Siatkarskie "Lalki" z Legionowa zrobiły lalki dla dzieci z Czadu

Siatkarki Siódemki Legionovii, zwane "Lalkami", uszyły lalki, które będą sprzedawane podczas świątecznego meczu z Muszynianką. Dochód z akcji organizowanej przez UNICEF zostanie przeznaczony na wsparcie programu szczepień dzieci w Czadzie. - Jesteśmy dumne, że zostałyśmy zaproszone i możemy uczestniczyć w tej akcji. To dla nas niesamowite przeżycie - mówi Kinga Bąk, rozgrywająca i kapitan Legionovii.
Projekt UNICEF "Wszystkie kolory świata" jest odpowiedzią na dramatyczną sytuację dzieci w Czadzie. Tegoroczna odsłona projektu jest jego drugą edycją. Pierwsza, organizowana na przełomie 2011 i 2012 roku, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem ze strony szkół i przedszkoli w całej Polsce. Dzięki mobilizacji ze strony współpracujących z UNICEF szkół udało się pozyskać ponad 720 tysięcy złotych na ratowanie życia dzieci w Sierra Leone.

W tegorocznym projekcie uczestniczy Legionovia. "Lalki", siatkarki nazywane tak od nazwiska ich trenera Wojciecha Lalka, a także sztab szkoleniowy, zarząd, współpracownicy i przyjaciele klubu, własnoręcznie uszyli laleczki, a każda jest symbolem pomocy dzieciom z krajów rozwijających się.

- Uszycie lalek na początku wydawało się dosyć proste, ale wcale tak nie było - uśmiecha się Kinga Bąk. - Każda z nas miała przygotować po jednej lalce. Chodziło o to, żeby zrobić coś własnymi siłami, od serca. Było w tym trochę stresu i zabawy, bo najtrudniejsze było zszywanie, ale każda lalka ma w sobie coś niezwykłego. Są piękne - dodaje.

Przygotowane przez Legionovię lalki będą do kupienia po meczu z Bankiem BPS Muszynianką (22 grudnia). Całkowity dochód zostanie przekazany na wsparcie programu szczepień dzieci w Czadzie. Wcześniej będzie można je oglądać w siedzibie Urzędu Miasta Legionowo.

- Na przygotowanie lalek miałyśmy tydzień. Wiadomo, że dużo czasu zajmują nam treningi i mecze, ale nie było problemów, żeby zdążyć - mówi Bąk. - Mam nadzieję, że jak najwięcej z nich znajdzie swoich opiekunów - dodaje. Do każdej lalki jest dołączony specjalny akt urodzenia, imię i informacja o jej hobby.

Specjalną lalkę przygotował także Michał Grzyb, najzdolniejszy polski kartingowiec, który jest obserwowany przez zespół Formuły 1 Toro Rosso. Grzyb pojawi się 22 grudnia w Arenie Legionowo, obok m.in. aktora Tomasza Karolaka.

W Europie partnerami sportowymi UNICEF są FC Barcelona, PGE Skra Bełchatów czy Volley Team UNICEF Bratysława.

"Liczymy na to, że w przyszłości Siódemka Legionovia Legionowo także dołączy do tego grona. Byłoby to pierwsze na świecie partnerstwo UNICEF nawiązane z kobiecym klubem sportowym. Wrażliwość społeczna siatkarek i środowiska związanego z Siódemką Legionovią Legionowo powoduje angażowanie się sympatyków sportu w akcje charytatywne i humanitarne. Sport, a szczególnie siatkówka wywołuje wiele pozytywnych emocji i skupia ludzi wrażliwych, empatycznych, rodzinnych. Sport pozwala na dotarcie do szerokiego grona odbiorców z inicjatywami edukacyjnymi, w tym informacją o idei oraz działaniach UNICEF. Pamiętajmy, że sport i zabawa to prawo każdego dziecka!" - czytamy w oświadczeniu klubu.