Sport.pl

Polonia Warszawa. Nie tak łatwo z tą III ligą

Honorowy prezes Polonii Jerzy Piekarzewski w imieniu MKS Polonia złożył we wtorek w Mazowieckim Związku Piłki Nożnej wniosek o udział w rozgrywkach seniorów w sezonie 2013/14. Otwarte pozostaje pytanie, w której lidze zagra ten zespół.
Rusz się. Wybierz coś dla siebie i zaplanuj aktywny tydzień w Warszawie

W ten sposób odbył się kolejny etap restytucji piłkarskiego klubu z Konwiktorskiej, choć wciąż mający symboliczne znaczenie. W dokumentach przekazanych do MZPN nie znalazły się pisma potrzebne do otrzymania licencji, nawet w lidze regionalnej. Brakowało m.in. informacji o braku zadłużenia wobec urzędu skarbowego, ZUS-u, o sztabie szkoleniowym, miejscu rozgrywania meczów, pojemności stadionu.

- Zaczynamy od zera, to dopiero początek. Nie wiemy, w której lidze mamy grać, dlatego nie możemy jeszcze powiedzieć, kto będzie u nas grał, kto będzie trenerem - mówi prezes Stowarzyszenia Klubu Sportowego Polonia Warszawa (wkrótce przejmie zarządzanie MKS-em) Grzegorz Popielarz. - Sądzę, że sprawa o braku zadłużenia jest najmniej istotna, bo wiemy, że MKS takiego nie ma. Co do reszty? Nie mogę powiedzieć, w której lidze zagra Polonia, bo taką decyzję musi podjąć zarząd - tłumaczy prezes Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej Zdzisław Łazarczyk.

SKSPW i MKS walczy o występ w III lidze (czwarty poziom rozgrywek). Zgodę na dopuszczenie do rozgrywek na tym szczeblu "Czarnych Koszul" zarząd ma wydać 2 lipca. Nie jest to wcale takie oczywiste. Mogą na to nie zgodzić się inne kluby, bo wskutek takiej decyzji doszedłby do III ligi silny - na razie przynajmniej z nazwy - konkurent. Inni przekonują, że Polonia powinna zaczynać od najniższej ligi czyli od B klasy, w najlepszym wypadku od IV ligi.

Ale są też argumenty przeciwne. W historii polskiej piłki nożnej zdarzały się przypadki, że regionalne związki dopuszczały do rozgrywek IV ligi (czyli według dzisiejszych zasad trzeciej) zasłużone kluby po bankructwie. W śląskiej federacji taki ukłon wykonano w stronę GKS Katowice, a zachodniopomorska pozwoliła w ten sposób reaktywować się Pogoni Szczecin.

Do tego w obu przypadkach były to nowe kluby, nowa Polonia jednak może odwołać się do historii. MKS, czyli Miejski Klub Sportowy Polonia, formalnie powstał w 2005 roku, ale jest kontynuatorem sportowej tradycji KS Polonia. W obliczu bankructwa ten ostatni klub przekazał sześć młodzieżowych sekcji (piłkarską, pływacką, koszykarską, szachową, lekkoatletyczną, motorowodną) z zawodnikami, trenerami do nowego podmiotu.

Piłkarska odnoga MKS nigdy nie połączyła się z zawodowym klubem należącym najpierw do firmy J.W. Construction, a potem do Józefa Wojciechowskiego występującym w II lidze (dziś I) w latach 2006-08, a potem w ekstraklasie. Szkoliła młodzież na własną rękę, jeśli Wojciechowski, a ostatnio Ireneusz Król chciał wziąć młodych piłkarzy, musiał ich wykupić. Dziś okazało się, że zupełnie przypadkowo takie rozwiązanie ocaliło MKS od upadku, a teraz pozwala na restytucję lege artis piłkarskiej Polonii.

Tak samo zamierza zresztą postąpić ŁKS Łódź, który tworzy zespół na bazie własnej Akademii Piłkarskiej. W poniedziałek ŁZPN przegłosował uchwałę w sprawie dopuszczenia dwukrotnego mistrza Polski do III ligi w sezonie 2013/14. Zrobiono to szybko i bezboleśnie. Regulaminowa zmiana musi zostać jeszcze zatwierdzona przez PZPN. A w MZPN wciąż debatują...Więcej o:
Komentarze (18)
Polonia Warszawa. Nie tak łatwo z tą III ligą
Zaloguj się
 • qznia

  Oceniono 55 razy 29

  Szanse niestety małe, ponieważ
  Zdzisław Łazarczyk to:
  leśny dziadek zielony do bólu i zrobi wszystko żeby nas ujebać. Koleś, który robił wszystko żeby cwe7nia odzyskała tytuł z '93 r. teraz ma decydować gdzie zagramy. No żesz kur.. mać!
  Odsyłam zainteresowanych do źródła.

  I wszystko jasne:
  www.legia.net/wiadomosci,23591-z ... yskac.html
  Cytat:
  Jak pan zareagował na styczniową decyzję PZPN-u, który odrzucił wniosek o przyznanie tytułu Legii?
  - Byłem wściekły! Podobnie wściekły byłem właśnie w 1993 roku, kiedy tytuł odebrano.
  A co pan wtedy robił, czternaście lat temu?
  - Byłem działaczem Gwardii Warszawa i sympatykiem Legii, co zresztą nie zmieniło się do dziś.

