Sport.pl

Walka o wyższą ligę dla Polonii trwa. Pismo w PZPN

Kibice ?Czarnych Koszul? przesłali do związku pismo w których znalazły się argumenty za włączeniem klubu z Konwiktorskiej do III albo IV ligi. Wśród załączników znalazł się też apel radnych do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz i... duchownego do PZPN. Pismo we wtorek osobiście wręczą Zbigniewowi Bońkowi.
Rusz się w Warszawie. Zaplanuj aktywny tydzień i weekend

Dokument już w piątek został przekazany władzom Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej, które diametralnie zmieniły swoje stanowisko i przyłączyły się do boju kibiców o wyższą ligę. Pismo znalazło się też w PZPN, a dziś wręczone zostanie do rąk własnych prezesowi związku Zbigniewowi Bońkowi. Jeden z najlepszych piłkarzy w historii polskiej piłki pojawi się dziś na Konwiktorskiej z okazji meczu mistrzyń świata do lat 17 z dziennikarzami.

Polonia została ukarana podwójnie - przez Króla i PZPN

Pismo jest odpowiedzią na nagłą uchwałę PZPN z 20 czerwca umieszczającą Polonię w Lidze Okręgowej. Przedstawiciele federacji twierdzili, że chcieli w ten sposób uporządkować regulamin rozgrywek, nie podali żadnego innego uzasadnienia.

Kibice nadal chcą, by Polonia zaczęła reaktywację od III albo IV ligi. Przedstawili szereg argumentów.

Znalazł się wśród nich wątek bierności PZPN i niedoskonałości jego prawa wobec zachowania właściciela Polonii - Ireneusza Króla, którą doprowadził ją do upadku.

"Niedoskonałość regulacji, w tym również zapisów Polskiego Związku Piłki Nożnej, doprowadziła niestety do obecnej sytuacji. Co gorsza jednak, powstaje teraz niebezpieczny przypadek, gdzie okradziony Klub będzie karany podwójnie. Najpierw regulacje nie pozwoliły obronić Go przed zbrodniczymi działaniami właściciela, a teraz dodatkowo utrudnia się proces odbudowy. Zwracamy uwagę, że dzięki heroicznej postawie piłkarzy, działaczy i kibiców piłkarska Polonia Warszawa, mimo barier mnożonych przez właściciela klubu, zajęła w ostatnich rozgrywkach ligowych wysokie 6. miejsce, stając się dla całej Polski synonimem piłkarskiej dzielności i postawy fair-play. Już sam ten fakt wydaje nam się odpowiednim argumentem dla futbolowych władz, aby wspomóc teraz społeczność Polonii Warszawa i przesunąć odbudowywaną drużynę do rozgrywek III bądź IV ligi".

Gdyby Polonia została potraktowana jak Glasgow Rangers powinna grać w II lidze

Kibice powołują się na przykład Bohemiansu Praga, czeskiego kluby, który znalazł się w podobnej sytuacji, ale został zupełnie inaczej potraktowany przez rodzimą federację niż Polonia.

"Ciągłość klubów sportowych nie jest wyłącznie zależna od kodeksu spółek handlowych, co oznacza, że nie sprowadza się tylko do problemu aktywów finansowych. Klub sportowy, to również kapitał społeczny oraz wartości niematerialne, co ujmują również przepisy prawa polskiego i europejskiego Wskazujemy tu na przypadek czeskiego Bohemiansu Praga. Właściwe organa państwowe uznawały w latach 2009-2011, iż prawa do dóbr niematerialnych (herb klubu i nazwa) przynależą do społeczności sympatyków i jej nowego stowarzyszenia, a nie do spółki, która przejęła wcześniej herb i nazwę bankrutującego klubu. W decyzjach wskazywano m.in. na prymat czynnika społecznego i symbolicznej wartości klubu nad aspektem finansowym."

Okazuje się, że w polskim prawie występuje podobna interpretacja. Według kibiców dziś to MKS Polonia (zgłoszony do rozgrywek Ligi Okręgowej) "jest w obecnej chwili uznawany przez społeczność działaczy, piłkarzy oraz kibiców i media za naturalnego i prawowitego sukcesora tradycji i misji historycznej Polonii Warszawa".

Jednocześnie środowisko fanów Polonii obaliło często cytowany przykład Glasgow Rangers, który po bankructwie zaczał rozgrywki od III ligi. "Przesunięcie drużyny tej na IV poziom rozgrywek w Szkocji, to faktyczne przeniesienie do ligi centralnej i quasi zawodowej, zarządzanej w dodatku przez spółkę kierującą również rozgrywkami w dwóch ligach wyższych. Podobna decyzja w stosunku do MKS Polonia Warszawa, której jak wykazaliśmy nie można traktować, jako nowego podmiotu, oznaczać by musiała przesunięcie do rozgrywek ostatniej ligi ogólnokrajowej, w tym wypadku ligi drugiej, o co nie wnioskujemy".

Stadiony w okręgówce są niebezpieczne

W piśmie złożonym do PZPN znajduje się szereg załączników. Wśród nich wykaz osiągnięć polonijnych drużyn młodzieżowych, z których jedna wywalczyła w tym roku brązowy medal mistrzostw Polski. Dołączony został też dokument z posiedzenia warszawskiej Komisji Sportu podczas której 33 radnych wystosowało pismo do pani prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz w sprawie pomocy dla najstarszego klubu stolicy. Znalazło się też w aneksie sprawozdanie z "Akcji Kibic", której uczestnikami było na każdym meczu przynajmniej 700 dzieci. Swój osobisty apel wystosował jeden z prowadzących tę akcję ksiądz Mariusz Danielczyk.

Kibice zwracaj też uwagę na sprawę zapewnienia bezpieczeństwa podczas meczów Polonii w Lidze Okręgowej. Wiążę się to z wielkim ryzykiem i z tego powodu znacznym zaangażowaniem sił porządkowych niż w lidze III lub IV. "Stadiony, jakimi dysponują Kluby w lidze okręgowej nie są przystosowane do przyjmowania kibiców drużyny przyjezdnej, a Polonia dysponuje zdecydowanie większą społecznością sympatyków niż jakikolwiek inny Klub na tym poziomie rozgrywkowym. Mecze rozgrywane na takim szczeblu rozgrywek nie są imprezami masowymi i jako takie nie podlegają rygorom wynikającym z odpowiedniej Ustawy. Wymóg regulujący te kwestie istnieje natomiast w lidze III, a stadiony muszą tu posiadać wydzielone sektory dla kibiców drużyny przyjezdnej."

Jeśli PZPN miałoby zmienić swoją decyzję o zmianie regulaminu rozgrywek, mógłby to zrobić w środę na posiedzeniu zarządu.

Polonia » szuka piłkarzy


Więcej o:
Komentarze (16)
Walka o wyższą ligę dla Polonii trwa. Pismo w PZPN
Zaloguj się
 • rdzenny.warszawiak

  Oceniono 70 razy 34

  Zanim ktokolwiek, kto nie kibuje Polonii, a wielkiemu cwks zacznie się udzielać nienawiścią przypomnę tylko:

  legia to jest duma sowiecka,
  za stalina urósł w siłę ten klub
  warszawiacy o tym wiedzą od dziecka
  lubić legię to z komuną wziąć ślub

  nie zdmuchna nas wichry historii
  tyle lat opieramy się im
  dziś śpiewamy ku chwale Polonii
  za jej etos idziemy jak w dym!!

  pozdrawiam spadkobierców moskiewskiej tradycji!

 • artu_1967

  Oceniono 35 razy 21

  Dobre pismo kibiców Polonii. Widać ktoś się napracował. Cała masa argumentów za tym by 102 letni klub znalazł się w IV lidze. Zobaczymy co będzie jutro.

 • ltsk_1946

  Oceniono 27 razy 17

  MKS Polonia jest obecnie kontynuatorem tradycji Polonii i zasługuje na grę w co najmniej IV lidze. Tradycja to przede wszystkim kibice, bo to dla nich grają piłkarze.
  Do sympatyków cwe (L) kaesu - dopingujcie swoją drużynę i zostawcie w spokoju Polonię!

 • assanti-teraz-zarejestrowany

  Oceniono 21 razy 15

  uniwersalny apel - zmagania Polonii o zezwolenie jej w innych niż pastwiskowych warunkach jest wewnętrzną sprawą jej kibiców oraz ludzi, którzy maja elementarny kręgosłup moralny i poczucie sprawiedliwości. Wobec powyższego, zwracam się z apelem aby szowinistyczni, wierni tradycji założycieli CWKS - zrywaniu paznokci polskim patriotom, i marzący aby samemu mieć szanse na takie działania , fanatycy klubu w Powiśla zajęli się swoimi sprawami, np. napadami na przechodniów, demolowaniem SKM, czy handlem prochami - to wam lepiej wychodzi

 • noriakikassai

  Oceniono 48 razy -32

  No słabo, słabo...oceniam na 3-
  Chociaż ,niektóre polonijne biadolenio-tłumaczenia sa w zamierzeniach sprytne, szczególnie mi się podoba próba przeniesienia praw ciągłości ale ...niestety w podanym przykładzie Bohemians jest sporo (chyba jednak celowych) niedopowiedzeń :)
  Po pierwsze Bohemians 1905 owszem został uznany za sukcesora Bohemians Praha po bankructwie tego pierwszego ale aby tak się stało to kibice Bohemians najpierw wykupili wszystkie długi zbankrutowanego klubu. Dopiero po tym fakcie "czeski PZPN" zgodził się na kontynuacje osiągnięć BP. Dodatkowo tam był długi proces odzyskiwania nazwy i barw zakończony decyzja sądu a nie taka przesiadka w postaci jednego zebrania przy pierogach w Czarnej Koszuli.

  Gdyby kibice Polonii wykupili długi Polonii Warszawa SSA to pewnie tez nie byłoby najmniejszych przeszkód żeby uznać Nowa Polonie za kontynuatorkę ale po pierwsze kibice Polonii nie chcą wykupować długów bo długów nikt nie lubi płacić a po drugie nie mają na to żadnych pieniędzy. Niestety, to jednak nie ten sam przypadek :)

  Szkoda ,że w artykule Ola nie ma w ogóle żadnej wzmianki kto ma płacić! Przecież to jest kluczowa kwestia. Jest tylko twierdzenie o wyższości misji społecznej nad kwestia finansową ( nawet wiem z jakiego powodu :) Dla mnie takie tłumaczenie to zwykłe cwaniactwo i udawanie głupków.

  Na dodatek kwestia czynnika społecznego oraz finansowa niestety są wbrew naiwnej wierze polonistów nierozdzielne. Gdyby PZPN się zgodził na takie przesiadki oraz uznałby fakt ze to wyłącznie społeczność kibicowska stanowi o sukcesji klubowych to moglibyśmy w ekstremalnych przypadkach co tydzień obserwować migracje tradycji i sukcesów w rożnych klubach w zależności od nastrojów kibiców po rozegranych meczach :)
  Niestety , naiwny jest zatem również i ten argument.

 • menago1916

  Oceniono 57 razy -37

  To jest dobre: 'stając się dla całej Polski synonimem piłkarskiej dzielności i postawy fair-play'

  Cała Polska pamięta w jakim wspaniałym stylu Polonia awansowała do ekstraklasy. To był dopiero synonim piłkarskiej dzielności i postawy fair-play - mogli w końcu kupić licencje i za nią nie zapłacić, a jednak dotrzymali słowa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX