Barcelona i Inter nie dla Warszawy

Organizatorzy turnieju dla dzieci ?Białe Orły Cup?, w którym w zeszłym roku wzięły udział najlepsze kluby europejskie, zmuszeni zostali odwołać tegoroczną imprezę.
- Chcemy, żeby taki turniej się odbył, ale organizatora postanowiliśmy wybrać w postępowaniu konkursowym - twierdzi rzeczniczka ratusza Agnieszka Kłąb.

"Z przykrością informujemy, że planowany na 19 i 20 maja 2012 roku Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej "Białe Orły Cup" w Warszawie w kategoriach U12, U13 musimy odwołać" - napisał w oświadczeniu jeden z organizatorów Tomasz Żółtański.

Do tej pory impreza odbyła się dwukrotnie. W zeszłym roku zgromadziła największe kluby Europy, m.in: Barcelonę, Milan, Inter Mediolan, Valencię, Paris Saint-Germain, Real Madryt. W tym roku zaproszenie przyjęły dodatkowo: Tottenham, Everton, PSG, Sporting Lizbona, FC Barcelona, Valencia, Bayern Monachium, Borussia Dortmund, Hertha Berlin, Inter Mediolan, Juventus Turyn, CSKA Moskwa, Slavia Praga, Karpaty Lwów. - O przyjazd Bayernu starałem się trzy lata - mówi pomysłodawca imprezy Wiesław Wilczyński, były dyrektor ds. sportu w biurze sportu urzędu miasta. Z tymi klubami rywalizować miały jak co roku również Legia, Polonia oraz działający na Białołęce klub Białe Orły. O zaproszenia starały się inne najlepsze polskie kluby: Lech Poznań, Wisła Kraków. Jednakże w tym roku nie będą miały szansy na walkę z najlepszymi na świecie.

Organizatorzy zarezerwowali już 600 miejsc w pokojach hotelowych dla uczestników turnieju, podpisano wstępną umowę z Legią, która miała wydzierżawić stadion, potwierdzili również pomoc sponsorów. Budżet imprezy miał wynieść 750 tys. złotych, z czego 250 tys. miało przekazać miasto. Sponsorzy chcieli mieć jednak gwarancję municypalnego patronatu. W ubiegłym roku impreza została zaliczona do programów społecznych w ramach Euro 2012.

Według miejskich urzędników turniej piłkarski dla dzieci w maju wciąż ma szansę się odbyć. Został rozpisany przetarg na jego organizację. - Chcemy, żeby wszystko odbyło się w zgodzie z literą prawa - mówi rzeczniczka urzędu miasta. Oznacza to, że do konkursu stanąć może każdy, również stowarzyszenie Białe Orły.

Organizatorzy zdecydowali, że jednak odstępują od przeprowadzenia imprezy. Ślą właśnie pisma do klubów z informacją o odwołaniu turnieju. Stracili zaufanie do miasta, którego przedstawiciele, czyli wiceprezydent i przedstawiciele komisji sportu oraz komisji ds. EURO 2012 nie odpowiedzieli na pytania dotyczące stanowiska urzędu w sprawie turnieju i czy władze Warszawy podtrzymują dotychczasowe zobowiązania. "W tej sytuacji tym bardziej nie mamy pewności, że urząd chciałby kontynuacji tego turnieju. Biorąc pod uwagę zobowiązania wobec Gromady (hotelu, który miał gościć uczestników), Legii, sponsorów, a przede wszystkim wobec klubów, organizator przy takiej postawie miasta nie może ryzykować finansowo. Groziłaby nam także utrata dobrego wizerunku, chociaż i tak w konsekwencji jest to nieuniknione" - pisze w oświadczeniu sekretarz stowarzyszenia Białe Orły Tomasz Żółtański.

Prawdopodobnie sprawa ma podtekst personalny. Pomysłodawca turnieju Wiesław Wilczyński w grudniu opuścił stanowisko dyrektora ds. sportu w urzędzie miasta nieoficjalnie z powodu sprowadzenia do Warszawy szkoły Barcelony i nadmiernego promowania się przy tej okazji. Turniej Białe Orły Cup również uważany jest za pomysł Wilczyńskiego.

Agrykola » w półfinale mistrzostw Polski juniorów