Top 10 biegów w Warszawie. 41 tysięcy biegaczy na mecie

Blisko 50 tys. biegaczy wzięło udział w dziesięciu największych biegach w Warszawie w 2012 roku. Do mety dobiegło ponad 41 tys. Rekordzistką była impreza Biegnij Warszawo, którą ukończyło prawie 10 tys. osób.
Mieszkańcy stolicy coraz chętniej i liczniej biegają. W ciągu roku w Warszawie odbyło się kilkanaście dużych biegów na dystansach 5 km i dłuższych. Gdyby zliczyć wszystkich uczestników dziesięciu największych biegów, to uzbierałoby się ich prawie 50 tys. A może więcej, jeśli liczyć piechurów, czy biegaczy na wózkach, którzy uczestniczyli w różnych imprezach towarzyszących.

Najwięcej osób dobiegło do mety październikowego Biegnij Warszawo - ponad 9700, co stanowi rekord frekwencji w biegach masowych w Polsce.

Poniżej warszawskie biegowe Top 10 (miejsce, nazwa, dystans biegu i liczba osób, które ukończyły bieg wg strony www.online.datasport.pl):

10. Samsung Irena Run (5 km) - 786 uczestników

W charytatywnym biegu, który odbył się 19 maja, udało się zebrać 69 tys. złotych, które w całości przekazane zostały na wakacyjny wyjazd podopiecznych stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. Biegowi towarzyszyło mnóstwo dodatkowych atrakcji, m.in. koncert Noviki, który przyciągnął rzeszę fanów artystki. Bieg odbył się pod honorowym patronatem najlepszej polskiej lekkoatletki w historii - Ireny Szewińskiej.

9. Bieg Dookoła Zoo (10 km) - 913

Bieg odbył się 21 kwietnia. Zawodnicy biegli m.in. przez Park Praski i ul. Ratuszową, a także główną aleją w środku samego warszawskiego Zoo. Wygrał Marcin Gałązka z Rębkowa. Drugi był Paweł Grygo z Łomży, a trzeci Marcin Matysiak z Augustowa.

8. Bieg Chomiczówki (15 km) - 1020

Trasa imprezy, która odbyła się 15 stycznia prowadziła ulicami: Nerudy, Conrada, Głowackiego, Żółwią, Conrada, Dąbrowskiej, Bajana, Renesansową i Aspekt. Równocześnie odbywały się na niej dwa biegi - o Puchar Bielan na pięć kilometrów i trzy razy dłuższy Bieg Chomiczówki. Ten drugi wygrał zadomowiony w Warszawie Etiopczyk z polskim obywatelstwem Yared Shegumo.

7. Bieg Ursynowa (5 km) -1224

W ramach zawodów rozegranych 2 czerwca, odbyły się mistrzostwa Polski w biegu ulicznym na 5 km. Wśród uczestników znaleźli się m.in. Henryk Szost i Karolina Jarzyńska, którzy później wystąpili na igrzyskach w :Londynie. W biegu najszybszy był Szost (13:59), drugie miejsce zajął Jakub Nowak (14:08).

6. Bieg Konstytucji (5 km) - 2065

W imprezie rozegranej, rzecz jasna, 3 maja, z czasem 14:46 wygrał Mariusz Giżyński, a do mety dobiegło 2065 zawodników. Startowano o 11 z ulicy Rozbrat, a po przebiegnięciu wyznaczonej pętli finiszowano na Łazienkowskiej.

5. Bieg Powstania Warszawskiego (5 i 10 km) - 4493

W sobotę 28 lipca uczestnicy XXII Biegu Powstania Warszawskiego wystartowali z ul. Konwiktorskiej. W imprezie upamiętniającej 68 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, udział wzięło kilka tysięcy zawodników. Wśród mężczyzn na dystansie 10 km zwyciężył Radosław Dudycz (31:36), wśród kobiet Iwona Lewandowska (34:32). Na 5 km (niepełne) pierwsi byli Artur Kozłowski (14:22) i Izabela Zaniewska (17:35).

4. Maraton Warszawski (42 km) - 6796

W tegorocznym maratonie, który odbył się 30 września, wyzwania przebiegnięcia dystansu 42 195 m podjęło się 6913 biegaczy i była to najwyższa frekwencja w historii biegów maratońskich w Polsce. Triumfatorem został się James Mbiti Mutua, który dystans pokonał w 2.15:02. Do mety dobiegło 6796 uczestników.

3. Półmaraton Warszawski (21 km) - 7175

25 marca w półmaratonie wystartowało 7191 osób, do mety nie dotarło ledwie 16 z nich. Wygrał z czasem 1.03:30 Arkadiusz Gardzielewski, który został pierwszym Polakiem, który zwyciężył w tej imprezie. Poprzednie sześć edycji wygrywali Kenijczycy.

2. Bieg Niepodległości (10 km) - 7209

24 Bieg Niepodległości wystartował 11 listopada o 11.11. Wygrał Mariusz Girzyński z czasem 29:52. Wśród kobiet najszybsza była Agnieszka Mierzejewska-Ciołek, która pokonała dystans 10 km w czasie 34:36. W imprezie wzięła udział rekordowa liczba 8,5 tysiąca biegaczy, którzy ubrani byli w białe i czerwone koszulki, i tradycyjnie utworzyli na starcie żywą flagę długą na kilka kilometrów.

1. Biegnij Warszawo (10 km) - 9781

7 października do miejskiego biegu wystartowało ponad 10 tys. biegaczy, do mety dobiegło 9781 osób. Najszybszy był Radosław Kłeczek z Gogolina z czasem 29:56. Wśród kobiet najszybsza okazała się Iwona Lewandowska (30:52), która przybiegła na metę na 12. pozycji. W biegu udział wzięli m.in. dyskobol Piotr Małachowski czy Adam Kszczot, który startuje na 800 metrów.

Który bieg z 'wielkiej czwórki' jest najlepszy?