króla - byłby niezrozumiałym działaniem na szkodę polskiego sportu".

"Głęboko wierzymy, że dzięki Państwa działaniom pieniądze od sponsora rozgrywek trafią do osób, które wywalczyły je uczciwą pracą i w sportowej walce, a tragedia, której doznają obecnie kibice Polonii Warszawa, nigdy więcej nie dotknie żadnego z polskich Klubów."Więcej o:
Komentarze (40)
Stowarzyszenie "Wielka Polonia" wystosowało list otwarty. "Przekazywanie Królowi milionów złotych byłoby nieetyczne"
Zaloguj się
 • tableslaw007

  Oceniono 176 razy 168

  Jak to jest? Prowadzisz zwykły kiosk, nie zapłacisz zusu i us przez trzy miesiące i masz na 100% komornika na koncie i rozpoczętą egzekucję ze wszystkimi możliwymi konsekwencjami jeżeli będziesz się uchylał.W przypadku prezesa Króla jest jakoś inaczej? Czemu komornik nie zajmie w C+ premii dla Polonii/Króla?

 • viscid

  Oceniono 84 razy 64

  Z jednej strony szkoda, że Polonia spada, z drugiej to dobrze – będą mieli szansę zacząć od nowa i zrehabilitować się za wykupienie Groclinu i tym samym czarne karty historii klubu zostaną za Polonią.

  Mam nadzieję, że Polonia wyjdzie z tego wszystkiego silniejsza i już widać pierwsze tego przesłanki. Stołeczni fani futbolu potrzebują alternatywy dla Legii :)

 • wolny.kan.gur

  Oceniono 67 razy 57

  Nie jestem z Warszawy ale ze względu na uszanowanie tradycji i niechęć do oszustów - mam nadzieję że Polonia szybko wróci do Ekstraklasy. Jestem pewien że Polonia przetrwa tysiąc lat tego pastucha Króla.

 • chateaux

  Oceniono 34 razy 34

  Moje wyrazy poparcia i pozdrowienia dla wszystkich sympatyków i kibiców Polonii.. I oby ludzie pokroju Króla, nigdy nawet nie zbliżali sie do czegokolwiek co choćby pachnie sportem, ani nawet do normalnych ludzi. Takich jak onn, powinno się izolować od społeczeństwa. Pozdrawiam, Lechita.

 • artu_1967

  Oceniono 32 razy 28

  Faktycznie, byłoby świetnie, jakby się udało przyblokować kasę dla Króla. Choćby trochę opóźnić jej wypłatę...
  Polonia - trzymajcie się!

 • qznia

  Oceniono 76 razy 26

  @cw ele
  Po pierwsze nie zajmujcie się Polonią
  Po drugie kasai głąbie jeden Stowarzyszenie Przyjaciół Czarnych Koszul "Wielka Polonia" nie ma nic wspólnego ze stowarzyszeniem Popielarza,
  Po trzecie to bardzo dobry list, chociaż jak widać dla Was słowo etyka jest obce

 • stanislaw-z-lodzi

  Oceniono 21 razy 21

  Nie wiem, czy finansowo i prawnie da sie to zrobić, zeby kasa poszła na konta zawodników, a nie oszusta. Ale na 100% nie do tego złodzieja z Chorzowa.

 • aiwaplatz

  Oceniono 24 razy 20

  do Muchy, to nie ma co pisać, to kol. Bufetowej co 500mln miała dla Legii a dla Polonii nic

 • aiwaplatz

  Oceniono 20 razy 16

  a kasę dla Króla, można zdeponować w sądowym depozycie - jak się dłużnicy raczą upomnieć

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX