Blisko niespodzianki w Bełchatowie. Politechnika przegrała ze Skrą po tie-breaku

W piątek w pierwszym meczu o 5. miejsce w PlusLidze AZS Politechnika Warszawska przegrała na wyjeździe z PGE Skrą Bełchatów 2:3. Mecz nr 2 w sobotę.
Rusz się. W sobotę biegówki, trening przed maratonem i badminton. Co jeszcze w Warszawie?

Bez względu na wynik rywalizacji z wicemistrzem Polski (toczy się do trzech zwycięstw) obecny sezon dla warszawiaków już jest udany. Co innego Skra - drużyna Jacka Nawrockiego miała bić się o odzyskanie mistrzostwa Polski. Przeciętna gra w sezonie zasadniczym, 5. miejsce w tabeli oznaczało grę w ćwierćfinale z Asseco Resovią Rzeszów. Prawdziwą wojnę po pięciu meczach wygrali obrońcy tytułu. Bełchatowianom pozostała walka o 5. miejsce, ale najpierw musieli dwukrotnie wygrać z Lotosem Treflem Gdańsk (po 3:0). Warszawiacy, choć w starciu z Effectorem Kielce stracili tylko seta, to musieli solidnie popracować. Wcześniej w 1/4 finału zostali zbici przez Zaksę Kędzierzyn-Koźle.

- Mobilizacja nie jest już potrzebna, bo zawodnicy przeciwko Skrze wyciągną wszystko to, co najlepsze - mówił trener Politechniki Jakub Bednaruk.

Piątkowy mecz świetnie zaczęli warszawiacy. Po pierwszych akcjach prowadzili 4:0. Kapitał okazał się bezcenny, bowiem przewaga Politechniki utrzymywała się w kolejnych minutach. Skra zbliżyła się raz, kiedy doprowadziła do wyniku 16:17. Na wyrównanie nie pozwolił zwłaszcza Maciej Zajder. Środkowy Politechniki najpierw skutecznie zakończył akcję, a chwilę później posłał asa serwisowego. Obok Pawła Siezieniewskiego był najskuteczniejszym zawodnikiem na boisku (5 punktów). Warszawiacy prowadzili 20:16 i nie zmarnowali szansy. Pierwszego seta wygrali do 22.

Nawrocki próbował ratować wynik wprowadzając rezerwowych. Na parkiecie pojawili się przyjmujący Michał Bąkiewicz, włoski rozgrywający Dante Boninfante oraz Mariusz Wlazły jako atakujący. Roszady pomogły w drugim secie. Cała trójka zaczęła od początku, a Skra rozbiła warszawiaków do 14.

Bednaruk także sięgnął po rezerwowych i wprowadził Nemanję Stefanovicia i Krzysztofa Wierzbowskiego. Niespodzianką był występ Grzegorza Szymańskiego. 35-letni atakujący w dwóch meczach przeciwko Effectorowi zagrał tylko seta. Wszystko przez kontuzję pleców, z którymi zawodnik zmaga się od kilku lat. W Bełchatowie wytrzymał do trzeciej partii, kiedy zastąpił go niedawny rekonwalescent Paweł Adamajtis.

Warszawiacy szybko zapomnieli o niepowodzeniu. I to jak! Rozbita Skra przegrywała 12:20, ale bełchatowianie zbliżyli się na jeden punkt. Zrobiło się nerwowo. Sytuację nieco uspokoił Marcin Nowak. 37-letni środkowy zdobył punkt i Politechnika miała pierwszą piłkę setową. Wykorzystała drugą szansę. Trwało to kilka minut, bowiem Skra poprosiła o sprawdzenie akcji po ataku Macieja Pawlińskiego. Okazało się, że bełchatowianie błędnie ocenili sytuację i przegrali partię do 23.

Znów okazało się, że przegrana Skra to rozwścieczona Skra. Na parkiet wrócił pierwszy rozgrywający gospodarzy Paweł Woicki. Wicemistrzowie Polski bezlitośnie wykorzystali moment słabości przeciwników. Przy stanie 11:10 bełchatowianie po kilku minutach wygrywali już 18:12. Stało się jasne, że w trzecim meczu obu drużyn w tym sezonie o wyniku zadecyduje tie-break.

Skra tym razem zaczęła z animuszem. Bełchatowianie przy zmianie stron prowadzili 8:3 i mecz nie potrwał długo. Wicemistrzowie Polski wygrali łatwo do 7 i całe spotkanie 3:2.

Tytuł MVP trafił do środkowego Skry Daniela Plińskiego, który zdobył 16 punktów. O pięć więcej miał najskuteczniejszy na boisku Michał Winiarski. W zespole akademików najwięcej punktów zdobył Adamajtis (15).

Drugi mecz w sobotę. Początek o 16. Relacja na Warszawa.sport.pl.

PGE Skra Bełchatów - AZS Politechnika Warszawska 3:2 (22:25, 25:14, 23:25, 25:18, 15:7)

Skra: Pliński, Woicki, Cupković, Kooistra, Atanasijević, Winiarski, Zatorski (libero) oraz Wlazły, Boninfante, Bąkiewicz, Kłos.

Politechnika: Zajder, Szymański, Pawliński, Nowak, Drzyzga, Siezieniewski, Potera (libero) oraz Adamajtis, Wierzbowski, Stefanović, Olenderek (libero).