Sport.pl

Ekstraklasa. Wisła zarobiła więcej od Lecha

PRZEGLĄD PRASY: Wisła Kraków straciła mistrzostwo Polski, ale wygrała z Lechem Poznań wyścig po pieniądze z tytuły sprzedaży praw telewizyjnych - analizuje "Przegląd Sportowy"
Mecze wicemistrzów były częściej pokazywane na żywo w Canal +.

Co roku ustanawiany jest nowy rekord kraju w przychodach z tytułu praw telewizyjnych. W poprzednim sezonie było to 115 mln zł., teraz jest to 5 mln więcej.

Połowa dzielona jest po równo, reszta uzależniona jest od miejsca w tabeli końcowej i liczby meczów transmitowanych na żywo.

Transze z praw telewizyjnych stanowią istotną część budżetu w każdym klubie. Zdaniem specjalistów od marketingu sportowego pieniądze te powinny stanowić ok. 30 proc. dochodów, ale do takiego wzorca zbliżają się na razie tylko Wisła i Lech. Dla Ruchu prawa telewizyjne stanowiły w tym roku ok. 80 proc. wartości budżetu.

W każdej kolejce C+ pokazywał trzy spotkania, a każdy z sześciu zespołów otrzymywał 151 tys. zł.

Podobny model obowiązuje w Anglii.

Klubmiejsce w lidzemecze w C+kwota w mln zł.
Wisła22910,779
Lech12610,524
Legia4269,926
Ruch3148,312
PGE GKS597,158
Polonia B.7106,909
Korona676,657
Lechia896,559
Śląsk986,207
Jagiellonia1195,958
Zagłębie1065,706
Polonia W.1365,105
Cracovia1245,004
Arka1464,904
Odra1574,859
Piast1644,205


Więcej o: