Sport.pl

Kibice Polonii o Łomiankach: Zanim kłamstwa staną się "oficjalną prawdą"

Karze się nie bandytów, a tych kibiców, do których zachowania nie można mieć większych zastrzeżeń - piszą w oświadczeniu na reakcje po wydarzeniach w Łomiankach kibice Polonii Warszawa.
Imprezy sportowo-rekreacyjne w Warszawie i okolicach w jednym miejscu. Sprawdź!

Zrzeszeni w Stowarzyszeniu Wielka Polonia kibice przesłali do mediów pismo z opisem tego, co wydarzyło się podczas sobotniego spotkania IV ligi KS Łomianki - Polonia, przerwanego w 38. minucie z powodu zagrożenia, jakie stwarzali kibole Legii.

"W odpowiedzi na szereg nieprawdziwych informacji dotyczących niedawnego meczu pomiędzy KS Łomianki i MKS Polonia Warszawa powielanych na łamach mediów oraz absurdalne zarzuty skierowane przeciw drużynie i środowisku kibicowskiemu najstarszego stołecznego klubu, pragniemy sprostować te powtarzane coraz częściej kłamstwa zanim staną się "oficjalną prawdą" - piszą na wstępie przedstawiciele SWP.

Wyjaśniają, dlaczego w ogóle znaleźli się w Łomiankach. Dziwią się też, dlaczego nie zostali wpuszczeni na stadion.

"Stowarzyszenie K6, reprezentujące środowisko kibiców MKS Polonia Warszawa, dwukrotnie zwracało się do organizatora wyjazdowego spotkania z KS Łomianki z prośbą o informacje w sprawie możliwości przyjęcia kibiców gości i ew. ograniczeń ilościowych w tej kwestii. Brak wcześniejszych instrukcji w tym zakresie można było interpretować w jeden sposób: wstęp na mecze KS Łomianki jest niebiletowany, a ilość miejsc równa pojemności stadionu. Ze zdumieniem przyjęliśmy informację o niewpuszczeniu nas na obiekt dopiero w momencie, gdy znajdowaliśmy się pod bramą stadionową na godzinę przed meczem (!). W tym samym czasie po trybunie i płycie boiska biegali chuligani Legii Warszawa niezainteresowani meczem piłkarskim. Co ciekawe, odpowiedź (odmowna) z Urzędu Gminy Łomianki, została przysłana do Stowarzyszenia K6 listem poleconym dwa dni po meczu (!). Stowarzyszenie K6 zabezpieczając się na wypadek złej woli bądź niekompetencji organizatora, z zachowaniem odpowiedniego wyprzedzenia zgłosiło do burmistrza Łomianek dwa zgromadzenia publiczne zlokalizowane na sąsiadujących ze stadionem ulicach, skąd z za ogrodzenia możliwe byłoby śledzenie meczu".

Kibice odnoszą się też do incydentów, które mieli wywołać w Łomiankach i po przyjeździe na Konwiktorską.

"Stowarzyszenie K6 z rygorem stosowało się do wszelkich zaleceń funkcjonariuszy prawa. Podczas meczu kilka osób samowolnie odpaliło środki pirotechniczne, co spotkało się z natychmiastową reakcją organizatorów zgromadzenia. Podobnie, za sugestią policji, organizatorzy poprosili o opuszczenie dachów autokarów grupę kibiców którzy weszli tam, gdyż był to jedyny punkt, z którego widać było płytę boiska. Pragniemy tym samym podkreślić nienaganną, jeśli nie wzorową postawę naszych kibiców zarówno wobec niesprawiedliwości zaistniałej sytuacji jak i wobec nieustającej prowokacji ze strony kibiców gospodarzy, które nas tego dnia spotkały.

W świetle tych faktów wręcz niewiarygodne jest to, że po spotkaniu przerwanym przez chuliganów Legii Warszawa, niemal połowę zatrzymanych (bo aż 6 z 13!) stanowią kibice Polonii Warszawa. Do ich skandalicznych zatrzymań doszło w Warszawie. Po wielu godzinach przetrzymywania nas w stłoczonych autokarach na parkingu w Łomiankach, gdy temperatura na zewnątrz przekraczała 30 stopni, zezwolono w końcu na nasz powrót na Konwiktorską 6. Kierowcy zatrzymali pojazdy na przystanku i otworzyli drzwi, ale te niespodziewanie zostały zabarykadowane przez kordon policjantów. Funkcjonariusze odmawiali wyjaśnienia tej sytuacji, jak i podania swoich danych, stopnia czy numeru służbowego (...)

W tym samym czasie w autokarach dochodziło do dantejskich scen. Z niewiadomych przyczyn do jednego z zatłoczonych pojazdów, w których znajdowały się również rodziny z małymi dziećmi czy weterani Powstania Warszawskiego, policjanci wpuścili gaz (!). Kibiców próbujących wydostać się na zewnątrz policjanci spałowali, a następnie zatrzymali pod poważnym zarzutem napaści na funkcjonariusza! Kiedy tylko dokonano zatrzymań, jakby nigdy nic wypuszczono wszystkich pozostałych kibiców z autokarów. Odmowę wyjaśnienia przyczyn przetrzymywania nas w autokarach przez przedstawicieli policji i jego konsekwencje traktujemy jako skandaliczną i godną pożałowania prowokację, mającą na celu próbę ratowania policyjnych statystyk po fiasku zapewnienia bezpieczeństwa na obiekcie KS Łomianki i nie pochwyceniu faktycznych sprawców zamieszek - czyli kibiców gospodarzy. Dodatkowo, podczas ww. czynności funkcjonariusze wielokrotnie złamali prawo, co w detalach przedstawiamy w załączniku do naszego oświadczenia".

Kibice Polonii czują się poszkodowani traktowaniem własnego klubu przez Mazowiecki Związek Piłki Nożnej i ewentualnym wprowadzeniem zakazu wyjazdowego.

"Z ubolewaniem odnotowujemy, że podobne hołdowanie zasadzie 'Kowal zawinił, Cygana powiesili' wydaje się wykazywać MPZN. Jego wiceprezes Mirosław Starczewski jako rozwiązanie problemu upatruje możliwy "zakaz wyjazdowy". Nie chce go jednak zastosować względem lekceważących prawo, opluwających i obrzucających piłkarzy, ciskających cegłówki w stronę fanów drużyny przeciwnej, wbiegających na boisko i wygrażających zawodnikom gości kibicom gospodarzy. Chce go zastosować wobec... kibiców Polonii Warszawa, uzasadniając to stwierdzeniem, że sama ich obecność "może sprowokować wszczynanie awantur przez kibiców gospodarzy". (...). Brzmi to absurdalnie, ale skoro w zeszłym sezonie nie wpuszczono nas na obiekt Legii Warszawa 'w obawie o zachowanie kibiców Legii', nie będzie to dla nas nowość. Wszystko to odbywa się pod szlachetnym hasłem 'walki ze stadionowym bandytyzmem' - tyle że karze się nie bandytów, a tych kibiców, do których zachowania nie można mieć większych zastrzeżeń. Podjęcie po meczu w Łomiankach przez MZPN jakichkolwiek działań godzących w kibiców Polonii Warszawa będzie rażącą niesprawiedliwością, nad którą w żadnym wypadku nie przejdziemy do porządku dziennego" - piszą kibice Polonii.

Warszawa.sport.pl na Facebooku. Dołącz do nas!

Więcej o:
Komentarze (6)
Kibice Polonii o Łomiankach: Zanim kłamstwa staną się "oficjalną prawdą"
Zaloguj się
 • qznia

  Oceniono 36 razy 32

  Nareszcie doczekaliśmy się stanowiska naszego klubu. Jak zwykle Popielarz spał, jak zwykle rzecznik miał inne zajęcia, ponownie nie zawiodły K6 i WielkaPolonia.
  Cóż dodać, scenariusz wydarzeń , pierwsze reakcje wskazywały jako sprawców zajścia kibiców Legii Warszawa, ale przecież oni są nietykalni ( słabe Prezesie???), MZPN znalazł winnych w postaci KS Łomianki i jego działaczy, a Łomianki znalazły winnych w postaci wszystkich.
  Natomiast winnym zajść są tylko i wyłącznie kibice Legii Warszawa, problem polskiej piłki nożnej.

  I zadanie dla mediów, może warto zbadać od którego momentu sprawcami zajść stali się sympatycy KS Łomianki?

 • qznia

  Oceniono 26 razy 24

  @ mendago
  Zajmuj się swoim klubem, co tak interesujesz się zwartoligowym zaściankiem.

 • pierwszyraz1

  Oceniono 8 razy 8

  Szanowni Państwo Dziennikarze i Czytelnicy,

  Poniżej przedstawiam oficjalne pismo od dyrektora ds. technicznych i przewozów Komunikacji Miejskiej w Łomiankach Pana Piotra Nowickiego. Dość szkalowania kibiców Polonii Warszawa. Niech sami się Państwo przekonają, że nie tylko bydło jeździ na mecze i kibicuję. Niech mają Państwo na uwadze, że najstarszy warszawski klub to duma i tradycja, która zobowiązuje.

  Przedstawia się kibiców Polonii jako wandali, którzy siedzieli na dachach autokarów.
  W oficjalnym piśmie do Urzędu Miasta w Łomiankach Dyrektor Nowicki wycenia szkody na około 150 złotych (słownie: sto pięćdziesiąt złotych) i zaznacza, że dachy pojazdów nie uległy uszkodzeniu.

  fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/1157604_494643243965373_806300324_n.jpg
  Polonia Warszawa - Duma Stolicy!

 • menago1916

  Oceniono 58 razy -52

  Najlepszy jest fragment żalacy sie na mała liczbę zatrzymań Legii. To jest dopiero szczyt frajerstwa. Widziałem zdjęcia brudów z Łomianek - to są dopiero debile nad debilami - odpalali race jakby robili sobie portretowke do paszportu. Pewnie jeden matol z drugim liczył ze taki Koz... czy Pir... po starej resortowej znajomosci uruchomia kontakty i pomogą w potrzebie, a tu taki zonk.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX