Sport.pl

Ekstraklasa. Już 478 minut Polonii Warszawa bez gola. W sobotę gra z Koroną

Trzeci w tym roku i piąty w sezonie trener poprowadzi w sobotę Polonię w Kielcach w meczu z Koroną (godz. 19.15). Jacek Zieliński ma na początek za zadanie nauczyć warszawski zespół strzelać bramki.
Wideo, bramki i skróty z ekstraklasy w serwisie Ekstraklasa.tv »

Nigdy jeszcze w historii występów w ekstraklasie Polonia nie była tak nieskuteczna jak w tym sezonie. Ostatniego gola strzelił Daniel Gołębiewski w przegranym meczu z GKS Bełchatów - 21 listopada 2010 roku. Licząc tylko spotkania ligowe, czarna seria "Czarnych Koszul" trwa już 478 minut!

W tym czasie padły co prawda gole dla Polonii w meczach Pucharu Polski z Lechem Poznań, ale nawet one nie poprawiają kiepskiej reputacji napastników i pomocników. W Poznaniu warszawski klub zwyciężył bowiem po samobójczym trafieniu Manuela Arboledy, a w rewanżu w stolicy gola strzelił obrońca Adam Kokoszka - po wcześniejszym faulu na bramkarzu Krzysztofie Kotorowskim, którego nie zauważył sędzia.

W ekstraklasie Polonia pobiła rekord z poprzedniego sezonu: 387 minut bez gola. Wówczas fatalną serię przerwał samobójczym golem... bramkarz Wisły Kraków Mariusz Pawełek. Gdyby więc liczyć jedynie bramki faktycznie strzelane przez polonistów, to nie udało się przed półtora rokiem pokonać bramkarza rywali aż przez 569 minut.

Małe to jednak pocieszenie, bo słabość ofensywna Polonii przełomu 2010 i 2011 r. budzi większe zdziwienie niż nieudolność z jesieni 2009. Dziś to przecież zespół, który potencjalnie ma ogromną siłę w ataku.

Na skrzydłach grają Bruno i Adrian Mierzejewski. Brazylijczyk strzelił w pierwszej części sezonu pięć bramek (we wszystkich rozgrywkach), podobnie jak Mierzejewski - reprezentant Polski, przez niektórych uważany za najlepszego piłkarza w lidze. Napastnikami są też przecież były reprezentant, najlepszy strzelec eliminacji do Euro 2008 Euzebiusz Smolarek i najdroższy napastnik w ekstraklasie, kupiony za milion euro z Ruchu Chorzów Artur Sobiech. Solidnym rezerwowym jest Daniel Gołębiewski, odkrycie poprzedniego sezonu.

Trudno uwierzyć, że tacy piłkarze nie mogą nawet zagrozić bramce rywali, nie wspominając o strzelaniu bramek. Każdy z trenerów próbował jakoś ten problem rozwiązać. Paweł Janas zaczął grać dwoma napastnikami. Theo Bos postawił na konsekwencję - nic nie zmieniał w składzie, a Piotr Stokowiec dawał szansę 19-letniemu Pawłowi Wszołkowi, wcześniej odsuwając do rezerw Smolarka.

Jacek Zieliński uważa, że problem tkwi w głowach piłkarzy, ich kompletnym wypaleniu i braku wiary w siebie. Jego przyjście i pierwsze decyzje - przywrócenie do pierwszej drużyny Smolarka - uspokoiły nastroje. Czy poprawiły? Tak będzie, jeżeli w Kielcach poloniści wreszcie zaczną strzelać bramki.

Korona Kielce - Polonia Warszawa. Sobota, godz. 19.15. Sędziuje: Paweł Gil (Lublin)

Korona: Pilarz - Golański, Stano, Malarczyk, Lisowski - J. Bąk, Vuković, Edi, Sobolewski - Niedzielan, Janczyk. Polonia: Przyrowski - Tosik, Jodłowiec, Sadlok, Brzyski - Mierzejewski, Trałka, Rachwał, Piątek, Smolarek - Sobiech.

Serie bez gola Polonii w ekstraklasie

478 minut - od 21.11.2010 do ?

448 minut - od 04.08.1993 do 25.08.1993

387 minut - od 22.08.2009 do 26.09.2009

Jacek Zieliński: » Dokończę robotę sprzed dwóch lat


Więcej o: