Sport.pl

Futbol irlandzki podbije Polskę? Pierwszy turniej w sobotę w Warszawie

?Zapomnijcie o Euro 2012. Tutaj zobaczycie prawdziwy futbol? - tak reklamują organizatorzy pierwszy w Polsce turniej futbolu irlandzkiego, który odbędzie się w sobotę w Warszawie.
Futbol irlandzki (zwany też gaelickim), niezbyt popularny w Polsce, jest sportem narodowym w Irlandii. To połączenie piłki nożnej, koszykówki, siatkówki i rugby. Zawodnicy rozgrywają mecze na boisku podobnym do tego, na jakim grają zawodnicy rugby, a okrągłą piłkę mogą uderzać zarówno nogami jak i rękami.Pierwszy w Polsce turniej futbolu irlandzkiego odbędzie się w sobotę 14 kwietnia w stolicy na terenie Akademii Wychowania Fizycznego. Organizuje go klub Cumann Warszawa. - Wszyscy mieszkamy w Warszawie i pomyśleliśmy, że nie ma lepszego sposobu, żeby uczcić nasz ulubiony sport niż zorganizowanie turnieju na własnym terenie - mówi Aoife Cahill, która jest prezesem klubu. Turniej w stolicy jest pierwszym z cyklu rozgrywek o Mistrzostwo Europy Środkowej i Wschodniej w Futbolu Irlandzkim. O Puchar Warszawy powalczy pięć żeńskich i pięć męskich drużyn: gospodarze Cumann Warszawa oraz Prague Hibernians, Vienna Gaels, Slovak Shamrocks i Munich Colmcilles.

Na pomysł założenia pierwszej w Polsce drużyny futbolu irlandzkiego wpadli mieszkający w Warszawie Irlandczycy. Klub Cumann Warszawa z drużynami żeńską i męską działa od dwóch lat i ciągle się rozwija. Zawodnicy trenują jako zespoły mieszane, kobiety z mężczyznami, ale w zawodach grają jako oddzielne drużyny. W ciągu ostatnich dwóch lat klub brał udział w kilku turniejach za granicą: w Wiedniu, Pradze, Budapeszcie i Bratysławie. Zarówno drużyna żeńska jak i męska przywoziły z turniejów złote medale. Zespół jest bardzo międzynarodowy - oprócz Irlandczyków w klubie grają zawodnicy z Norwegii, Wielkiej Brytanii, Izraela, Mauritiusu i Szwecji. Jest też jedna Polka.

Organizatorom zależy na tym, żeby ludzie zauważyli futbol irlandzki. - Obecnie ten sport staje się coraz bardziej znany w Europie i wkrótce będzie tak popularny jak piłka nożna czy rugby - zapewnia Cahill. - Ludzie z zaciekawieniem oglądają mecze w tej odmianie futbolu i bardzo często sami chcą spróbować swoich sił. Na tym nam właśnie zależy, żeby jak najwięcej osób grało, kibicowało i wspierało nasz narodowy sport - dodaje prezes Cumann Warszawa.

Sobota 14 kwietnia, godz. 10-18, teren Akademii Wychowania Fizycznego, ul. Marymoncka 34, wstęp bezpłatny, więcej informacji na profilu Cumann Warszawa na Facebooku.

Więcej o:
Komentarze (2)
Futbol irlandzki podbije Polskę? Pierwszy turniej w sobotę w Warszawie
Zaloguj się
  • extrafresh

    Oceniono 7 razy 3

    A po meczu karate po polsku.

  • Gość: salt

    Oceniono 5 razy 3

    Wygląda trochę śmiesznie, choć chyba każdy nowo poznany sport tak wygląda. Gra wydaje się dynamiczna, więc ten sport może się dobrze oglądać. Brakuje trochę informacji o zasadach i o tym, czy będzie można zobaczyć ten sport w telewizji, ale ogólnie zostałem zaciekawiony. :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX