Dużo karteczek, czyli niesłyszący wchodzą do gry

Do mazowieckiej B klasy zgłosiło się Mazowsze Warszawa. Klub złożony wyłącznie z graczy niesłyszących bądź niedosłyszących. W Polsce to sytuacja bezprecedensowa. - Mieliśmy wątpliwości, ale szkoda zmarnować entuzjazm tych ludzi - mówią w związku.


- To będzie spore wyzwanie. Sam jestem ciekaw, jak sobie poradzimy - i piłkarze, i my, organizatorzy - mówi wiceprezes Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej Witold Bogdański.

W Polsce istnieją zawody dla niesłyszących, co roku rozgrywane są mistrzostwa kraju, turnieje halowe, a pojedynczy zawodnicy próbowali nawet przebić się do zespołów z niższych lig. W latach 90. grać w pełnosprawnymi piłkarzami próbowali zawodnicy WARS-u Warszawa, ale szybko się wycofali. Mazowsze będzie jedynym takim zespołem w Polsce.

Klub powstał w 2006 r. Jego piłkarze z turniejów w całej Polsce przywieźli masę medali mistrzostw Polski juniorów i seniorów, klub doczekał się reprezentantów Polski w kadrze niesłyszących, a jeden z wyróżniających się graczy, napastnik Paweł Świgost, przez pewien czas grał w drużynie z okręgówki Przyszłości Włochy.

- Sportowo dadzą sobie radę, bo znam ich od lat i wiem, że w piłkę grają świetnie. Ale organizacyjnie to będzie skomplikowana operacja - dodaje Bogdański.

Nauczyć się Mazowsza będą musieli sędziowie. Kontakt z niesłyszącymi piłkarzami jest ograniczony. Nie reagują na gwizdek, ale mają wyostrzony zmysł wzroku - dlatego za każdym razem, gdy sędzia główny użyje gwizdka, jego asystenci będą musieli podnosić chorągiewki. Rywale też mogą być zaskoczeni, bo piłkarze przyzwyczaili się, że po ostrym faulu są wobec siebie agresywni, skaczą sobie do gardeł, krzyczą. Niesłyszący tak nie robią, na boisku zachowują się spokojniej, grzeczniej.

Ci, z którymi rozmawialiśmy o zespole Mazowsza, podkreślają, że obserwowanie meczu drużyn złożonych z graczy niesłyszących to zupełnie inne doświadczenie. Po boisku biega 22 zawodników, na trybunach jest sporo kibiców, ale panuje absolutna cisza. Jak reagować będą na zespół rywale?

- Akurat byłem w związku, gdy ze zgłoszeniem przyszli do nas przedstawiciele Mazowsza - mówi Bogdański. - Zdziwiłem się, ale i ucieszyłem. Wymieniliśmy mnóstwo karteczek, bo porozumiewaliśmy się, właśnie pisząc sobie krótkie informacje. Początkowo mieliśmy wątpliwości, ale uznaliśmy, że szkoda marnować entuzjazm tych ludzi. Każdy, kto kocha piłkę, ma prawo cieszyć się z gry - dodaje.

- Jesteśmy lokalnym związkiem. Oczywiście, cieszą nas sukcesy Legii czy innych zespołów z Mazowsza, ale igrzyska na tym najwyższym poziomie interesują nas mniej. My chcemy wspierać futbol lokalny, mniejszy, amatorski. Jeśli tylko możemy wesprzeć tak fajną inicjatywę, to zrobimy to - dodaje Jacek Sowa, rzecznik związku.

Terminarz rozgrywek warszawskiej B klasy, najniższego stopnia rozgrywek, nie jest jeszcze znany. Nie wiadomo więc, kiedy Mazowsze doczeka się debiutu. Wiadomo jednak, że go doczeka - zgłoszenie zostało oficjalnie przyjęte. - Nie możemy się doczekać pierwszego meczu, ponieważ kochamy wspólnie grać w piłkę. Chcemy pokazać wszystkim, że potrafimy grać. Myślę, że nieźle namieszamy w czołówce tabeli - napisał do nas zawodnik Mazowsza Maciej Joniuk.Zdjęcie COLUMBIA Megavent Buty Sportowe Męskie 3968437 Zdjęcie COLUMBIA Ventrailia Buty Sportowe Męskie 3964716 Zdjęcie HASBY SKÓRZANE BUTY MĘSKIE SPORTOWE skateboard 1560B
COLUMBIA Megavent Buty Spor... COLUMBIA Ventrailia Buty Sp... HASBY SKÓRZANE BUTY MĘSKIE ...
Sprawdź ceny » Sprawdź ceny » Sprawdź ceny »
źródło: Okazje.info