Sport.pl

Transfery. Ebi Smolarek zjeżdża do Polonii

Cztery lata temu grał dla 70 tysiecy kibiców na stadionie w Dortmundzie i strzelił dwa gole czwartej na świecie Portugalii. Teraz podpisuje kontrakt z 13. w ubiegłym sezonie Polonią Warszawa
Do polskiej ligi wracają z Zachodu Maciej Żurawski, Artur Wichniarek i Marcin Żewłakow. Mają 33-34 lata, tutaj skończą karierę. Ebi Smolarek uczył się futbolu w Feyenoordzie Rotterdam. Strzelał gole w Holandii, Niemczech, Hiszpanii i Grecji. Kontrakt w Polonii Warszawa i gra na stadionie dla 6,5 tys. idzów to dla 29-letniego napastnika sportowa degradacja.

Ale nie miał wyjścia. Ostatnio rezygnowano z niego w coraz gorszych klubach i słabszych ligach. W ubiegłym roku był przez kilka miesięcy bezrobotny i tylko trenował w Holandii, gdzie ma dom, holenderską narzeczoną i córkę.

Ostatnie miesiące spędził w średniaku ligi greckiej - Kavali. Ale zespół nie awansował do pucharów i wysoko opłacany Smolarek stał się obciążeniem. Kavala bez wahania oddała go Polonii. Za darmo.

Dziś wieczorem albo jutro rano Ebi przyleci do Warszawy. Przejdzie testy medyczne i - jeśli nie wydarzy się nic nieprzewidzianego - podpisze kontrakt. Właściciel Polonii Józef Wojciechowski chce zdobyć mistrzostwo Polski za wszelką cenę. Jednego z najbogatszych Polaków stać na futbolowe kaprysy. Właściciel firmy J.W. Construction jest w stanie przebić każdą ofertę, zawodników kusi ogromnymi zarobkami.

Ebiemu zaproponował prawie 400 tysięcy euro za sezon (w ubiegłym roku piłkarz żądał dwa razy więcej). Ma być gwiazdą Polonii i całej ligi. Twierdzi, że nie chce kończyć w Polsce kariery. Polonia to kilka kroków w tył ale z nadzieją, że jeszcze pójdzie do przodu. Dzięki regularnym występom i golom dla "Czarnych Koszul" ma zamiar wrócić do reprezentacji, a potem do zachodniego futbolu. W czerwcu 2012 roku, kiedy skończy się umowa z Polonią a w Polsce rozgrywane będzie Euro, będzie miał 31 lat.

Dwie opcje w Wiśle »


Więcej o: