Sport.pl

Znowu basen na Stadionie Narodowym. Tym razem prawdziwy

Michał Szaflarski
14.03.2014 , aktualizacja: 14.03.2014 11:42
A A A
Tak ma wygl±dać basen na Stadionie Narodowym przygotowany do rozgrywania zawodów Pucharu ¦wiata w windsurfingu

Tak ma wygl±dać basen na Stadionie Narodowym przygotowany do rozgrywania zawodów Pucharu ¦wiata w windsurfingu (Fot. materiały prasowe)

- Jeszcze nigdy nasze zawody nie były rozgrywane na tak dużym obiekcie jak Stadion Narodowy. W ci±gu trzech dni spodziewamy się 80 tys. widzów - mówi Hubert Mokrzycki, współorganizator zawodów windsurfingowych z cyklu PWA World Tour.


Mnóstwo wody na Stadionie Narodowym nie wszystkim kojarzy się dobrze. Kiedy półtora roku temu z powodu niezasuniętego na czas dachu woda w czasie ulewy zalała murawę i trzeba było odwołać mecz Polska - Anglia, arena Euro 2012 zyskała niechlubn± nazwę "Basenu Narodowego". Wkrótce jednak to okre¶lenie może zyskać pozytywny wydĽwięk - na ogromnym, prawdziwym basenie ustawionym na Stadionie Narodowym zostan± rozegrane zawody Pucharu ¦wiata w windsurfingu.

Do kalendarza wpisała je już organizacja PWA (Professional Windsurfers Association). Odbęd± się 5-7 wrze¶nia zaraz po meczu otwarcia mistrzostw ¶wiata w siatkówce. - Rozłożenie basenu trwa jakie¶ trzy dni, jeden dzień potrzeba na napełnienie go wod±, na pewno ze wszystkim zd±żymy - zapowiada Hubert Mokrzycki.

Przyjad± najlepsi windsurferzy

To basen o wymiarach 90 na 33 metry i głęboko¶ci jednego metra. Sztuczny wiatr o sile do 35 węzłów zapewni± 34 ogromne wiatraki ustawione wzdłuż zbiornika z wod±. W trakcie zawodów z cyklu PWA World Tour w Warszawie maj± odbyć się trzy konkurencje: slalom, skoki i freestyle. O punkty Pucharu ¦wiata powalczy czołówka najlepszych windsurferów na ¶wiecie. Czy jest szansa, że na zawodach zobaczymy jakiego¶ Polaka? Najbliżej zakwalifikowania się według pozycji w rankingu jest 22-letni Maciej Rutkowski, młodzieżowy mistrz Polski, Europy i ¶wiata. Dodatkowo organizatorzy chc± przyznać Polakom trzy dzikie karty, daj±ce prawo startu w warszawskiej imprezie.

- Nie mogę się doczekać, żeby wystartować na Stadionie Narodowym. Ostatni raz zawody windsurfingowe z cyklu PWA w Polsce były 10 lat temu, a od dawna w Europie nikt nie organizował zawodów indoorowych. To będzie ¶wietna promocja tego sportu w kraju - mówi Rutkowski, który aktualnie trenuje na Teneryfie.

Podobnego zdania jest Wojciech Brzozowski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Windsurfingu. - Zawody tej rangi w Polsce to duża niespodzianka. Objęli¶my nad nimi patronat i wierzymy, że zapewni± ogromn± promocję tego sportu w Polsce. Takie imprezy na hali odbywaj± się w wielu miastach w Europie i zwykle to duży sukces - mówi Brzozowski.

Na Narodowym w planie s± też m.in. targi żeglarskie i Family Day - będzie można spróbować samemu popływać na desce z żaglem. Więcej szczegółów organizatorzy maj± zdradzić za dwa tygodnie.

Windsurfing to kolejna dyscyplina sportu, któr± obejrzymy na Stadionie Narodowym. Rozgrywane na nim były już między innymi mecze piłki nożnej i futbolu amerykańskiego, trenowali tu rugbi¶ci i finiszowali maratończycy, a tej zimy hitem było lodowisko i sporty miejskie.

Obserwuj autora na Twitterze

Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

Komentarze (1)
Zaloguj się
  • levy

    Oceniono 3 razy 3

    I znowu zdanie w stylu "wiatr wiał z sił± .. km/h".
    Tutaj mamy "wiatr o sile do 35 węzłów" - węzeł to jednostka prędko¶ci a nie siły! Jest równa 1nm/h (jedna mila morska na godzinę).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczę¶ciej czytane