Sport.pl

Sobiech - Niedzielan. Teraz przeciw sobie

W poprzednim sezonie Artur Sobiech i Andrzej Niedzielan stanowili jeden z najskuteczniejszych duetów polskiej ligi. W niedzielę na Konwiktorskiej zagrają przeciw sobie
- W Ruchu ta współpraca układała się nam idealnie. Wiele razem zdziałaliśmy, a ja sam wiele skorzystałem z doświadczenia Andrzeja - mówi napastnik Polonii Artur Sobiech.

Razem grali przez sezon. Strzelili wspólnie 17 goli w ekstraklasie, wprowadzili Ruch do europejskich pucharów. Wzajemnie sobie asystowali, m.in. w meczu z Polonią przed rokiem, kiedy po podaniu Niedzielana Sobiech strzelił gola. - To była para na boisku, która miała największy wpływ na grę swojej drużyny - mówił były reprezentant Polski Andrzej Iwan.

Po sezonie kwestią czasu było, kiedy opuszczą przeżywający kłopoty finansowe Ruch. Najpierw zrobił to Niedzielan - odszedł do Korony. Sobiech po pierwszych, nieudanych spotkaniach w eliminacjach Ligi Europejskiej został sprzedany za milion euro do Polonii.

Początek nowego sezonu dla obu napastników jest całkiem udany, zachowali formę z czasów występów w Chorzowie. Sobiech w trzech meczach Polonii strzelił dwa gole, jeden na inaugurację ligi z Górnikiem w Zabrzu, drugi z Zagłębiem Lubin. Zaliczył jedną asystę. Niedzielan zdobył cztery bramki w czterech spotkaniach, jest wspólnie z Marcinem Żewłakowem najskuteczniejszym piłkarzy ekstraklasy. Głosami kapitanów i trenerów drużyn ekstraklasy został wybrany na piłkarza sierpnia. Zebrał 11 punktów, o jeden więcej wyprzedził Marcina Żewłakowa. W pierwszej piątce znalazł się również bramkarz Polonii Sebastian Przyrowski. Dostał dwa głosy.

- Trzeba docenić to, co zrobił, że strzelił już cztery gole. Ja o tym wiem już od dawna, że to jest świetny piłkarz - mówi Sobiech. Wie o tym również trener "Czarnych Koszul" José Mari Bakero. Od początku, odkąd przyjechał pracować do Polski, Niedzielan był dla Hiszpana celem transferowym numer 1. Chciał go w Polonii zimą. Transfer był negocjowany, 31-letni napastnik nie zgodził się jednak na przeprowadzkę do stolicy. Chciał pozostać lojalny wobec trenera Waldemara Fornalika, który pozwolił mu się odbudować w Ruchu.

W niedzielę zagra więc przeciw Polonii (kontuzja ścięgna Achillesa okazała się niegroźna), pierwszy raz przeciw Sobiechowi. Każdy z nich ma inny sposób gry. Niedzielan bazuje na szybkości, lubi grać z kontrataku, Sobiech lubi czyhać na okazję w polu karnym, odgrywa piłkę, męczy przeciwnika, naprzykrza się mu. Wzajemnie dwaj przyjaciele z Chorzowa będą służyć na dzisiejszych odprawach swoim trenerom i obrońcom. - Myślę, że bez moich rad nasi obrońcy wiedzą, kto to jest Niedzielan i że bardzo na niego trzeba uważać, ale jestem do dyspozycji, przekażę pewne uwagi - zapowiada napastnik "Czarnych Koszul". Na spotkanie z kolegą z ataku z poprzedniego sezonu umówił się po meczu. - I mam nadzieję, że przyjdę na nie jako zwycięzca.Artur Sobiech

Wiek 20 lat

Kluby: Grunwald Ruda Śląska, Ruch Chorzów, Polonia Warszawa

Mecze w ekstraklasie 50

Bramki w ekstraklasie 14

Mecze w tym sezonie* 7

Gole w tym sezonie* 3

Występy w reprezentacji 3

Bramki w reprezentacji 0*Sobiech zagrał cztery mecze w eliminacjach Ligi EuropejskiejAndrzej Niedzielan

Wiek 31 lat

Kluby: Promień Żary, Zagłębie Lubin, Odra Opole, Chrobry Głogów, Górnik Zabrze, Groclin Dyskobolia Grodzisk Wlkp., NEC Nijmegen, Wisła Kraków, Ruch Chorzów, Korona Kielce

Mecze w ekstraklasie 109

Bramki w ekstraklasie 44

Mecze w tym sezonie 4

Bramki w tym sezonie 4

Występy w reprezentacji 17

Bramki w reprezentacji 5