W niedzielę maraton na rolkach. Będzie próba pobicia rekordu Guinnessa w jeździe... tyłem [WIDEO]

Czołówka polskich rolkarzy powalczy w niedzielę w Wilanowie w zawodach Roller Cup. Podczas imprezy dojdzie również do próby pobicia rekordu Guinnessa w jeździe na rolkach... tyłem.


W pierwszej edycji Warszawskiego Maratonu Roller Cup zobaczymy najlepszych rolkarzy w Polsce. Swój udział zapowiedziała między innymi Aleksandra Goss, która wygrała w tym roku klasyfikację Pucharu Świata w jeździe szybkiej na rolkach na dystansie maratońskim. Na trasie w Wilanowie zobaczymy też najlepszego Polaka w Pucharze Świata (w tym sezonie zajął trzecie miejsce), Bartosza Chojnackiego. Zawody będą jednocześnie finałem Długodystansowego Pucharu Polski 2013 w jeździe szybkiej na rolkach. Poprzednie edycje odbyły się w Tomaszowie Lubelskim, Osiecznicy, Gdańsku, Katowicach i Krakowie.

Jak zapowiadają organizatorzy dodatkową atrakcją wyścigu na dystansie maratońskim będzie próba pobicia rekordu Guinnessa przez Tomasza Kwietnia w jeździe na rolkach tyłem. Dotychczasowy rekord należy do Niemca Wernera Fischera i wynosi 1:45:56. Rolkarze zwykle pokonują trasę maratonu w godzinę i kilkanaście minut.- Pomysł na oficjalną próbę rekordu bicia rekordu Guinnessa w jeździe tyłem zrodził się rok temu. Do tej pory uczestniczyłem w tego rodzaju rywalizacji jedynie dla własnej satysfakcji, chcąc się sprawdzić w dość nietypowym sposobie pokonywania trasy - opowiada Tomasz Kwiecień, instruktor jazdy na rolkach.- Tym razem czeka mnie dużo większe wyzwanie, zwłaszcza, że wystartuję w niskim bucie, przystosowanym do jazdy szybkiej. Codziennie pokonuję dziesiątki kilometrów doskonaląc moją technikę jazdy tyłem. Dużo zależy od pogody oraz pierwszych kilometrów, jeżeli dobrze wejdę w trasę i złapię właściwy rytm, to jestem dobrej myśli. Liczę też na doping na trasie i wsparcie innych zawodników pokonujących maraton tradycyjnie do przodu - mówi Kwiecień.

I Warszawski Maraton Roller Cup to nie tylko impreza dla doświadczonych zawodników. Amatorzy mogą ścigać się na dystansie Fitness o długości 10 kilometrów, a dzieci i młodzież na jeszcze krótszych trasach.

- Roller Cup ma charakter otwarty, wystartować może każdy. Wystarczy mieć rolki i kask. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Program imprezy obejmuje wyścigi dla przedszkolaków, dzieci, młodzieży, dorosłych oraz zawodowców - mówi dyrektor zawodów Grzegorz Wajs, były kolarz zawodowy i organizator cyklu maratonów na rowerach górskich Poland Bike.

Trasa usytuowana jest w nowej części Wilanowa. Miasteczko rolkarskie z biurem zawodów, ze startem i metą wyścigów znajdzie się przy al. Rzeczypospolitej obok Świątyni Opatrzności Bożej. Zawodom Roller Cup towarzyszyć będą targi wrotkarskie i sportowe, pokazy jazdy freestylowej na rolkach oraz szkółka wrotkarska.

Do wyścigów można się zapisać w biurze zawodów w sobotę w godz. 12-20 i w niedzielę od godz. 8. Początek pierwszego wyścigu zaplanowano w niedzielę na godzinę 11, a start maratonu na godz. 14. Opłata startowa w wyścigu na 10 kilometrów wynosi 40 zł, a w maratonie - 100 zł.

Więcej informacji na stronie www.rollercup.pl.