Polonia Warszawa. Nie tak łatwo z tą III ligą

Honorowy prezes Polonii Jerzy Piekarzewski w imieniu MKS Polonia złożył we wtorek w Mazowieckim Związku Piłki Nożnej wniosek o udział w rozgrywkach seniorów w sezonie 2013/14. Otwarte pozostaje pytanie, w której lidze zagra ten zespół.
Rusz się. Wybierz coś dla siebie i zaplanuj aktywny tydzień w Warszawie

W ten sposób odbył się kolejny etap restytucji piłkarskiego klubu z Konwiktorskiej, choć wciąż mający symboliczne znaczenie. W dokumentach przekazanych do MZPN nie znalazły się pisma potrzebne do otrzymania licencji, nawet w lidze regionalnej. Brakowało m.in. informacji o braku zadłużenia wobec urzędu skarbowego, ZUS-u, o sztabie szkoleniowym, miejscu rozgrywania meczów, pojemności stadionu.

- Zaczynamy od zera, to dopiero początek. Nie wiemy, w której lidze mamy grać, dlatego nie możemy jeszcze powiedzieć, kto będzie u nas grał, kto będzie trenerem - mówi prezes Stowarzyszenia Klubu Sportowego Polonia Warszawa (wkrótce przejmie zarządzanie MKS-em) Grzegorz Popielarz. - Sądzę, że sprawa o braku zadłużenia jest najmniej istotna, bo wiemy, że MKS takiego nie ma. Co do reszty? Nie mogę powiedzieć, w której lidze zagra Polonia, bo taką decyzję musi podjąć zarząd - tłumaczy prezes Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej Zdzisław Łazarczyk.

SKSPW i MKS walczy o występ w III lidze (czwarty poziom rozgrywek). Zgodę na dopuszczenie do rozgrywek na tym szczeblu "Czarnych Koszul" zarząd ma wydać 2 lipca. Nie jest to wcale takie oczywiste. Mogą na to nie zgodzić się inne kluby, bo wskutek takiej decyzji doszedłby do III ligi silny - na razie przynajmniej z nazwy - konkurent. Inni przekonują, że Polonia powinna zaczynać od najniższej ligi czyli od B klasy, w najlepszym wypadku od IV ligi.

Ale są też argumenty przeciwne. W historii polskiej piłki nożnej zdarzały się przypadki, że regionalne związki dopuszczały do rozgrywek IV ligi (czyli według dzisiejszych zasad trzeciej) zasłużone kluby po bankructwie. W śląskiej federacji taki ukłon wykonano w stronę GKS Katowice, a zachodniopomorska pozwoliła w ten sposób reaktywować się Pogoni Szczecin.

Do tego w obu przypadkach były to nowe kluby, nowa Polonia jednak może odwołać się do historii. MKS, czyli Miejski Klub Sportowy Polonia, formalnie powstał w 2005 roku, ale jest kontynuatorem sportowej tradycji KS Polonia. W obliczu bankructwa ten ostatni klub przekazał sześć młodzieżowych sekcji (piłkarską, pływacką, koszykarską, szachową, lekkoatletyczną, motorowodną) z zawodnikami, trenerami do nowego podmiotu.

Piłkarska odnoga MKS nigdy nie połączyła się z zawodowym klubem należącym najpierw do firmy J.W. Construction, a potem do Józefa Wojciechowskiego występującym w II lidze (dziś I) w latach 2006-08, a potem w ekstraklasie. Szkoliła młodzież na własną rękę, jeśli Wojciechowski, a ostatnio Ireneusz Król chciał wziąć młodych piłkarzy, musiał ich wykupić. Dziś okazało się, że zupełnie przypadkowo takie rozwiązanie ocaliło MKS od upadku, a teraz pozwala na restytucję lege artis piłkarskiej Polonii.

Tak samo zamierza zresztą postąpić ŁKS Łódź, który tworzy zespół na bazie własnej Akademii Piłkarskiej. W poniedziałek ŁZPN przegłosował uchwałę w sprawie dopuszczenia dwukrotnego mistrza Polski do III ligi w sezonie 2013/14. Zrobiono to szybko i bezboleśnie. Regulaminowa zmiana musi zostać jeszcze zatwierdzona przez PZPN. A w MZPN wciąż debatują...