Sport.pl

Mistrzostwa świata w footbagu w Warszawie. Polacy w czołówce

- Mistrzostwa były ogromnym sukcesem. W zawodach wzięło udział prawie 300 osób, licząc zawodników i osoby towarzyszące. Wszyscy byli bardzo zadowoleni, organizacyjnie turniej przebiegł bez zastrzeżeń - ocenił 33. mistrzostwa świata w footbagu Wiktor Dębski z Warszawskiego Stowarzyszenia Footbagu, które organizowało imprezę.
Na przełomie lipca i sierpnia Warszawa po raz pierwszy w historii gościła najlepszych zawodników footbagu, czyli popularnej "zośki". Gwiazdami mistrzostw świata rozgrywanych na terenie AWF-u byli Niemiec Florian Goetze, który zdobył trzy złote medale w kategorii net (gra przez siatkę), Szwajcarka Tina Aeberli, która w kategorii freestyle (pokazy dowolne) również zdobyła trzy tytuły mistrzyni świata i Czech Jan Weber, który obronił mistrzostwo świata w kategorii Open Singles Freestyle.

Medale, ale tylko w kategorii freestyle, zdobyli również Polacy. Wiktor Dębski z Warszawskiego Stowarzyszenia Footbagu, wielokrotny mistrz świata, ponownie zdobył złoto w kategorii Mixed Doubles Freestyle ze swoją żoną Małgorzatą. W kategorii 2 Square, czyli grze polegającej na odbijaniu woreczka na dwóch kwadratach na punkty, był drugi (wygrał inny Polak Szymon Kałwak). Do tego dołożył brąz w Open Double Freestyle. Kolejny tytuł mistrzów świata warszawskiej pary był szczególny, ponieważ w czasie trzyminutowego pokazu ani razu nie upadła im "zośka". Na zawodach tej rangi taki wyczyn, nazywany z angielskiego "dropless" ostatni raz zdarzył się ok. 10 lat temu.Złoto w kategorii Open Doubles Freestyle zdobyli bracia Michał i Tomasz Ostrowscy, a srebro w Women's Singles Freestyle Hanna Mickiewicz. Polacy zdobywają od lat złote medale w kategorii freestyle, lecz trudno o takie wyniki w grze przez siatkę. Największy do tej pory sukces na MŚ w kategorii net to 12. miejsce w grze podwójnej.

- Mistrzostwa były ogromnym sukcesem. W zawodach wzięło udział prawie 300 osób, licząc zawodników i osoby towarzyszące. Wszyscy byli bardzo zadowoleni, organizacyjnie turniej przebiegł bez zastrzeżeń - zapewnia Wiktor Dębski, który był również jednym z organizatorów imprezy. Świeżo upieczony mistrz świata podkreśla, że zawodnikom bardzo podobały się nie tylko zawody i teren AWF-u, ale też Warszawa. Zgodnie ocenili, że to jedne z najlepszych mistrzostw świata na jakich byli. Footbagiem, sportem wciąż bardzo niszowym, zainteresowały się w czasie turnieju nawet ogólnopolskie telewizje. Relacje z mistrzostw pokazały m.in. TVP i TVN.

Trzy tygodnie po mistrzostwach świata zawodnicy z Warszawy pojechali do Strzelina na mistrzostwa Polski. Ekipa Warszawskiego Stowarzyszenia Footbagu zdominowała imprezę wygrywając w prawie wszystkich najważniejszych kategoriach i zdobywając łącznie 17 z 30 medali.

Letni sezon zawodów jest już zamknięty, zawodnicy przenoszą się teraz do hali. - Trenujemy zwykle w piątki o godz. 20 w Calypso na Puławskiej, gdzie są boiska do netu i miejsce na freestyle. Do treningów może przyłączyć się każdy, instruktorzy za darmo pokażą wszystkim zainteresowanym na czym polega ta dyscyplina sportu - zachęca Dębski. Więcej informacji o tym, jak zacząć przygodę z footbagiem można znaleźć na profilu Warszawskiego Stowarzyszenia Footbagu na Facebooku.

Zwycięzcy najważniejszych konkurencji na 33. Mistrzostwach Świata w Footbagu:

FREESTYLE

Open Singles Routines: Jan Weber (Czechy)

Women's Singles Routines: Tina Aeberli (Szwajcaria)

Open Doubles Routines: Michał Ostrowski/Tomasz Ostrowski

Mixed Doubles Routines: Małgorzata Dębska/Wiktor Dębski

NET

Open Singles Net: Florian Goetze (Niemcy)

Women's Singles Net Marilyn Demuy (Canada)

Open Doubles Net: Florian Goetze/Yves Kreil (Niemcy)

Women's Doubles Net: Julie Symons/Jodie Welch (USA)

Mixed Doubles Net: Kerstin Anhuth/Florian Goetze (Niemcy)