Jakub Bednaruk odsłania kulisy Politechniki. Kto jest wzorem profesjonalizmu w drużynie? [SYLWETKI]

Kto jest wzorem profesjonalizmu i o którym zawodniku będzie głośno w tym sezonie? Trener Jakub Bednaruk w rozmowie z warszawa.sport.pl odsłonił kulisy szatni siatkarskiej Politechniki.


W sobotę warszawska Politechnika rozpocznie sezon PlusLigi. W pierwszym meczu zmierzą się w Arenie Ursynów z Effectorem Kielce (początek o 17). Latem w drużynie doszło do sporych zmian. Kontrakty z AZS-em podpisało aż dziewięciu nowych siatkarzy. O 15-osobowej kadrze opowiedział 37-letni szkoleniowiec.

Adrian Gontariu (29 lat, atakujący, numer 18.)*

Pozytywna postać. Szybko ustaliliśmy pewne zasady, które obowiązują w grupie. Ostrzegano mnie, że mogę mieć z nim problemy wychowawcze, ale na razie to się nie sprawdziło. Słyszałem też, że jest ponurym człowiekiem, ale codziennie widzę go uśmiechniętego. To pracowity zawodnik o świetnej technice prowadzenia ręki w ataku. Dobrze zaaklimatyzował się w drużynie.

Paweł Adamajtis (23 l., atakujący, nr 9.)

Cieszę się z postępów "Adonisa", bo potrzebował czasu, żeby przystosować się do poziomu PlusLigi. Gontariu czuje jego oddech w walce o miejsce w składzie. Tym bardziej że na Memoriale Ambroziaka pokazał się z dobrej strony. Będę miał problem z wyborem atakującego.

Paweł Woicki (30 l., rozgrywający, nr 20.)*

Z niejednego pieca jadł chleb. Materiał na dobrego trenera. Wie, o co chodzi w treningu, na siłowni czy odprawach taktycznych. Pomaga mi podczas zajęć, kiedy czegoś nie zauważę, bo akurat jestem w innym miejscu. Można z nim porozmawiać na wiele tematów. Nie tylko o siatkówce.

Juraj Zatko (26 l., rozgrywający, nr 10.)*

Nie zdążyłem jeszcze go dobrze poznać. Inteligentny człowiek, o czym świadczy tytuł magistra zastosowania matematyki w ekonomii. Ale to siatkówka jest dla niego najważniejsza. Dokładnie wie, jak się prowadzić, czyli co jeść, ile spać i jak trenować. Wzór do naśladowania. Na razie jest z nami Paweł Woicki, ale jestem przekonany, że w dużym stopniu nam pomoże, choć w poprzednim klubie nie był pierwszoplanową postacią. Mam nadzieję, że utrzyma dobrą formę z meczu przeciwko Sir Safety Perugia. Musi jeszcze zrozumieć nasze założenia gry, ale to kwestia czasu.

Maciej Stępień (19 l., rozgrywający, nr 1.)*

Kolejny intelektualista w zespole. Nauka nie sprawia mu problemów, dlatego będzie studiował fizjoterapię. Ma szerokie horyzonty. Na boisku jest pracowity, choć jeszcze się stresuje. Wiele elementów technicznych musi poprawić. Ma potencjał, żeby wiele osiągnąć, ale to wymaga starannego prowadzenia. Po przyjściu Woickiego mógł się trochę zniechęcić, ale treningi z tak doświadczonym graczem mogą mu tylko pomóc.

Dawid Gunia (26 l., środkowy, nr 16.)*

Przesiedział kilka sezonów na ławce rezerwowych w różnych klubach. Muszę uderzyć się w pierś, bo nie spodziewałem się, że jest aż tak dobrym siatkarzem. Podczas przygotowań był w strasznym gazie. Trudno było go zatrzymać. Od niego rozpoczynałem ustalanie podstawowej szóstki, ale na razie leczy kontuzję. Będzie o nim głośno w tym sezonie.

Marcin Nowak (38 l., środkowy, nr 5.)

Całe życie się z nim docieram, bo mamy niełatwe charaktery. Mimo to uważam, że obecny sezon będzie najlepszy pod względem współpracy.

Mateusz Sacharewicz (24 l., środkowy, nr 17.)*

Od kilku lat obserwowałem go w pierwszej lidze. Być może za późno trafił do PlusLigi. Nie ma może spektakularnych warunków fizycznych, ale jest groźny w ataku. Ma dynamiczną rękę. Z niezłej strony pokazał się podczas Memoriału Ambroziaka. Jednak podczas przygotowań przegrał rywalizację z Gunią.

