Sport.pl

Polonia Warszawa przed prezentacją zespołu nie żałowała grosza

43-krotny reprezentant Polski z bajońskim kontraktem i polski napastnik za rekordowy milion euro to transferowe hity Polonii. W sobotę przy Konwiktorskiej zaprezentowano nowy zespół.
- Skład jest na tyle mocny, że powinniśmy bić się o mistrzostwo do ostatniej kolejki - twierdzi nowy stoper Dariusz Pietrasiak.

Były obrońca GKS Bełchatów od razu stał się ulubieńcem hiszpańskiego trenera José Mari Bakero. Na konferencji prasowej, na której w sobotę zaprezentowano piłkarzy, obaj żartowali.

- Czy nowi piłkarze szybko wejdą do drużyny? Jego się spytajcie - wskazał na Pietrasiaka trener.

- Każdy umie grać w piłkę i kilka razy już razem zagraliśmy w sparingach podczas okresu przygotowawczego. Jak wychodzisz na boisko, to robisz to, co umiesz, i wielkiego zgrania nie potrzeba - zadeklarował obrońca.

Pietrasiak jest jednym z trzech piłkarzy, którzy latem zamienili Bełchatów na Polonię Warszawa. Oprócz niego na przeprowadzkę zdecydował się pomocnik lub obrońca Jakub Tosik i defensywny pomocnik Patryk Rachwał. Mógł być czwarty, napastnik Dawid Nowak, ale ma jeszcze przez pół roku ważny kontrakt. Choć podpisał już trzyletni kontrakt z Polonią (z zarobkami sięgającymi prawie 400 tys. euro za sezon), to teraz zastanawia się nad wycofaniem się z umowy. Bełchatów nie zgodził się na wcześniejsze rozwiązanie kontraktu i zagroził, że napastnik pół roku spędzi w Młodej Ekstraklasie.

- Dobrze by było, gdyby już tu przyszedł. Wzmocniłby atak - powiedział Pietrasiak.

Nawet bez Nowaka Polonia będzie w ataku groźna dla każdego. Warszawiacy w zeszłym sezonie w 30 meczach strzelili tylko 25 goli, obok Cracovii najmniej w lidze. Teraz najlepszego strzelca Daniela Gołębiewskiego mają wspomagać były reprezentant Polski Euzebiusz Smolarek i jeden z najbardziej utalentowanych polskich napastników Artur Sobiech. Smolarek ma być gwiazdą zespołu. Gdy w sobotę rzucił kibicom koszulkę ze swoim nazwiskiem, mało brakowało, a zostałaby rozszarpana. Choć Smolarek przez ostatnie dwa lata zmienia kluby na gorsze, a w zeszłym roku przez pięć miesięcy w ogóle był bez pracy, w Polonii ma odbudować formę. W czasie Euro 2012 będzie miał dopiero 31 lat. Zarobi za sezon tyle ile zaproponowano Nowakowi.

Sobiech jeszcze w czwartek grał w meczu Ruchu Chorzów z Austrią Wiedeń w Lidze Europejskiej. W piątek już rozmawiał z Polonią, a dziś ma być przedstawiony jako nowy napastnik. Podpisał trzyletni kontrakt. Prezes Józef Wojciechowski wydał na niego milion euro. To rekord transferowy między polskimi klubami, tyle samo na początku lata Legia zapłaciła Dinamu Zagrzeb za pomocnika Ivicę Vrdoljaka.

Latem Polonia kupowała piłkarzy czasem aż za szybko. Bramkarz Arkadiusz Onyszko podpisał kontrakt, zanim został zbadany i okazało się, że ma poważną chorobę nerek. Na razie grać nie może, dlatego o miejsce w bramce powalczą Michał Gliwa i Sebastian Przyrowski. Ten drugi zapytany w sobotę o sytuację z wiosennego meczu z Wisłą (0:1), gdy w 90. minucie nie trafił w podaną do niego piłkę i ta wturlała się do bramki, zażartował: - Umówiliśmy się z Łukaszem Piątkiem, że teraz będzie mi zagrywał wyłącznie górne piłki.

Nowi piłkarze w Polonii

piłkarzpozycjapoprzedni klubcena
Arkadiusz OnyszkobramkarzOdraza darmo
Dariusz PietrasiakobrońcaGKSza darmo
Jakub Tosikobrońca/pomocnikGKSza darmo
Patryk RachwałpomocnikGKSza darmo
Bruno CoutinhopomocnikJagiellonia200 tys. euro
Euzebiusz SmolareknapastnikKavalaza darmo
Artur SobiechnapastnikRuch1 mln euro
Łukasz TeodorczyknapastnikMłoda Poloniaza darmo
Więcej o: