Orlen Liga. Ważne zwycięstwo Siódemki Legionovii z Impelem Wrocław

W piątek Siódemka Legionovia wygrała we własnej hali z ostatnią drużyną Orlen Ligi Impelem Wrocław 3:2. Było to trzecie zwycięstwo zespołu Wojciecha Lalka w tym sezonie.
Chwilę po przegranym meczu z AZS-em Białystok, w Legionowie zrobiło się nerwowo. W niedzielę wiceprezes klubu, Marek Bąk w ostrych słowach skrytykował zespół, który przegrał z najsłabszą drużyną ligi w złym stylu, choć był faworytem. Dostało się też trenerowi Wojciechowi Lalkowi, który nie włączył do składu nowej libero Magdaleny Saad, mimo że udało się załatwić wszystkie formalności, a to słabe przyjęcie zadecydowało o porażce z białostoczankami.

W tygodniu trener usłyszał, że może spać spokojnie, choć porażka z Impelem mogła wywołać burzę. Wrocławianki w tym sezonie zawodzą na całej linii, a kreowana na gwiazdę ligi Kim Staelens już wyjechała ze stolicy Dolnego Śląska. Holenderska rozgrywająca grała słabo i zostawiła zespół na ostatnim miejscu w tabeli, a sytuację ma poprawić, awaryjnie ściągnięta Maja Ognajenović, mistrzyni Europy z 2011 roku. Reprezentantka Serbii w piątek nie zagrała. Być może zadebiutuje w nowego szkoleniowca, bo działacze Impelu już rozglądają się za obcokrajowcem, który zastąpi Rafała Błaszczyka.

Zaczęło się źle dla Legionovii i o czas poprosił Lalek. Wrocławianki prowadziły 4:0, ale szybko obudziła się Anna Sołodkowicz, która porwała zespół do walki. To gospodynie prowadziły na pierwszej przerwie technicznej 8:4. Coraz lepiej zaczęła rozumieć się z drużyną początkowo zagubiona Saad. Kiedy Ilona Gierak zablokowała środkową Impelu Vesnę Djurisić było 19:16, ale Serbka za chwilę zrewanżowała się rywalce i doprowadziła do remisu.

Końcówka należała do Legionovii. Przy stanie 23:23 gospodynie najpierw zatrzymały Milenę Rosner, a później Makare Wilson. Na otwarcie podopieczne Lalka zdobyły 7 punktów w bloku, przy zaledwie dwóch rywalkach. Partię zakończył błąd Rosner, która zawahała się przy obronie piłki.

Później Siódemka zanotowała niesamowitą serię dziesięciu punktów z rzędu, choć zaczęło się od prowadzenia wrocławianek 2:0. Nie pomogło bardzo dobre przyjęcie (na poziomie 80 procent), bo Impel słabo grał w ataku, a gospodynie świetnie broniły. Dosyć szybko zrobiło się 2:0 w setach i wydawało się, że mecz nie potrwa długo.

Ale wrocławianki w najmniej oczekiwanym momencie podniosły się, choć w trzecim secie przez większość czasu przegrywały. Dokonały rzeczy prawie niemożliwej, kiedy obroniły cztery piłki meczowe, a za chwilę przedłużyły mecz, bo błąd popełniła rozgrywająca Kinga Bąk, a asa serwisowego posłała rezerwowa Impelu Patrycja Polak.

Gospodynie były w szoku, co wykorzystała Wilson. Środkowa Impelu demolowała rywalki z pola zagrywki. Legionovia źle przyjmowała i popełniała proste błędy, a wrocławianki z łatwością rozbiły gospodynie do 16 i uwierzyły, że są w stanie w Legionowie wygrać.

Do rozstrzygnięcia meczu potrzebny był tie-break, który lepiej zaczęła Legionovia. Gospodyniom udało się zapomnieć o niepowodzeniach. Wrócił blok, który trzy razy z rzędu zatrzymał wrocławianki i to one były pod presją, dlatego później popełniały błędy. Ręki nie zwalniała Białorusinka Kristina Michajlenko. Atakująca przez większą część sezonu była rezerwową, ale w piątek dostała szansę i ją wykorzystała. W całym meczu zdobyła 20 punktów tyle, ile atakująca Impelu Katarzyna Mroczkowska.

W ten sposób beniaminek Orlen Ligi wygrał trzeci mecz w tym sezonie, choć osiem punktów w dziewięciu meczach spokoju nie gwarantuje.

MVP spotkania została Małgorzata Skorupa (Siódemka Legionovia).

8 grudnia Legionovia zagra na wyjeździe z Atomem Treflem Sopot. Będzie to pierwszy mecz drugiej rundy sezonu zasadniczego. W Legionowie na inaugurację mistrz Polski wygrał 3:1.

Siódemka Legionovia - Impel Wrocław 3:2 (25:23, 25:20, 26:24, 16:25, 15:10)

Legionovia: Sołodkowicz, Skorupa, Gierak, Maciejczyk, Bąk, Michajlenko oraz Saad (libero), Łukaszewska, Marinova, Siwka, Jóźwicka, Chojnacka

Impel: Mroczkowska, Konieczna, Wilson, Haładyn, Rosner, Djurisic oraz Medyńska (libero), Pyziołek, Polak, Szkudlarek