Przemysław Smoliński (21 l., środkowy, nr 15.)

Cały czas robi postępy, choć ma jeszcze problemy z techniką. Potrzebuje grania, ale na razie przegrywa rywalizację. Na treningach pokazuje się z dobrej strony.

Artur Szalpuk (18 l., przyjmujący, nr 12.)*

Jestem zadowolony, że do nas trafił. Od kwietnia, kiedy zaczął z nami trenować, nalegałem, żeby zarząd podpisał z nim kontrakt. Czeka go jeszcze dużo pracy, choć już prezentuje przyzwoity poziom w ofensywie. Musi poprawić grę w obronie i sferę mentalną, bo po 2-3 nieudanych akcjach zniechęca się. Nazywamy go nawet "zbitym pieskiem", ale staramy się go wspierać. Ma jeszcze czas, żeby zdobyć doświadczenie. Cieszę się, że jest zdyscyplinowany. Szybko przyswaja sobie uwagi. To ułatwia pracę z nim.

Maciej Pawliński (30 l., przyjmujący, nr 4.)

Nowy kapitan, którego sam wybrałem. Nie ma natury krzykacza. Dowodzi drużyną raczej z tylnego siedzenia. Nie chce błyszczeć. Jednak ze swojej roli wywiązuje się znakomicie.

Paweł Kaczorowski (26 l., przyjmujący, nr 13.)*

Skromny, ułożony facet, który będzie człowiekiem od czarnej roboty. Nie spodziewam się, że będzie zdobywał po 20-30 punktów w meczu. Grając z Zaksą w pewnym momencie nie mogliśmy wydostać się z ustawienia. Wtedy wszedł na boisko, dokładnie przyjął nieprzyjemną zagrywkę Łukasza Wiśniewskiego i zdobyliśmy punkt. Ma dobrą technikę przyjęcia. W naszym systemie gry będzie wspierał podstawowych przyjmujących. Nieraz zdarzy się, że będzie musiał ratować sytuację, a nie jest to łatwe zadanie. Tym bardziej jako rezerwowy.

Ivan Kolev (26 l., przyjmujący, nr 11.)*

Dobry technicznie siatkarz z mocną zagrywką. Będzie nas wspierał w przyjęciu. Gracza o takiej charakterystyce szukaliśmy.

Maciej Olenderek (21 l., libero, nr 2.)

Mam z nim problem, bo świetnie pracował podczas przygotowań. W drużynie jest duszą towarzystwa. Musiałem jednak dokonać wyboru i postawiłem na Michała Poterę. Chcieliśmy go wypożyczyć do klubu z pierwszej ligi, ale nie był tym zainteresowany. Zapowiedział, że podejmie walkę. Wzorowa postawa, jeśli chodzi o rywalizację na danej pozycji.

Michał Potera (25 l., libero, nr 14.)

Ściągnąłem go z pierwszoligowego Będzina i w debiutanckim sezonie w PlusLidze miał takie przyzwyczajenie, że biegał po boisku jak chciał. Obecnie jest jednym z najlepszych libero w Polsce. W tym sezonie będzie grał jeszcze lepiej.

* nowi zawodnicy

Obserwuj autora i dyskutuj na Twitterze - @k_zaborowski

PlusLiga 2019/20

lp. Drużyna Pkt Sety Zw. Por.
1 VERVA Warszawa 59 65:21 21 2
2 ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 58 64:22 19 4
3 Jastrzębski Węgiel 48 53:31 17 6
4 PGE Skra Bełchatów 48 55:30 16 7
5 Trefl Gdańsk 35 46:41 11 11
6 GKS Katowice 32 47:53 10 13
7 Cerrad Czarni Radom 31 41:42 10 11
8 MKS Ślepsk Suwałki 28 38:49 10 12
9 Indykpol AZS Olsztyn 26 39:45 9 12
10 Aluron Virtu CMC Zawiercie 26 34:48 9 13
11 MKS Będzin 24 36:50 9 13
12 Cuprum Lubin 23 33:53 8 15
13 Asseco Resovia 21 32:57 6 17
14 BKS Visła Bydgoszcz 12 26:67 2 21

  • Półfinały
  • Ćwierćfinały