Lacrosse na lekcjach WF-u? Tak ma być w Józefowie. Pierwsi nauczyciele - Grom Warszawa

- Jestem osobą, która szuka innowacji i nowatorskich rozwiązań - cztery godziny WF-u tygodniowo są w naszej szkole podzielone po połowie na realizację podstawy programowej oraz na inne formy sportu. Mamy już taniec, badminton, korfball, rolki czy pływanie, teraz będziemy mieli lacrosse - mówi Jolanta Sumniewska, dyrektor publicznego Gimnazjum nr 1 im. Łączniczek Armii Krajowej.


"Lax w ramach WF? To możliwe!" - w poniedziałek rano na blogu prowadzonym przez zawodników Gromu Warszawa, wicemistrza Polski w lacrosse, pojawiła się informacja, że józefowskie gimnazjum zaprasza drużynę na pokaz, który będzie zarazem warsztatami dla nauczycieli. "Cytując klasyka: To mały krok dla zawodnika, ale wielki krok dla polskiego lacrosse" - napisali gracze Gromu.

O co chodzi? Lacrosse to bardzo popularna w USA i Kanadzie gra wymyślona przez rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Drużyny złożone z dziesięciu zawodników biegają po boisku do piłki nożnej z kijami zakończonymi siatką, w którą łapią piłkę wielkości tenisowej, a potem starają się nią trafić do bramki przypominającej hokejową.

W Polsce lacrosse rozwija się od 2007 roku, w dwóch ligach gra obecnie 10 drużyn. Właśnie rozpoczął się sezon 2013/14. Grom, który jest wicemistrzem Polski, pokonał w pierwszym meczu 13:3 Spartans Oświęcim.

A teraz "Gromowładni" będą uczyć lacrosse nauczycieli z Józefowa. Jak do tego doszło? - Oglądałam wspólnie z córkami amerykański film, w którego fabułę wplecione były wątki związane z żeńską drużyną uprawiającą ten sport. Spodobało mi się to, zaczęłam szukać informacji, trafiłam na stronę Polskiej Federacji Lacrosse, a potem chłopaków z Gromu - mówi Jolanta Sumniewska.

- Jestem osobą, która szuka innowacji i nowatorskich rozwiązań - cztery godziny WF-u tygodniowo są w naszej szkole podzielone po połowie na realizację podstawy programowej oraz na inne formy sportu. Mamy już taniec, badminton, korfball, rolki czy pływanie, teraz będziemy mieli lacrosse - dodaje dyrektor szkoły.

Sumniewska działa prężnie i odważnie: - Założyliśmy już pierwszą szkolną drużynę lacrosse w Polsce - Sokoły Józefów. Najpierw chcę zainteresować tym sportem wszystkie dzieci w szkole, od przyszłego roku planuję, by pierwsze klasy obowiązkowo miały semestr gry w lacrosse. Rada rodziców włączyła się w zakup sprzętu, już go mamy - mówi.

We wtorek rano zawodnicy Gromu pojawią się w józefowskiej szkole, gdzie przeprowadzą warsztaty. - Nie wiem, co z tego wyjdzie, zakładam, że nauczyciele złapią podstawy i będą potrafili przekazać je uczniom. To ambitny pomysł, trudny do zrealizowania, ale kto wie, może się uda i powstaną szkolne drużyny? - zastanawia się pomocnik Gromu Joachim Pernal, jeden z najlepszych zawodników Polsce.

WF z klasą

W Polsce co prawda dane dotyczące aktywności fizycznej i otyłości nie są tak zatrważające jak w USA, jednak problem stał się poważny. W ciągu 20 lat liczba dzieci z nadwagą wzrosła czterokrotnie, a 40% dzieci w szkołach ponadgimnazjalnych nie uczestniczy w zajęciach WF-u. Dlatego ruszyliśmy z programem "WF z klasą".

Do akcji Centrum Edukacji Obywatelskiej, Sport.pl i Gazety Wyborczej zgłosiło się ponad 900 szkół. Pragniemy nie tylko uzmysłowić rodzicom, dzieciom i nauczycielom, jak ważne jest wychowanie fizyczne dzieci, ale też "zarazić" dzieci bakcylem aktywności fizycznej i sprawić, że nie będą stroniły od sportu również w dorosłym życiu.

Pierwszy etap potrwa cztery miesiące - od września do grudnia 2013 roku. Szczegółowy plan akcji znajdziesz tutaj. Uczestnicy programu zorganizują obrady okrągłego stołu, którego tematem będzie wychowanie fizyczne. Wezmą w nim udział nauczyciele, rodzice i uczniowie. Ponadto każda ze szkół we współpracy z ekspertami opracuje własną receptę na WF i obierze jeden cel, na przykład zwiększenie frekwencji na lekcjach. Postęp prac będą opisywać na blogu.

Masz szansę uzyskać tytuł szkoły stowarzyszonej, napisz do Anny Klimczak, koordynator projektu: anna.klimczak@ceo.org.pl lub zadzwoń: 22 825 01 81. Szczegóły na stronie internetowej Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Warszawa.sport.pl na Facebooku. Dołącz do nas!