Zawody odbędą się pod nazwą Nemiroff World Cup, a ich najważniejszym wydarzeniem będzie wyłonienie najsilniejszego zawodnika roku w kategorii Open.
Impreza upłynie pod znakiem powrotu światowej legendy tego sportu, Denisa Cyplenkova. "Rosyjski Tytan", bo taki ma przydomek, zrobił sobie ostatnio przerwę w startach, a powodem było zaangażowanie się w politykę. Potężnie zbudowany Cyplenkov zapowiada nie tylko powrót, ale i odzyskanie tytułu najsilniejszego człowieka na świecie.
- Aktualnie przygotowuję się do zawodów i stopniowo nabieram formy. Nie ukrywam, że motywują mnie moi przeciwnicy. Ponowne pokonanie wielkich rywali, takich jak Andriej Puszkar czy mój idol i mistrz, legendarny John Brzenk, to wielka sprawa i zrobię wszystko, aby tego dokonać - odważnie zapowiada Cyplenkov.
Rosjanin ma biceps o obwodzie 64 cm, a olbrzymie dłonie mają ponoć siłę imadła. Organizatorzy zapewniają, że dla niego samego warto przyjść w dniach 9-10 listopada do hotelu Westin w
Warszawie.
W zawodach walczyć będą też Polacy. Największe nadzieje na sukces daje reprezentant klubu Złoty Tur
Gdynia Dawid Bartosiewicz. Kilka tygodni temu zdobył on w Gdyni tytuł wicemistrza świata i w Warszawie będzie chciał podtrzymać dobrą passę.
- Nie będzie łatwo, bo na Pucharze Świata obsada będzie jeszcze silniejsza niż na mistrzostwach świata. Ja jednak jestem w dobrej formie. Moją silną stroną jest także psychika, a to w armwrestlingu ma niebagatelne znaczenie - mówi Bartosiewicz.
Program zawodów:
Sobota, 9 listopada - walki na lewą rękę: 9-17 eliminacje; 20-23 półfinały i finały; kategoria Open (wybranie najsilniejszego zawodowca roku 2013)
Niedziela, 10.11.2013 - walki na prawą rękę: 9-17 eliminacje; 20-23 półfinały i finały; kategoria Open (wybranie najsilniejszego zawodowca roku 2013)
Co to jest armwrestling?
To typowy sport walki. Walki trwają od kilku sekund do nawet dziesięciu minut. O zwycięstwie decydują: technika, taktyka, specyficzna siła, szybkość i psychika - podobnie jak w zapasach i judo. Walki odbywają się na stojąco przy specjalnym stole przymocowanym do podłoża. Do niedawna walczono również na siedząco, ale teraz powszechnie stosowana jest pozycja stojąca, znacznie efektowniejsza i wymagająca od zawodników zaangażowania wszystkich grup mięśniowych.
W zawodach startują kobiety i mężczyźni. Startujący podzieleni są na kategorie wagowe. Walki na lewą i prawą rękę odbywają się osobno, tak więc można być mistrzem, np. na prawą rękę, a na lewą wcale nie startować lub zająć odległe miejsce.
Zawody armwrestlingu są bardzo widowiskowe - to wspaniała, efektowna walka oraz emocje, których często brakuje w innych dyscyplinach sportu. Ich charakter przyciąga wielu widzów, którzy oglądając walki, angażują się emocjonalnie w to, co rozgrywa się przy stole. I jest to wydarzenie jedyne w swoim rodzaju. Z jednej strony jest to dyscyplina sportowa z aspiracjami olimpijskimi, z drugiej armwrestling to swojego rodzaju subkultura.
Na świecie armwrestling jest bardzo popularny, szczególnie w USA, Kanadzie,
Wielkiej Brytanii, Skandynawii i państwach bloku wschodniego.