Bieg, łyżwy i rower. Jedyny taki triathlon w Polsce

- Emocji podczas zawodów nigdy nie brakuje, takie zestawienie trzech dyscyplin jest bardzo widowiskowe - opisuje Warszawski Triathlon Zimowy Grzegorz Wajs z firmy Poland Bike, która współorganizuje zawody. 19 stycznia 2013 roku zawodnicy będą mieli do pokonania na Stegnach łącznie 18 kilometrów biegiem, na łyżwach i na rowerze. Zapisy ruszają w czwartek.
Najpierw zawodnicy będą musieli przebiec 4 kilometry w terenie, potem założą łyżwy i zrobią 5 rund po 400 metrów na lodowisku, a na koniec wsiądą na rower i pokonają na nim 12 kilometrów. Wszystko najpewniej przy minusowej temperaturze i w śniegu. Tak ma wyglądać 24. edycja Warszawskiego Triathlonu Zimowego, który odbędzie się 19 stycznia przyszłego roku na Stegnach.

Jeszcze kilka lat temu na trasę zimowego triathlonu wybiegło zaledwie... 12 zawodników. WOSiR myślał już nawet o jego likwidacji, ale odkąd do organizacji zawodów włączyła się firma Poland Bike impreza z roku na rok zyskuje na popularności i z każdą edycją bije rekordy frekwencji. W 2011 roku na starcie stanęło 150 osób, w tym - 300, a w najbliższej edycji ma wziąć udział 400 osób i 60 drużyn.

- To jedyny taki triathlon w Polsce, a może i nawet na świecie. Na pomysł jego organizacji wpadł przed laty Jarosław Chojnacki, który kiedyś zaczynał jako panczenista, a potem został kolarzem - opowiada Grzegorz Wajs, również były kolarz, a obecnie dyrektor firmy Poland Bike, która wspólnie z WOSiR-em organizuje zimowy triathlon.

Nietypowe w tym triathlonie jest nie tylko połączenie dyscyplin sportowych, ale również formuła rozgrywania zawodów. Najpierw wystartują drużyny, złożone z dwóch lub trzech osób, a dwie godziny później zawodnicy indywidualni. Organizatorzy dopuszczają możliwość udziału tego samego zawodnika i w drużynie, i w biegu indywidualnym.

Kto startuje w zimowym triathlonie? Łyżwiarze, kolarze, biegacze, ale też rolkarze i triathloniści "tradycyjni", którzy w zimowej wersji pływanie zamieniają na łyżwy. W styczniu 2012 roku zawody wygrali kolarze Bartosz Banach z zawodowej grupy Mróz Active Jet i Agnieszka Zych z BSA Pro Tour.

Teraz organizatorzy chcą wyrównać szanse innych sportowców i skrócili trasę kolarską, a wydłużyli pozostałe dystanse. Pokonanie każdego z trzech odcinków ma zająć podobny czas. - Przy takich warunkach, jakie panują zwykle w styczniu, dystans i tak jest wystarczająco długi. Emocji podczas zawodów nigdy nie brakuje, takie zestawienie trzech dyscyplin jest bardzo widowiskowe - opisuje Wajs, który zapowiada udział w imprezie kolejnych znanych sportowców. W zimowym triathlonie ma wystartować między innymi Michał Podlaski z kolarskiej grupy BGŻ Team, jeden z najlepszych polskich rolkarzy Bartosz Chojnacki i aktorka, piosenkarka, ale również kolarka grupy HP-Sferis Joanna Jabłczyńska. Na zawody mają też przyjechać goście z zagranicy, m.in. z Ukrainy.

Zapisy do Warszawskiego Triathlonu Zimowego rozpoczną się w czwartek 20 grudnia na stronie www.triathlonzimowy.pl. Opłata za drużynę wynosi 80 zł, za osobę 40 zł, dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia płacą 20 zł.