  (...)

  Czy w całej sprawie dostrzega pan jakieś osobiste animozje, np. niechęć delegatów do Legii?
  - Coś w tym rzeczywiście jest. Niestety, nasza kochana Legia nie była lubiana w Polsce czternaście lat temu i nie jest lubiana teraz. Wtedy szukali haka na Legię. Niechęć do Legii, do "warszawki", to nie tylko niechęć kibiców. Działaczy również.

  Przypominam ŁKS nie ukończył rozgrywek I ligi będzie grał w III
  Polonia ukończyła ekstraklasę na 6 miejscu nie dostała licencji prawdopodobnie będzie grała w IV lidze.
  O wszystkim zadecyduje Cw El Łazarczyk, nie dość że Cw AEl to do tego jeszcze milicjant.

  I jeszcze żeby nie było żem ślepy, słabo działa Popielarz, nie ma sponsora, nie ma trenera i nie ma piłkarzy.
  przecież wiadomo że będziemy grać w III lub w IV lidze, z punktu poziomu płacowego, piłkarskiego różnica żadna a drużyna jeśli ma być drużyną to powinna się od wczoraj przygotowywać do sezonu który zaczyna się w sierpniu.
  Hough!!!
  Polonia Aż Po Grób!!!

 • sterlecki

  Oceniono 32 razy 24

  Nie był problemem start w czwartej klasie rozgrywkowej GKS-u dla śląskiego OZPN-u, Pogoni dla Zachodniopomorskiego OZPN, a i ŁKS-u dla Łódzkiego OZPN mimo, że p. Potok kibicem ŁKS-u nie jest i też niektórym klubom to nie na rękę. Tam zarządy OZPN-ów wykazały wolę pomocy dla zasłużonych klubów. Tu leśny dziadyga pilnuje interesu swojego ulubionego klubu, chociaż Polonia ostatecznie przestała być na bardzo długie lata jakimkolwiek zagrożeniem dla potentata na Mazowszu.
  PS. Stowarzyszenie Popielarza faktycznie słabo sobie radzi. Cała sytuacja to też prztyczek dla matołów, którzy w ub. roku zaakceptowali Króla.

 • polonista_1911

  Oceniono 37 razy 21

  Musi się udać!
  POLONIA NIGDY NIE ZGINIE!

 • nioma

  Oceniono 31 razy 19

  uparli się zrobic wszystko, żeby zniszczyć Polonię.
  Bez gry fair, pod stolikiem, najpierw Józek z Królem teraz Łazarczyk... wszystko układa się w całość.

 • kibbic

  Oceniono 26 razy 16

  Przykro patrzeć co dzieje się z Polonią. Jeden człowiek rozwalił klub na oczach całej sportowej Polski, w tym działaczy PZPN, Ministerstwa Sportu i paru innych ważnych instytucji. Teraz niemrawo działający prezes stowarzyszenia i jeszcze do tego pan Łazarczyk (nie znałem tej wypowiedzi) zdecydują o losie klubu. Śledząc na bieżąco wszystkie doniesienia internetowe dochodzę do wniosku, że panu Popielarzowi wcale nie zależy na III lidze. Szkoda, bo bawić się w prowadzenie klubu i widzieć na trybunach 200-300 kibiców w IV lidze to nie jest fajne i nie wróży dobrze dla przyszłości Polonii.
  Nie wiem dlaczego, ale łudzę się, że Polonia razem z ŁKS zagrają w III lidze. Choćby za zasługi.
  Liczę też na Prezesa Bońka, że będzie patrzył na ręce działaczom MZPN, bo jak do tej pory biernie się przyglądał na poczynania właściciela Polonii

 • sterlecki

  Oceniono 22 razy 14

  Zajrzałem z ciekawości czy już pojawił się komentarz, któregoś z dwóch / a może jednego używającego dwóch nicków / przygłupów i oczywiście nie zawiodłem się. Nie mający własnego życia menago już coś wysmażył. Czekam jeszcze na mądrości w wydaniu noriakikassai.

 • timek1986

  Oceniono 20 razy 12

  Polonia nigdy nie zginie!
  Mam nadzieje że uda się wystartować w 3 lidze!

 • niemamdobregopomyslunalogin

  Oceniono 16 razy 6

  Ej, to jakiś łks,który nic nie zdobył, a wszystko kupił ma grać w III lidze, a Polonia niżej? No to jest chyba żart jakiś!

 • bartek.gorny

  Oceniono 11 razy 5

  Nie, no, trudno mi w to uwierzyć - kimkolwiek by panowie z PZPN nie byli, to muszą przynajmniej sprawiać wrażenie że choć trochę przestrzegają czegoś w rodzaju jakichś zasad, typu fair play, równe traktowanie podmiotów itepe. Wiadomo że przestrzegać ich nie będą, ale muszą chociaż udawać że próbują. Zaliczenie do III ligi ŁKSu, Widzewa II i Legii II a wywalenie Polonii byłoby tak bezczelnym naruszeniem wszelkich możliwych zasad że nawet oni tego nie zrobią. Do takiej decyzji nie ma żadnych merytorycznych podstaw.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX